Reklama

​"Duch Kijowa" w nowym wydaniu. Polski producent zabawek stworzył zestaw upamiętniający legendę

Legendarny bohaterski pilot myśliwca MIG-29 Ukraińskich Sił Powietrznych został upamiętniony przez polskiego producenta zabawek - firmę "Cobi". Już teraz nabywać można specjalny zestaw "Ducha Kijowa", a zysk ze sprzedaży trafi na rzecz uchodźców z Ukrainy.

"Duch Kijowa" siał prawdziwe spustoszenie w szykach przeciwników

"Duch Kijowa" to ukraiński as myśliwski, który za sterami MIG-29 miał dokonać niezwykłej rzeczy i zestrzelić w sumie ponad 40 rosyjskich samolotów w trwającym za naszą wschodnią granicą konflikcie. Przez długi czas tożsamość żołnierza nie była znana, a wokół jego wyczynów wyrosło wiele historii i legend.

"Duch Kijowa" finalnie został potwierdzony przez ukraińskie wojsko - poznaliśmy nawet dane tego bohatera Ukrainy. Był nim (niestety nieżyjący już) 29-letni major Stefan Tarabalka. Na chwilę po inwazji Rosji, w sieci zaczęło krążyć wiele nagrań cieszących się ogromną popularnością. Według wielu źródeł zaprezentowane na nich zostały dokonania bohaterskiego lotnika. Finalnie okazało się jednak, iż rzeczony materiał jest fragmentem gry "Digital Combat Simulator: World".

Reklama

Sam Tarabalka był pogromcą i postrachem wśród Rosjan. Siał prawdziwe spustoszenie w walkach powietrznych. Niestety według wielu źródeł jedna z potyczek powietrznych w połowie marca przyniosła jego śmierć. Poległ w bitwie z dominującymi siłami wroga. Pośmiertnie odznaczono go najwyższym na Ukrainie odznaczeniem - Orderem Złotej Gwiazdy.

Obecnie dokonania ukraińskiego pilota znacząco wpływają na morale strony ukraińskiej i działają w sposób pokrzepiający serca wszystkich walczących na froncie. Warto jeszcze wspomnieć, że rodzina "Ducha Kijowa" dowiedziała się o jego poczynaniach dopiero po jego śmierci. "Wiemy, że latał. Nie ukończył swojej misji i nie wrócił - wiemy tylko tyle" - tłumaczył w rozmowie z amerykańskim radiem NPR ojciec poległego, Evon Tarabalka.

"Cobi" wyprodukowało zestaw klocków "MiG-29 Duch Kijowa"

Legenda Tarabalki trwa i będzie trwać. Cegiełkę do umocnienia tego dziedzictwa dorzuciła firma "Cobi" - polski producent zabawek z siedzibą w Warszawie. Na oficjalnej stronie sklepu można już nabyć specjalny zestaw klocków "MiG-29 Duch Kijowa", składający się z 600 elementów oznaczony numerem 5833. Model odwzorowany został w skali 1:48.

Zestaw wyróżnia się nieścieralnymi nadrukami oraz ruchomymi elementami w postaci: lotek, kół oraz otwieranej kabiny, w której można ulokować symboliczną figurkę pilota. W pudełku znajdziemy również podstawkę ekspozycyjną z barwami flagi Ukrainy. Jeśli chodzi o czysto techniczne aspekty, sam model charakteryzuje się długością 34 cm, rozpiętością skrzydeł - 23 cm oraz wysokością 9,5 cm.

Zestaw "MiG-29 Duch Kijowa" nabyć można za 259,90 zł. Jak informują producenci, zysk ze sprzedaży tego produktu przeznaczony zostanie na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy