Nvidia prezentuje nowe narzędzie do przeskalowania filmów, oparte o SI

​Nvidia zaprezentowała narzędzie RTX Video Super Resolution, dedykowane przeskalowaniu filmów z rozdzielczości 1080p do 4K. Wykorzystuje ono sztuczną inteligencję i zostało opracowane z myślą o układach z serii 30xx i 40xx.

Nvidia zachwala zalety RTX Video Super Resolution graczom, ale największą korzyść z jego wykorzystania odczują przede wszystkim osoby, które oglądają dużo materiałów wideo, które dostarczane im są w streamingu. Działanie technologii zaprezentowano podczas targów CES 2023 na przykładzie klipu z gry Apex Legends.

Dzięki wykorzystaniu najnowszych kart graficznych "Zielonych" z filmów usuwane są artefakty pojawiające się przy kompresji, a następnie ich rozdzielczość jest podnoszona do 4K. Zdaniem Nvidii, efekt działania narzędzia powinien być szczególnie widoczny na ekranach o dużej rozdzielczości.

Reklama

Wymagania mniejsze niż można się spodziewać

Technologia RTX Video Super Resolution na trafić "pod strzechy" za nieco ponad miesiąc i na pewno zostanie nie raz dokładnie przebadana zarówno przez graczy, jak i branżowych specjalistów. Do jej działania ma być potrzebna przeglądarka oparta o silnik Chromium oraz karta graficzna z serii Nvidia 30xx lub 40xx. Graczy z pewnością ucieszy wiadomość, że działanie technologii nie zostało ograniczone tylko i wyłącznie do najnowszych (i najdroższych) kart graficznych.

Przyszłość branży wideo?

Biorąc pod uwagę jak popularny jest upscaling rozdzielczości w grach, zaskakującym jest, że dopiero teraz ktoś opracował odpowiednie narzędzie, które wykorzystuje sztuczną inteligencję do podnoszenia rozdzielczości w oglądanych na komputerze filmach. Oby tylko szum wiatraków w trakcie niezbędnych obliczeń nie zagłuszał seansu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: NVIDIA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama