Gra firmy Ninja Theory to nie tylko jedno z największych zaskoczeń 2017 roku, ale także jedna z tych pozycji, których nie da się po prostu ukończyć i zapomnieć. To tytuł, który chorym pomógł odnaleźć drogę, zrozumieć siebie, a zdrowym uzmysłowił, jak trudnym i niebezpiecznym wrogiem dla człowieka są zaburzenia psychiczne.
Twórcy gry Hellblade poruszyli dojrzałą tematykę i zrobili to w doskonały sposób. Główna bohaterka tej opowieści cierpi na chorobę psychiczną, którą przedstawiono w taki sposób, że podczas zabawy sami możemy poczuć się, jak osoby dręczone przez tego typu dolegliwości.
Kiedy rozum budzi upiory
Wspomnianą protagonistką jest tytułowa Senua - celtycka wojowniczka, która wyrusza do nordyckiej krainy umarłych, Helu, w celu uwolnienia duszy swojego zmarłego kochanka. Będzie to jednak prawdziwa wyprawa do piekła, podczas której będzie się musiała mierzyć zarówno z bóstwami wikingów, jak i z towarzyszącym jej od dawna Mrokiem.
Co i rusz będą o sobie dawać znać demony przeszłości i psychoza spowodowana traumą. Sposób, w jaki Ninja Theory przedstawiło chorobę psychiczną Senuy, jest ujmujący. Objawy są tak autentyczne, że wręcz możemy poczuć, jakby to nas dręczyły.
Więcej niż gra
Autorzy położyli bardzo duży nacisk na jak najlepsze odwzorowanie psychozy Senuy. Podczas prac nad grą konsultowali się tak z lekarzami, jak i z osobami chorymi. Swoją robotę wykonali po prostu perfekcyjnie. Świetnie przedstawili także samą główną bohaterkę, której zachowanie i wyraz twarzy na każdym kroku przypominają, z jak trudną przeszłością (i teraźniejszością) się ona mierzy.
Poza tym w jej głowie odzywają się niechciane głosy, szepty, omamy... To niezwykłe przeżycie. Na pewno nie skłamiemy, pisząc, że Hellblade: Senua's Sacrifice to w pierwszej kolejności doświadczenie, a dopiero w drugiej gra.
Twórcy wspierają chorych
Jednak takiego efektu prawdopodobnie nie udałoby się osiągnąć, gdyby nie wspomniane wyżej konsultacje z ludźmi, którzy naprawdę zmagają się z chorobami psychicznymi. Producent od samego początku był tego świadomy i teraz postanowili spłacić swój "dług".
10 października przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Wszelkie zyski ze sprzedaży gry w tym dniu zostaną przekazane organizacji Rethink Mental Illness, niosącej pomoc osobom z zaburzeniami psychicznymi.
Poniżej możecie zobaczyć specjalny zwiastun - zawarte w nim cytaty pochodzą z wiadomości przesłanych twórcom przez fanów zmagających się z własnymi problemami natury psychicznej. Z kolei pod nim, dla przypomnienia zamieszczamy trailer z fragmentami samej gry - jeżeli ktoś wcześniej o niej nie słyszał lub nadal ma wątpliwości co do jakości tytułu - zapraszamy także do naszej recenzji - TUTAJ.