Diablo 4 powoduje uszkodzenia nawet najmocniejszych kart graficznych?

Karty Nvidia RTX 3080Ti mogą paść ofiarą Diablo 4. Na szczęście jest też sposób by uchronić się przed problemami.

Najnowsze doniesienia sugerują, że karty graficzne RTX 3080Ti mają poważne problemy, a nawet padają ofiarą awarii w trakcie rozgrywki w Diablo 4. Doniesienia te pochodzą oczywiście z sesji zamkniętej bety, która odbyła się w miniony weekend. Przypadki awarii bardzo przypominają sytuację, w której New World Amazona uszkadzało karty RTX 3090. Wygląda na to, ze beta Diablo 4 ujawniła potencjalną podatność w niektórych egzemplarzach kart.

Reklama

Na reddicie oraz forum Blizzarda zaczęły się pojawiać wpisy graczy, których monitory nagle robiły się czarne, wentylatory na karcie graficznej ruszały z pełną mocą, a system zaczął się restartować. Czasem objawom tym towarzyszyły kody błedów oraz martwe karty, choć nie było to regułą dla każdego przypadku. Większość dotkniętych problemem korzysta z RTX 3080Ti, wyprodukowanych przez Gigabyte, ale pełna skala problemu nie jest jeszcze znana. O problemie informują także popularni Youtuberzy, jak Mortismal Gaming.

Problem prawdopodobnie nie bierze się z samego Diablo 4, gra jest raczej katalizatorem problemu i odsłania jakąś podatność samej karty. Podobnie było w przypadku New World - część kart okazywała się być zadrukowana ścieżkami niskiej jakości i nie wytrzymywała wysokich klatkaży oraz dużych obciążeń. Jeśli teraz mamy do czynienia z podobnym przypadkiem, to do Gigabyte będzie należało rozwiązanie problemu. Oczywiście Blizzard może też zrobić coś po swojej stronie - na przykład ograniczyć liczbę klatek na sekundę, by nie narażać graczy na tak poważne problemy i konsekwencje.

Jest też jednak pewien sposób, który każdy gracz może wykorzystać sam - chociaż bez kompletu informacji na temat przyczyn problemu jest to bardziej zgadywanie niż w 100% potwierdzona rada. Jednak może się przydać niektórym przed startem otwartej bety w ten weekend. Sami bowiem możecie ograniczyć liczbę FPS w opcjach gry lub ustawieniach karty graficznej w panelu Nvidia. Aby zrobić to tym drugim sposobem, musicie wykonać następujące kroki:

  • otwórzcie Panel Sterowania Nvidia
  • przejdźcie do panelu ustawień 3D
  • włączcie opcję Maksymalnej liczby klatek
  • wybierzcie żądaną wartość - na przykład taką jaką maksymalnie obsługuje Wasz monitor
  • kliknijcie “Zastosuj" - być może konieczne jeszcze będzie zrestartowanie gry lub systemu

Jeśli natomiast padliście już ofiarami awarii, nie pozostaje Wam nic innego jak skontaktować się z producentem karty graficznej w sprawie realizacji gwarancji.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: NVIDIA | Diablo 4
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy