Odtworzono słynną ukraińską kopalnię soli w Minecrafcie - dla szczytnego celu

W Minecrafcie odtworzono jedną z najsłynniejszych kopalni soli na Ukrainie - Soledar, by zebrać fundusze na odbudowę szkoły zbombardowanej przez Rosję.

Projekt zainicjowany przez ukraiński rząd w ramach inicjatywy United24 przekształcił nie tylko kopalnię, ale również fragment pobliskiego miasta w wirtualną przestrzeń, oferując unikalną formę wsparcia w trudnych czasach.

Dodatek do Minecrafta zachęca do eksploracji wirtualnego Soledar, oferując jednocześnie edukacyjne elementy, poświęcone historii kopalni oraz trwającemu konfliktowi z Rosją. Gracze mają możliwość spotkania postaci wzorowanych na ambasadorach United24, a nawet porozmawiania z wirtualną wersję ukraińskiego górnika, Stepana Bandrivskyego, o realiach pracy w kopalni. 

Reklama

Po ukończeniu misji zbierania kryształów i przejściu quizu gracze są zachęcani do wsparcia finansowego na rzecz odbudowy szkoły Velyka Kostromka, która została zniszczona w wyniku bombardowania przez rosyjskie siły zbrojne. Każdy, kto zdecyduje się na dotację, poza satysfakcją z dobrego uczynku otrzymuje szansę na wygranie unikatowych nagród, w tym paczku soli z podpisem prezydenta Zełenskiego. 

Kopalnia Soledar była niegdyś europejskim liderem w produkcji soli. Swe podwoje zamknęła po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji, a sama miejscowość znalazła się pod okupacją w lutym 2023 roku. Projekt Minesalt, współtworzony przez francuskich deweloperów z Endorah i przez wspomnianego ukraińskiego górnika, Stepana Bandrivskyiego, wykorzystał dostępne materiały wizualne oraz ręcznie rysowane mapy, aby jak najwierniej odwzorować historyczny obiekt.

Projekt Minesalt, dostępny na serwerze Minecraft pod adresem mc.minesalt.net, to nie tylko nowatorska forma gry, ale przede wszystkim inicjatywa mająca na celu realne wsparcie Ukrainy w odbudowie po wojnie. Rozrywka, edukacja i działalność charytatywna - chyba trudno wyobrazić sobie lepsze połączenie?

Minecraft sprzedał się w ponad 238 milionach kopii na całym świecie, co czyni go najlepiej sprzedającą się grą wideo w historii. Początkowo był rozwijany przez jedną osobę, Markusa "Notcha" Perssona. W 2014 roku Microsoft kupił studio twórców, Mojang, za 2,5 miliarda dolarów.

Świat gry Minecrafta jest proceduralnie generowany, co oznacza, że ​jest nieskończony i za każdym razem inny. Minecraft pozwala graczom na budowanie wszystkiego, co tylko sobie wyobrażą, od prostych domków po imponujące zamki i miasta. Jest także wykorzystywany w szkołach na całym świecie do nauczania różnych przedmiotów, takich jak matematyka, historia, informatyka i sztuka.

A czy wiedzieliście, że istnieje oficjalny konkurs budowania w Minecrafcie o nazwie "Minecraft Build Championship", a ponadto gra została wykorzystana do stworzenia wirtualnych modeli organów ludzkich? Takie ciekawostki na temat tej kultowej produkcji, która wykracza dalece poza świat gier wideo (wystarczy spojrzeć, ile gadżetów nią inspirowanych powstaje), można mnożyć.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Minecraft
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy