​Kultowa Elasto Mania powróciła. I to w jakim wydaniu!

Elasto Mania to gra, która obecna była niemal na każdym komputerze w każdej kafejce internetowej. Fenomen ten produkcji dotarł nawet do szkół, gdzie nierzadko pliki z kultową "Elmą" obecne były na pecetach w salkach informatycznych. Jeśli wydaje Wam się, że gra ma już swoje lata świetności za sobą, to nic bardziej mylnego. Elasto Mania powróciła z przytupem i zaliczyła premierę na urządzeniach mobilnych!

Elasto Manie w kanonie klasyków

Historia Elasto Manii sięga roku 2000. To właśnie wtedy produkcja zaliczyła swój oficjalny debiut jako kontynuacja Action SuperCross, gry wydanej kilka lat wcześniej. Oba tytuły stworzone zostały przez jednego niezależnego twórcę Balázsa Rózsa.

Czym jest Elasto Mania? Jest to gra w pełni zręcznościowa o barwnej i kolorowej dwuwymiarowej grafice. Do rozgrywki potrzebujemy tylko i wyłącznie klawiatury. Celem w tej produkcji jest jazda na motocyklu w taki sposób, by dotrzeć do wyznaczonej na konkretnej planszy mety. Finiszem jest specjalna grafika stokrotki. Dodatkowym urozmaiceniem jest to, że po drodze musimy zebrać punkty oznaczone jabłkami.

Reklama

Przy okazji uważać musimy na liczne przeszkody (killery) czy upadki. Kluczem do sukcesu jest zachowanie stabilności i balansu na naszym pojeździe, co nie zawsze jest łatwą sprawą. Doświadczeni, mocno wprawieni gracze są w stanie robić rozmaite sztuczki na motocyklu, które pozwalają śrubować naprawdę imponujące czasy. Warto mieć jednak świadomość, że pod płaszczykiem prostej mechaniki Elasto Mania to naprawdę złożona i trudna fizycznie gra.

Zręcznościowy tytuł posiadał w oryginalnej wersji 54 zróżnicowanych pod względem trudności poziomów. Dodatkowym atutem był autorski edytor map pozwalający na tworzenie własnych, najbardziej zwariowanych konfiguracji.

Elasto Mania to pozycja tak kultowa i uznana jak Icy Tower czy Worms: Armageddon, czyli w skrócie mówiąc gra, którą troszkę starsza społeczność graczy po prostu musi kojarzyć z: rozgrywek na własnym komputerze, grania u znajomych, kafejek internetowych czy salek informatycznych w szkołach.

Elasto Mania zadebiutowała na Androidzie! Całkowicie za darmo

Zapewne większość z Was myśli, że Elasto Mania to tytuł, który swój czas świetności ma już za sobą, a weteranom tej zręcznościowej produkcji pozostaje tylko sentymentalne wzdychanie do czasów sprzed około 20 lat. Tymczasem okazuje się, że Elma to produkcja cały czas rozwijana.

Gra dosłownie kilka dni temu zaliczyła swoją premierę na urządzeniach mobilnych z systemem Android. Jeszcze wcześniej tj. w 2020 roku produkcja zadebiutowała w wersji Remastered na: PC (GOG, Steam), konsolach poprzedniej oraz najnowszej generacji, a także na przenośnej konsoli Nintendo Switch.

Ta sama zremasterowana wersja przeportowana została do wydania Androidowego. Czym wyróżnia się odświeżone wydanie? Prócz oryginalnej Elasto Manii z zaimplementowanymi przez twórcę poziomami, uświadczymy tutaj kilka dodatkowych leveli oraz warstwę wizualną w wyższej jakości.

Prawdziwą kwintesencją remastera jest jednak rozbudowany tryb sieciowy, czyli coś, co czym weterani Elasto Manii sprzed kilkunastu laty mogli tylko marzyć. Twórca gry zaimplementował specjalne wyzwania online, rankingi dla graczy rywalizujących w sieci oraz osiągnięcia.

Oczywiście wydania Elmy na platformach konsolowych i PC również obsługują sieciową rozgrywkę. O ile za gry te trzeba zapłacić, o tyle wydanie na Androida jest całkowicie bezpłatne. Póki co gra pobrana została już ponad 10 tys. razy i pochwalić się może oceną na poziomie 4,8/5.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy