Darmowe gry na komputer - skąd pobierać? Oto najlepsze strony z pełnymi wersjami
Ceny gier rosną z roku na rok, a podwyżki nie omijają nawet produkcji typu indie, czyli stosunkowo niewielkich, wydanych w całości przez małe, niezależne studia. Kiedyś cena gier nie była zaporowa dla graczy. Teraz jednak wzrosła do poziomu, który dla wielu z nich nie jest akceptowalny. Jak się jednak okazuje, da się w gąszczu drogich produkcji znaleźć całkowicie darmowe, choć równie dopracowane i wciągające.
Gry są coraz droższe, a wpływ na ten stan rzeczy ma nie tylko rosnący koszt ich produkcji, ale także wyższe niż dotychczas wydatki na marketing. Cierpi klient, który za każdy tytuł musi zapłacić nieco więcej niż jeszcze kilka lat temu. Doskonałą alternatywą dla kosztownych produkcji są gry darmowe. Można je ściągnąć, zainstalować i użytkować przez wiele lat bez wydania ani złotówki!
Platformy takie jak Epic Games Store, Steam oraz GOG stanowią największe zbiory gier komputerowych na rynku. Mimo że w ich ofercie przeważają gry płatne, to z łatwością da się tam znaleźć także te darmowe.
Większość z nich występuje w formie Free-To-Play. Oznacza oto, że można je pobrać darmo i rozpocząć rozgrywkę w zasadzie od razu. Jedynym źródłem dochodu jest w ich przypadku wbudowany sklep. Można w nim nabyć - za dodatkową opłatą - np. ciekawe skórki broni, kolejne mapy, dostęp do unikalnych elementów wyposażenia czy też battle-pass, przepustkę bojową.
Ogromną zaletą tego typu platform jest to, że oferują dostęp do wielu zupełnie różnych od siebie gier. W praktyce każdy liczący się producent traktuje te serwisy jako podstawę i fundament generowania przez siebie dochodu. Dzięki temu można z łatwością znaleźć interesujący tytuł i rozpocząć grę bez konieczności obciążania konta bankowego.
Darmowe gry da się z łatwością znaleźć także na platformach niektórych producentów gier. Jednym z nich jest Ubisoft - producent sagi Far Cry czy Assassin’s Creed, który oferuje swoim klientom wiele tytułów w formie Free-To-Play. W tej formule dostępna jest np. Trackmania.
Nie można także pominąć Battle.Net - producenta między innymi serii Diablo czy Call of Duty. U tego producenta można znaleźć np. darmowe Call of Duty: Warzone lub darmowe pierwsze poziomy World of Warcraft.
Dla wielu osób szczególnie interesująca może być również platforma EA Play (Origin), która stoi za szlagierami takimi jak seria FIFA czy The Sims, lecz także za darmowym Apex Legends.
Oczywiście wraz z rosnącą liczbą dodatkowych gier na dysku rośnie również obciążenie komputera. Warto więc czasami przeanalizować swoje potrzeby i usunąć te, których już nie będziesz już używać.
Darmowe gry producentów niezależnych można znaleźć również na ich firmowych witrynach internetowych. Część deweloperów - w trakcie wydawania swoich gier - pomija dużych wydawców oraz platformy skupiające różnego typu gry na rzecz ich samodzielnej dystrybucji. To dobre rozwiązanie, dzięki któremu można zainstalować interesujący tytuł bez ściągania dodatkowych programów (np. aplikacji Steam czy Origin). To stanowi ogromną zaletę pod kątem bezpieczeństwa i wygody.
Granie w gry darmowe niczym nie odbiega od korzystania z produkcji płatnych, których koszt zakupu może na start wynieść nawet powyżej 300 złotych. Warto zatem przetestować bezpłatne tytuły.