Polska gra edukacyjna otrzymała duże „DLC” z Papieżem
Godność. Wolność. Niepodległość to projekt przygotowany przez katowickie Great Interactive na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej, jako inicjatywa wspierająca naukę w szkołach poprzez wprowadzenie do materiałów interakcji, quizów oraz zadań do wykonania. Teraz czas na DLC.
Podstawowa wersja projektu zawierała piętnaście misji, podzielonych na klasy: 1-3, 4-8 oraz szkoły ponadpodstawowe. Otrzymujemy między innymi biografię Piłsudskiego, ale w formie ciekawszej niż w podręczniku - z przypinaniem orderów, rozpoznawaniem flag, układaniem puzzli i nauką hymnu.
Starsze dzieci demontują pomnik Stalina, a także poznają sporo informacji na temat życia codziennego w PRL-u oraz historii współczesnej - między innymi z pytaniem na temat tego, w jakiej dekadzie wydano Wiedźmina 3. Jest też krótki rzut oka na Jana Pawła II, teraz znacznie rozbudowany.
"DLC" - określane oficjalnie jako moduł - do projektu to już bowiem osiemnaście misji na temat człowieka, który został papieżem. To więcej niż w całej podstawowej wersji inicjatywy, co może wydawać się niektórym dość dziwnym posunięciem. Mniejsza jednak o matematyczne szczegóły.
W ramach projektu - dostępnego oczywiście za darmo dla wszystkich zainteresowanych - poznajemy biografię Karola Wojtyły od najmłodszych lat, z Wadowic do Watykanu. Wszystko to oczywiście przy wykonywaniu przeróżnych zadań, przygotowanych ponownie dla określonych grup wiekowych i klas.
"Gra jest podzielona na strefę gracza, gdzie można podjąć się realizacji misji, oraz strefę merytoryczną, w której nauczyciele znajdą scenariusze lekcji. Gra może być wykorzystana podczas zajęć poświęconych wartościom i autorytetom, np. w ramach godziny wychowawczej" - czytamy.
Starsi dowiedzą się na przykład o pielgrzymkach zagranicznych oraz polskich, o przyjaciołach Papieża oraz o innych "duchowych filarach polskiego kościoła w XX w." Pozostaje mieć nadzieję, że projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej zostanie wkrótce rozbudowany także o inne sekcje tematyczne.