Reklama

​Stumble Guys. Kolejny battle royale podbija rynek. Pogromca Fall Guys?

Stumble Guys to kolejny humorystyczny battle royale, który robi całkiem niemałe zamieszanie na rynku. Gra dostępna jest na urządzeniach mobilnych z iOS oraz Androidem, a także na PC za pośrednictwem platformy Steam. Czy pozycja Fall Guys: Ultimate Knockout jest zagrożona?

Stumble Guys. Humorystyczny battle royale fenomenem

Stumble Guys zadebiutowało w październiku 2021 roku. Dzieło powstało z ramienia studia Kitka Games i dostępne było początkowo tylko na urządzeniach mobilnych. Po czasie deweloperzy zdecydowali się jednak na ekspansję. Obecnie posiadacze pecetów również mogą przystąpić do rozgrywki. Na wszystkich platformach gra funkcjonuje na modelu Free to Play.

Reklama

A ta... mocno zbliżona jest do tego, co uświadczyć możemy w popularnych Fall Guys od Mediatonic. Gracz steruje śmieszną, kreskówkową postacią i przemierza tory przeszkód, by zrobić to w szybszym czasie niż jego rywale i zagwarantować sobie awans do kolejnej rundy. Przy odrobinie szczęścia i odpowiednich umiejętnościach możemy nawet pokusić się o bycie najlepszym zawodnikiem na planszy i otrzymać koronę.

Stumble Guys i Fall Guys. Podobieństwa i różnice

Stumble Guys posiada 17 zróżnicowanych pod względem poziomu i charakterystyki map. Ścigać możemy się na polach wulkanicznych, w water parku, w okręgu wypełnionym śmiercionośnymi laserami czy po kołach przyprawiających o zawroty głowy.

Ale to nie wszystko. Barwna, kreskówkowa gra pozwala nam doświadczyć podobnych map, które wszyscy fani Fall Guys powinni doskonale kojarzyć właśnie z tej produkcji. Mamy tutaj również drużynową piłkę nożną czy charakterystyczne platformy zbudowane z kafelków (hexy).

Istotną różnicą jest jednak to, że w Stumble Guys na jednym serwerze może rywalizować maksymalnie 32 graczy. Każdy kolejna etap eliminuje połowę stawki, a w finale ściera się 8 zawodników. Samo lobby dobierane jest bardzo szybko, więc od uruchomienia gry do czasu przystąpienia do rywalizacji mija dosłownie kilka - maksymalnie kilkanaście sekund.

Sama mechanika gry wydaje się być nieco inna od tego, co mamy w Fall Guys. Na pierwszy rzut oka uwypukla się różnica w samej dynamice rozgrywki, pomimo tego, że obie gry za bazę przyjęły silnik Unity. W Stumble wszystko dzieje się bardzo szybko i nie sposób nie odnieść wrażenia, że wymaga to od gracza większego skupienia, a często również refleksu na odpowiednim poziomie. Jeden błąd może całkowicie pozbawić nas szans na awans do rundy kolejnej.

Oczywiście Stumble Guys oferuje możliwość grania z przyjaciółmi. Ten wariant jest jednak mocno ograniczony. Wraz ze znajomymi znajdziemy się na jednym serwerze, ale każdy z nas będzie rywalizował na własne konto - w trybie solowym. To duża różnica względem dzieła powstałego z ramienia Mediatonic. Fall Guys oddaje graczom więcej trybów (solo, duo, squady, a dodatkowo limitowane warianty gry).

Zaskoczenia nie ma. Stumble Guys stawia na mikropłatności

Stumble Guys podobnie jak Fall Guys w obecnym modelu Free To Play bazuje na mikropłatnościach. W produkcji od Kitka Games mamy dostęp do darmowej, mocno ograniczonej przepustki karnetu bojowego. To pozwala nam zebrać diamenty i gemy, jak również skorzystać z koła losującego, by przygarnąć do swojej kolekcji skórkę postaci. Samych skinów możemy uświadczyć naprawdę mnogą liczbę, a twórcy starają zadbać się o to, by stale dodawać kolejne rzeczy.

Karnet bojowy w wersji premium ma więcej do zaoferowania. Unikalne skórki, więcej gemów i diamentów, a także emotki, kroki i animacje, z których potem możemy skorzystać w rozgrywce. Katorżniczą pracą jest zbieranie diamentów bez wydania chociaż kilku euro na grę.

O samym karnecie w wersji premium trzeba powiedzieć jeszcze jedno. Na 30 poziomie postaci otrzymujemy rękawicę bokserską (w poprzednim sezonie był to kopniak), która raz na jakiś pozwala uderzyć gracza i powalić go na ziemię. Taki ruch potrafi zrobić istotną różnicę podczas rozgrywki, zwłaszcza w fazie finałowej na ostatnim etapie grania. Stwierdzenie, że Stumble Guys jest Pay To Win byłoby jednak mocno na wyrost.

Stumble Guys i ponad 100 mln pobrań. Popularność tkwi w prostocie?

Dzieło od Kitka Games cieszy się ogromną popularnością wśród graczy. Fenomen najprawdopodobniej tkwi w prostocie. W sklepie Google Play gra została pobrana już ponad 100 mln razy i chwali się oceną na poziomie 4,1/5 na ponad 2 mln opinii.

Stumble Guys na platformie Steam również zbiera dobre recenzje. W większości są bardzo pozytywne (na ponad 26 tys. wszystkich, w momencie pisania tego materiału). Kreskówkowy, nieco komiczny battle royale jak się okazuje, przyciąga całe rzesze graczy. Tytuł nierzadko plasuje się wśród 50. najchętniej ogrywanych produkcji na Steamie z liczbą od 20 do nawet 30 tys. grających jednocześnie.

Jak to się ma do Fall Guys? Po przejściu tej gry na model Free to Play i jej debiucie na konsoli Nintendo Switch - popularne "fasolki" przeżywają prawdziwe odrodzenie. Aktualnie Fall Guys bryluje i często gości na liście 25 najpopularniejszych gier na Steamie. Gdy tytuł był płatny - tak różowo nie było.

Stumble Guys pogromcą Fall Guys? Podsumowanie

Na pytanie, czy Stumble Guys może zagrozić grze Fall Guys nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wydaje się, że choć z pozoru te gry są bardzo bliskie pod względem mechaniki, fizyki i nawet aspektów wizualnych, to trafiają jednak do trochę innych odbiorców.

Stumble projektowane było z myślą o posiadaczach urządzeń mobilnych, a Fall Guys od 2020 roku podbijało rynek PC i konsol do grania. Nie wiadomo tak naprawdę jakie kolejne plany mają deweloperzy obu gier. Z całą pewnością, gdyby Fall Guys pozostało w płatnym modelu, to tytuł mógłby chylić się ku upadkowi.

Obecnie jednak nic na to nie wskazuje. Nieco kompromisowo można pokusić się o stwierdzenie, że zarówno jedna, jak i druga gra może sobie w sposób niezależny istnieć na rynku i posiadać swoich wiernych zwolenników, do których trafiać będzie kolejny wydawany przez twórców kontent.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy