Reklama

Które gry na Steam są najlepsze i jak sprawdzić liczbę graczy? [Poradnik]

​Z całą pewnością wielu z was stało przed decyzją związaną z kupnem konkretnej gry na platformie Steam. W takim przypadku jednym z bodźców motywujących do zakupu, bądź finalnie zaniechania tej czynności jest liczba aktywnych graczy w danej produkcji. Dzięki temu krótkiemu materiałowi dowiecie się jak sprawdzić liczbę graczy w tytule, który dostępny jest w popularnym serwisie stworzonym przez Valve.

Warto zauważyć, że platforma Steam sama w sobie nie udostępnia danych związanych z liczbą zalogowanych użytkowników w danej produkcji. 

Nie możemy więc sprawdzić, czy gra, którą mamy zamiar kupić / pobrać nadal cieszy się jakąkolwiek popularnością.

Steam. Jak sprawdzić liczbę graczy w danej grze?

Co jeśli zdecydujemy się na zakup konkretnej gry tylko po to, by okazało się, że nie uświadczymy w nim żywej duszy? Z pomocą przychodzą nam dwa zewnętrzne źródła, które służą jako agregatory i swoiste bazy danych platformy Steam.

Reklama

SteamCharts.com - intuicyjne i czytelne narzędzie do monitorowania Steama

Ten serwis prezentuje czołowe gry w serwisie Steam posegregowane względem popularności i liczby graczy. Znajdziemy tutaj najchętniej ogrywane dzieła i flagowe tytuły dostępne na popularnym Steamie. Na stronie głównej zakładka "Top Games" ukazuje najpopularniejsze w danej chwili produkcje. 

Przyjętym kryterium jest oczywiście liczba użytkowników online. Widzimy, że w momencie pisania tego materiału na szczycie znajduje się Counter-Strike: Global Offensive, a zaraz za nim Dota2, PUBG: Battlegrounds, Elden Ring i Apex Legends.

Oprócz tego, SteamCharts ukazuje gry cieszące się największymi wzrostami w ostatnich 48 godzinach.

Korzystać możemy również z wyszukiwarki zlokalizowanej na portalu SteamCharts w prawym górnym rogu. Wystarczy wpisać nazwę danej gry i przed naszymi oczami powinna ukazać się cała paleta statystyk.

Przeanalizujmy je na przykładzie gry "Battlefield V". Poszczególne sekcje prezentują się następująco:

  1. Tutaj możemy wyczytać, ilu graczy zalogowanych było w tej grze (stan na pełną godzinę). Ponadto środkowa liczba informuje nas o szczytowej ilości użytkowników w ciągu ostatniej doby. Ostatnia statystyka wskazuje ilu maksymalnie graczy zalogowało się jednocześnie do Battlefielda V od początku jego premiery.
  2. Ta sekcja odnosi się do wykresu graficznego obrazującego liczbę graczy w grze. Możemy ustalić konkretne ramy czasowe (48 godzin; 1 miesiąc; 3 miesiące; 6 miesięcy; rok; od premiery) i według nich wygenerować wykres. Przykładowo jeśli zaznaczymy ‘Rok’ - serwis pokaże nam jak prezentowały się zmiany w ilości graczy w uwzględnieniu ostatnich dwunastu miesięcy.
  3. Podobnie jak w przypadku sekcji nr 2. Tutaj możemy jednak dowolnie konfigurować daty, które posłużą jako ramy czasowe w analizie.
  4. W ostatniej sekcji przeanalizować możemy średnią liczbę graczy w zależności od konkretnego, minionego miesiąca. Ujęte jest to również w skali przyrostów i spadków (również w wartościach procentowych). Serwis SteamCharts udostępnia także maksymalną liczbę graczy w poszczególnym miesiącu.

SteamDB.info - potężna baza danych platformy Steam

SteamDB.info to serwis, który sam określa siebie jako "baza danych wszystkiego, co znajduje się na platformie Steam".

Jak w przypadku omawianego wcześniej SteamCharts, znajdziemy tutaj najchętniej ogrywane tytuły, gry cieszące się w ostatnim czasie dużą popularnością, a także świeże produkcje, które pojawiły się niedawno na rynku.

Kiedy pod lupę weźmiemy konkretną grę, ukazują nam się informacje dotyczące jej producenta, wspieranych systemów, daty jej wydania, a także ostatnich dostępnych aktualizacji.

SteamDB prezentuje oczywiście statystyki dotyczące grywalności i popularności. Dane te możemy odczytać z zaprezentowanych liczb bądź wykresów.

SteamDB stanowi bazę dla jeszcze kilku innych ciekawych informacji. Z tabelek wyczytać możemy dane dotyczące recenzji (liczby pozytywnych i negatywnych), oglądalności w największym serwisie streamerskim Twitch.tv, jak również szacowaną liczbę użytkowników posiadających daną grę.

Zarówno SteamCharts.com, jak i SteamDB.info to doskonałe narzędzia, które pomogą sprawdzić i zweryfikować liczbę graczy w konkretnej produkcji dostępnej na platformie Steam. Jeśli macie wątpliwości lub wahacie się nad zakupem i pobraniem gry - nie pozostaje nic innego jak przeanalizować ją pod kątem bieżącej popularności.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama