Sega Dreamcast: Najlepsze gry na ostatnią konsolę Segi
Po nieudanej próbie podbicia rynku przez Segę Saturn, japońska korporacja wydała jej następcę, którym był Dreamcast. Konsola która zadebiutowała w Japonii w 1998 roku, oraz w Europie i Stanach Zjednoczonych w 1999 roku, okazała się ostatnią konsolą od Segi.
Konkurencja ze strony Nintendo Gamecube, wchodzącego na rynek pierwszego Xbox-a od Microsoftu, a przede wszystkim - najlepiej sprzedającej się w historii konsoli - PlayStation 2, była dla Dreamcasta nie do przejścia. Ze wszystkich czterech konsol tej generacji, sprzedał się on w najmniejszej liczbie egzemplarzy, przekraczając niewiele ponad 9 milionów (dla porównania PS2 - ponad 158 milionów).
Po zaprzestaniu wsparcia dla Dreamcasta już w 2001 roku, Sega finalnie zrezygnowała z dalszej produkcji własnych konsol, skupiając się na tworzeniu gier opartych na bogatej bazie własnych licencji. Spektakularna porażka nie zmienia jednak faktu, iż Dreamcast był jedną z najbardziej rewolucyjnych konsol w historii.
Dla przykładu, był on pierwszą konsolą, która pozwalała na rozgrywkę online, za pomocą specjalnego modemu internetowego.Dreamcast pomimo swojego krótkiego życia zdołał zgromadzić dość bogatą biblioteką ciekawych tytułów. Zapraszam do zapoznania się z najciekawszymi z nich!
Port na Dreamcasta to pierwsza domowa wersja tego tytułu wywodzącego się z maszyn arcade. Wydana w 1999 roku bijatyka była wielkim sukcesem. Otrzymała bardzo wysokie oceny od krytków, zajmując czołowe miejsca w zestawieniach gier roku. Co ciekawe, był to jeden z tytułów startowych konsoli na rynku Stanów Zjednoczonych, który mocno przyczynił się do pozytywnego odbioru konsoli na premierę. Do dziś Soulcalibur jest uważany za jedną z najlepszych bijatyk w historii.
To kolejna bijatyka wydana na Dreamcasta, która do dziś jest uważana za jednego z najlepszych przedstawicieli swojego gatunku w historii. To wbrew tytułowi, czwarta odsłona serii będącej crossoverem marek Marvel i Capcom. Gra zachwycała gameplayem, świetną oprawą graficzną i bogatą bazą aż 56-ciu grywalnych postaci do wyboru. Na terenie Japonii gra doczekała się nawet wsparcia dla multiplayera online.
Wydane w 2000 roku Phantasy Star Online to kamień milowy dla całej branży. Jest to pierwsza konsolowa gra MMORPG. Tytuł oferował również tryb single-player, lecz oczywiście to pozwalający na rozgrywkę do czterech osób tryb multiplayer jest najcieplej wspominany przez graczy.
Wraz z innymi graczami mogliśmy wykonywać zadania oraz walczyć z przeciwnikami w czasie rzeczywistym. Choć ostatnie oficjalne serwery zostały zamknięte w 2010 roku, dzięki staraniom fanów, możemy grać w Phantasy Star Online do dziś, na serwerach prywatnych.
To czwarta główna odsłona serii Resident Evil, pierwotnie wydana na Dreamcasta. Historia tej produkcji rozpoczyna się od nieudanych prób przeniesienia Resident Evil 2 na Segę Saturn. Gdy twórcy zrozumieli iż nie jest to możliwe, zaczęli prace nad osobną odsłoną serii, która finalnie zadebiutowała dopiero na Dreamcaście. Code: Veronica wpisuje się w survival-horrorowe ramy swoich poprzedników.
Akcję osadzono po wydarzeniach z poprzednich części, a gracze mogli wcielić się ponownie w rodzeństwo Redfield - Claire i Chrisa. Gra była w późniejszym czasie portowana na wiele konsol, a jej reamster zatytułowany Code: Veronica X doczekał się nawet wydania na PlayStation 4.
To pierwsza trójwymiarowa odsłona przygód niebieskiego jeża. Pierwotnie to miano miało należeć do znajdującego się w produkcji na Segę Saturn, Sonic X-treme, lecz tytuł finalnie anulowano. Gra mocno czerpała od swoich poprzedników, zachowując charakter dawnych odsłon, dodając wiele elementów fabularnych i minigier, na co pozwoliło nowe środowisko 3D. Jest to najlepiej sprzedająca się gra na system, z liczbą ponad 2,5 miliona egzemplarzy. Do dziś, Sonic Adventure jest uważany przez fanów za jedną z najlepszych odsłon serii.
To czołowy przedstawiciel gatunku JRPG, często uważany za najlepszą grę z tego nurtu na Dreamcasta. W grze sterujemy gromadą powietrznych piratów, którzy próbują powstrzymać Imperium Valuan, starającego się (a jakże) przejąć kontrolę nad światem. Gra korzysta z klasycznego dla gatunku, turowego systemu walki. Dziś oryginalne egzemplarze Skies Of Arcadia w bardzo dobrym stanie na aukcjach internetowych oscylują nawet w okolicach 500-1000 zł.
To gra akcji wydana przez Segę w 2000 roku. Wcielamy się w członka nie skaterskiego, lecz rolkowego (?) gangu działającego na terenach Tokio. Do naszych zadań należą takie czynności jak wykonywanie graffiti i rywalizacja z innymi gangami. Gra zachwycała (i po latach wciąż zachwyca!) niesamowitą oprawą. Była to pierwsza gra w której użyto cel-shadingowej grafiki. Street artowy styl produkcji idealnie wpasowuje się w klimaty Tokio lat 90-tych. Trzeba również wspomnieć o świetnym soundtracku za który odpowiada Hideki Naganuma.
Gra legenda, za którą odpowiada Yu Suzuki. W czasach produkcji była najdroższą jaką kiedykolwiek wyprodukowano, z budżetem który szacuje się na 47-60 milionów dolarów. W grze sterujemy postacią młodego adepta sztuk walki, Ryo Hazukiego, który przemierza Japonię i Chiny w celu rozwikłania zagadki zabójstwa swojego ojca.
Do tej pory takiej gry jeszcze nie było. Shenmue możemy nazwać pierwszym prawdziwym sandboxem. Zawierała wszystko co prawdziwy sandbox powinien. Żyjące własnym życiem postacie, posiadające swoje zwyczaje i czynności odbywające się w określonych porach.
System pogody, system dnia i nocy, minigierki i interaktywne przedmioty takie jak automaty do kupowania przedmiotów, automaty do gier arcade. To tylko wierzch góry lodowej możliwości, które oferuje Shenmue, które oferuje Shenmue. To pierwsza gra która dotarła do takiego poziomu realizmu, eksponując przy tym tak wielkie podejście do detali.
Rozgrywka opiera się na walce w środowisku 3D oraz częstych sekwencjach QTE. Mimo słabych wyników sprzedażowych, Shenmue pozostaje jedną z najważniejszych produkcji w historii gier wideo. Seria Shenmue poza pierwszą częścią doczekała się dwóch kolejnych odsłon. Kontynuacja została wydana również na Dreamcasta, podczas gdy trzecia część zadebiutowała po wielu latach, w 2019 roku, spotykając się z mieszanymi ocenami krytyków.