Najgorsze gry 2024 roku. Klapy, o których lepiej nie wspominać

Rok 2024 nieuchronnie zbliża się do końca. Ostatnie 12 miesięcy obfitowało w liczne gamingowe premiery, które jednak nie zawsze spełniły oczekiwania fanów tego typu rozrywki. Serwis Metacritic sporządził listę najgorszych gier roku. Które produkcje zaliczyły podczas swojego debiutu spektakularną wtopę?

Na samym wstępie na osłodę warto wspomnieć, że pomimo materiału o jednoznacznie pejoratywnym wydźwięku, 2024 rok w branży gamingowej obrodził w wiele uznanych produkcji potrafiących przyciągnąć graczy na dłużej. Dość wspomnieć o Final Fantasy VII Rebirth, Balatro, Astro Bocie czy hitowym Black Myth: Wukong.

Na drugim biegunie znajdują się niestety gry, które nie zadowoliły graczy, o czym poświadczają bardzo niskie oceny w serwisie Metacritic. Gwoli wyjaśnienia Metacritic to amerykańska witryna, swoisty agregator recenzji i ocen gier wideo, filmów, seriali czy albumów muzycznych.

Reklama

Które gry i na jakich platformach zaliczyły nieudaną premierę wg. krytyków serwisu Metacritic?

Transformers: Galactic Trials (PS5) - ocena 45

To nietypowa produkcja utrzymana w uniwersum Transformersów. Gra stanowi swego rodzaju hybrydę walki i ścigania się robotów na specjalnie przygotowanych do tego arenach. Swój debiut zaliczyła w pierwszej połowie października bieżącego roku i wydaje się, że przeszła bez większego echa w gamingowym środowisku.

Krytyka dotyczy w dużej mierze niewykorzystanego potencjału gry. Negatywne wpisy pojawiają się w ocenie mechanik sterowania pojazdami. Do życzenia sporo pozostawia również system strzelania. Czarę goryczy przelewać ma nieadekwatna cena do jakości rozgrywki.

Stranger Things VR (Meta Quest) - ocena 44

Jeszcze niżej oceniono Stranger Things, czyli produkcję osadzoną w uniwersum jednego z najlepszych seriali wszech czasów. Gra dedykowana jest przede wszystkim technologii VR. Tytuł możemy ogrywać przy użyciu zestawu Meta Quest.

Niska ocena produkcji powiązana jest z... miałkim poziomem regrywalności i kiepskimi możliwościami interakcji ze światem przedstawionym przez twórców. To dobitny przykład na to, że przeniesienie kultowego serialu do branży gier wideo, nie musi być łatwym zadaniem.

Jujutsu Kaisen: Cursed Clash (PS5) - ocena 44

Debiut Jujutsu Kaisen przypadł na sam początek 2024 roku. To bijatyka utrzymana w konwencji kultowej mangi o tej samej nazwie. Niestety tym razem unikalnego świata serialu również nie udało się wiernie zrealizować w formie gry wideo.

Krytycy, jak również zwykli użytkownicy portalu są zgodni: mała liczba trybów gry, puste areny i nędznie stworzony system potyczek poświadczają, że mówimy o nieudanej produkcji.

Food Truck Simulator (Xbox) - ocena 43

Na niechlubnej liście najgorszych gier 2024 roku znalazła się także jedna produkcja od polskich deweloperów. Mowa o Food Truck Simulator, grze, która doczekała się swojej premiery także na konsolach. Jak wskazuje sama nazwa, wcielimy się we właściciela food trucka. Naszym zadaniem jest przywrócenie blasku mobilnej restauracji, która niegdyś należała fabularnie do naszego ojca.

Na platformie Xbox FTS przysporzył graczom ogrom problemów technicznych i błędów. Sama rozgrywka również nie została oceniona pozytywnie. "Gdyby Food Truck Simulator był trochę dłuższy w piekarniku, mógłby być czymś naprawdę smacznym" - piszą zgodnie krytycy.

HappyFunland (PSVR2) - ocena 41

To horror o nietypowej konwencji i mrocznej historii. W grze eksplorujemy opuszczony park rozrywki kryjący za sobą pewną tragiczną historię. Dzieło dedykowane jest goglom PlayStation VR2.

Krytycy dali mocny upust emocjom i negatywnie ocenili grę z powodu: kiepskiej optymalizacji, mnogiej liczby błędów technicznych oraz całkowicie nużącej rozgrywki.

Devil May Cry: Peak of Combat (urządzenia mobilne) - ocena 41

Jedyna produkcja na liście najgorszych gier roku 2024 poświęcona urządzeniom mobilnym. Devil May Cry to jedna z najbardziej legendarnych serii w gamingu stworzona przez japońskie studio Capcom. Niestety tego samego powiedzieć nie możemy o mobilnej adaptacji - Peak of Combat.

Najzwyczajniej w świecie dedykowana mobilnej rozgrywce produkcja nie świeci nawet w kilkunastu procentach takim blaskiem jak pełnoprawna seria. Graczom mocno nie spodobał się sam system walki oraz zaimplementowane warianty oraz mechaniki pay-to-win. W skrócie: wydaj pieniądze, by osiągnąć przewagę nad innymi.

Utopia City (PC) - ocena 23

To zdecydowanie najgorsza gra roku wg. Metacritic. Co interesujące Utopia City ma za sobą bogatą historię. Ta produkcja trafiła na rynek europejski prawie dwie dekady temu. Dopiero w październiku bieżącego roku pojawiła się na Steamie i dostępna jest również dla graczy z Ameryki.

Utopia City stworzona została przez rosyjskich deweloperów z Parallax Arts Studio. To pierwszoosobowa strzelanka o konwencji Sci-Fi z dystopijnym światem. Z opisu gry wynika, że możemy mówić o niesamowicie immersyjnym tytule pod względem fabuły, grafiki i dźwięku.

Już w 2006 roku krytycy nie zostawili na tej grze suchej nitki. Teraz po jej "kolejnej" premierzy czara goryczy przelała się ponownie...

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Stranger Things | Devil May Cry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy