Stworzyli kultową grę, a teraz zwolnili połowę zespołu. Kryzys

Trzy dekady temu pokazali graczom, że gra może być dziełem sztuki. Dziś ledwo wiążą koniec z końcem. Cyan Worlds, legendarne studio odpowiedzialne za Myst i Riven, właśnie poinformowało, że zwalnia połowę zespołu. To kolejny niepokojący sygnał z branży, która - mimo milionowych premier - przechodzi poważne turbulencje.

W skrócie:

  • Cyan Worlds ogłosiło zwolnienie 12 osób - to połowa obecnego zespołu.
  • Wypowiedzenia objęły m.in. działy: dźwięku, QA, grafiki i społeczności.
  • Studio zapewnia, że nie rezygnuje z planów i wciąż pracuje nad premierą Firmament na PlayStation.

Nie pomogła nawet historia

Cyan Worlds to studio, które zna każdy, kto choć trochę interesował się pecetowym graniem w latach 90. Ich Myst (1993) i późniejsze Riven (1997) zdefiniowały gatunek przygodówek typu point-and-click i przez lata służyły jako przykład gier wyprzedzających swoje czasy. Minimalizm, zagadki logiczne, eksploracja bez przemocy - brzmiało to jak coś z innej planety.

Reklama

Ale dobre wspomnienia nie płacą rachunków. W najnowszym oświadczeniu studio poinformowało o zwolnieniu 12 pracowników, czyli połowy załogi. Wśród osób, które pożegnały się z firmą, znaleźli się specjaliści od dźwięku, testów jakości, grafiki oraz obsługi społeczności.

Jak tłumaczy kierownictwo - to była ostatnia rzecz, jakiej chciało. "Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, by tego uniknąć" - czytamy w komunikacie. Ale obecny stan branży nie dał wyboru.

Kryzys nie omija nawet legend

Zwolnienia w Cyan Worlds to niestety kolejny rozdział trwającego od miesięcy kryzysu w branży gier. Tylko w 2024 roku wypowiedzenia wręczyły m.in. Ubisoft, Riot, CD Projekt RED, Naughty Dog, Amazon Games, a ostatnio też Crystal Dynamics, czyli twórcy Tomb Raidera. Łącznie mowa o dziesiątkach tysięcy utraconych etatów.

W przypadku Cyan Worlds problem wydaje się głębszy. Studio działa niezależnie, bez wsparcia korporacyjnych gigantów. Ich ostatnia gra, Firmament, zebrała dobre opinie, ale nie przebiła się do mainstreamu. Wersja na PlayStation nadal nie trafiła do sprzedaży - ma zadebiutować dopiero w kwietniu. Studio zapewnia, że ten plan pozostaje aktualny mimo zwolnień.

Fani Myst wspierają twórców

Cyan Worlds postanowiło pomóc swoim byłym pracownikom w znalezieniu nowej pracy. Udostępnili arkusz Google z kontaktami do osób, które zgodziły się na publikację CV i linków do LinkedIna. W mediach społecznościowych posypały się słowa wsparcia od fanów Myst i Riven.

Czy wiesz, że...

Myst, mimo swojej ascetycznej formy, był przez wiele lat najlepiej sprzedającą się grą na PC w historii. Rekord pobił dopiero The Sims w 2002 roku. Przez blisko dekadę żadna inna gra nie zbliżyła się do sukcesu Myst, który sprzedał się w ponad 6 milionach egzemplarzy - bez sieci, bez multiplayera, bez mikrotransakcji.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Przejdź na