Dying Light 2 pod ostrzałem krytyki: "To obraza włoskiej kultury i ludzi"
Wiele wskazuje na to, że nowa produkcja wrocławskiego studia Techland - Dying Light 2: Stay Human radzi sobie wyśmienicie na kilka dni po oficjalnej premierze. Deweloperzy jednak muszą baczyć na jedną rzecz. W sieci pojawia się wiele krytycznych komentarzy od... włoskiej społeczności graczy.
Możemy już to chyba wypowiedzieć oficjalnie: Dying Light 2 nie zaliczył falstartu. Kontynuacja popularnej gry osadzonej w klimacie eksploracji otwartego świata i zmagania się z krwiożerczymi zombiakami spotkała się z naprawdę dużym sukcesem. Na platformie Steam w dzieło firmy Techland zagrywało się w szczycie ponad 250 tysięcy graczy jednocześnie.
Od samej premiery gra dosyć ciepło przyjęta została przez krytyków, chociaż recenzenci zwrócili uwagę na błędy, glitche i niezbyt dobrą optymalizację tej produkcji. Według wielu, gdy już to zostałoby naprawione w kolejnych łatkach i aktualizacjach, Dying Light 2 mógłby być nazywany grą "kompletną".
Ostatnie kilkanaście godzin spełzły jednak na prawdziwym oblężeniu wściekłej wręcz społeczności graczy z Włoch. Ci zaczęli zasypywać serwis Metacritic najniższymi notami, okraszonymi dodatkowo bardzo nieprzychylnymi opiniami. Włoscy gracze w dużej mierze poczuli się skrzywdzeni, bowiem w oficjalnej wersji gry zabrakło włoskiego języka.
"Nie rozumiem, jak to jest możliwe, by umieścić polskie dialogi ale pominąć włoskie? Może powinniśmy przebadać ludzi na świecie i zobaczyć, ile osób mówi po polsku, a ile po włosku?" - pytał w komentarzu jeden z użytkowników.
"Jak mogliście zignorować jeden z najważniejszych krajów świata - Włochy, ze starożytną kulturą, poezją, sztuką, historią, modą, samochodami, winami, słońcem, morzem, pięknymi, zapierającymi w piersiach krajobrazami? Wstydźcie się, Techland" - wybrzmiała kolejna opinia.
Upust swoim emocjom dał kolejny użytkownik serwisu Metacritic, wystawiający przy tym notę "zero". "Nieobecność włoskiego języka, a zawarcie wszystkich innych języków to silne znieważenie ludzi i kultury" - napisał.
Tego typu komentarzy widnieje bardzo wiele i stale się one nawarstwiają. Pytanie, czy wrocławscy deweloperzy postanowią wyjść naprzeciw oczekiwaniom włoskich graczy i zaimplementować ich rodzimy język do najnowszego Dying Light 2: Stay Human?
-----------------------------------------------------------------------------
Dying Light 2 podbija Steama. Świetne wyniki polskiej gry
Premierowy patch do Dying Light 2 naprawia ponad 1 000 błędów
Liczba grających w Dying Light 2 przekroczyła już rekord pierwszej części