Polityk chce zakazać GTA V, bo ludzie kradną auta

​Okazuje się, że są jeszcze politycy, którzy wiążą przestępczość w prawdziwym świecie z brutalnymi grami wideo, pomimo wielu lat badań naukowych i dowodów na to, że takiego związku nie ma. Najnowszym przykładem jest Marcus Evans, Jr. z północnego stanu Illinois w Stanach Zjednoczonych.

Ten zaproponował właśnie w stanowym senacie ustawę o nazwie House Bill 3531, stanowiącą nowelizację istniejącego prawa, które już od 2005 roku zabrania sprzedawania brutalnych gier wideo nieletnim. Teraz zakaz ma objąć wszystkie grupy wiekowe, co oznacza po prostu usunięcie takich produktów ze sklepów.

Co więcej, pojęcie "brutalnej" gry wideo ma rozszerzyć się, by objąć nie tylko fizyczną przemoc, ale także tą psychiczną. Nie jest do końca jasne, co to oznacza, ale być może Evans chce, by zakazać także sprzedaży horrorów, które mogą przestraszyć użytkowników, wpływając tym samym na ich psychikę.

Reklama

Co interesujące, do wprowadzenia takich zmian polityka skłonił podobno fakt, że w ostatnim czasie w Illinois rośnie liczba kradzieży samochodów. Najwyraźniej odpowiedzią jest usunięcie ze sklepów Grand Theft Auto 5, a jeśli ktoś się sprzeciwi, będzie podlegał karze grzywny do 1 tysiąca dolarów.

Marcus Evans wywodzi się z 33 dystryktu w Chicago, zamieszkałego głównie przez osoby czarnoskóre i latynoskich imigrantów, gdzie - między innymi - śmiertelność w wyniku globalnej pandemii koronawirusa jest powyżej krajowej średniej. Ale - jak widać - lepiej jest zajmować się grami wideo.

Co więcej, Illinois ma już program walczący z plagą ataków na kierowców, w ramach którego na stacjach benzynowych pojawili się strażnicy - to najczęstsze miejsce takich przestępstw. Jak widać, nie pomogło, więc teraz brak możliwości wystawienia GTA 5 na sklepowe półki na pewno pomoże.

W styczniu tego roku informowaliśmy o badaniu naukowym, które - prowadzone przez dziesięć lat - sprawdzało, czy granie w brutalne tytuły będzie miało jakieś przełożenie na zachowanie osób po przejściu w dorosłość. Żadnych związków nie znaleziono. Badanie prowadzono w Chicago, Illinois.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: GTA 5
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy