Łódź chce zostać ziemią obiecaną dla branży gamedev
Urząd Miasta Łodzi zainicjował nowy projekt - Łódzkie Centrum Gier - który obejmować ma trzy działania: uruchomienie Akademii Tworzenia Gier, Gameinkubator Studios oraz Gameinkubator Capital. Ponadto towarzyszy mu konferencja Łódź Game Summit 2014 skierowana do przedstawicieli branży gamedev oraz finansowej.
Łódzkie Centrum Gier zostanie powołane do życia w 2017 r. Celem projektu jest uczynienie z miasta pierwszego w Polsce profesjonalnego ośrodka, w którym zarówno początkujące, jak i już funkcjonujące firmy będą mogły uzyskać merytoryczne, technologiczne i finansowe wsparcie przy swoich projektach gamingowych.
"Współczesny gamedev wymaga interdyscyplinarnego podejścia i zaangażowania nie tylko dostawców technologii, ale też programistów, grafików, i wreszcie, scenarzystów, którzy potrafią tworzyć nietuzinkową fabułę oraz zapadające w pamięć postacie. Łódź jest miejscem, gdzie działają eksperci z wszystkich wymienionych specjalizacji" - powiedział Sebastian Białek, koordynator Łódzkiego Centrum Gier.
"Z trudem szukać w Polsce lepszego miejsca na podobną inicjatywę. Tutaj przecież swoje zagłębia produkcyjne zlokalizowali technologiczni potentaci, jak IBM i Dell. Tutaj również działają uczelnie zarówno techniczne, jak i artystyczne" - dodał Białek.
Naukowcy i artyści łączą siły
W ramach Łódzkiego Centrum Gier poczyniono już konkretne działania. Politechnika Łódzka, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Teatralna i Telewizyjna, Akademia Sztuk Pięknych oraz Akademia Muzyczna zapowiedziały utworzenie interdyscyplinarnych studiów zawodowych - Akademi Tworzenia Gier.
IBM i Dell z kolei wesprą centrum, wyposażając Gameinkubator Studios w najnowocześniejszą technologię. Ośrodek, który będzie pełnić funkcję inkubatora, umożliwi m.in. tworzenie zaawansowanych programów, projektowanie grafik w 3D i wykorzystanie tak zaawansowanych rozwiązań jak choćby motion capture.
"W Polsce mamy wiele zdolnych osób, które potrafią pisać ciekawe programy. Do tego są krynicą kreatywnych pomysłów. Nie posiadają jednak ani zaplecza technologicznego ani środków na rozwinięcie własnej działalności w branży gamedev. Ten stan chcemy zmienić, udostępniając zarówno inkubator, a twórcom najbardziej obiecujących projektów odpowiedni kapitał" - mówi Sebastian Białek.
Łódź zaprasza inwestorów
Najciekawsze projekty będą finansowane z funduszu Gameinkubator Capital. Twórcy Łódzkiego Centrum Gier nie chcą jednak zamykać się na współpracę z innymi potencjalnymi inwestorami. Gry mogą być źródłem wielkich zysków. Ale im większy projekt, tym więcej trzeba zainwestować w produkcję, dystrybucję i, wreszcie, kampanię marketingową.
Choćby z tego powodu druga edycja konferencji Łódź Game Summit, zaplanowana przez Urząd Miasta Łódź na 5 listopada br. z myślą o przyszłych beneficjentach Łódzkiego Centrum Gier, skierowana jest nie tylko do producentów gier, ale też do podmiotów sektora finansowego, które widzą w branży gamedev nowy obszar inwestycyjny.
"Dotąd oba światy - producenci gier i inwestorzy - funkcjonowały obok siebie, choć i jedni i drudzy na współpracy mogliby wiele zyskać. Rynek gier rozwija się wszakże w zawrotnym tempie. Ale beneficjentem boomu na wirtualną rozrywkę są tylko nielicznie polscy producenci. Ten stan jednak można zmienić. Pierwszym krokiem do tego jest poznanie i zrozumienie potrzeb i oczekiwań obu światów. Łódź Game Summit 2014 daje taką możliwość" - dodaje Sebastian Białek.