Czym grać w Path of Exile: Sentinel? 5 buildów dla początkujących

​Nowa liga w Path of Exile zbliża się wielkimi krokami. Jeżeli niedawno rozpoczęliście swoją przygodę z grą albo dopiero planujecie to zrobić, mamy dla Was kilka wskazówek. Oto 5 buildów, które dobrze sprawdzą się w poznawaniu mechanik Path of Exile: Sentinel.

Zanim przejdziemy do omawiania konkretnych buildów, chciałbym zaznaczyć, że dobry build dla początkujących to nie tylko łatwa w użyciu umiejętność, ale również odpowiedni poradnik. W przeciwieństwie do Diablo 3, początkujący gracze nie będą w stanie czasami przejść nawet kampanii Path of Exile, jeżeli nie podejmą odpowiednich decyzji w drzewku umiejętności i nie poznają najważniejszych statystyk, których trzeba szukać na nowym ekwipunku.

Reklama

Internet jest pełny krótkich poradników, które zawierają po prostu link do Path of Building i drobne sugestie odnośnie craftowania. Jest to doskonałe rozwiązanie dla weteranów szukających inspiracji, a nie nowicjuszy próbujących zrozumieć podstawy Path of Exile. W dzisiejszym zestawieniu postawiłem więc przede wszystkim na szczegółowe i dopracowane poradniki, a nie na najsilniejsze umiejętności.

Jeżeli żadna z poniższych propozycji was nie zainteresuje, odsyłam do jeszcze jednego tekstu mojego autorstwa, w którym znajdziecie kilka przydatnych narzędzi do znajdowania idealnych buildów dla siebie.

Łatwy, przyjemny i sprawdzony Arc Enkiego

Weterani Path of Exile przewracają teraz prawdopodobnie oczami, bowiem poradnik Enkiego na forum jest w zasadzie definicją idealnego poradnika dla początkujących. To właśnie sam autor i jego podejście do tworzenia contentu do Path of Exile sprawia, że nowicjusze bardzo szybko odnajdą się w tym poradniku.

Enki opisuje krok po kroku dokładnie, co cechuje jego build, jakie są jego mocne i słabe strony oraz jak powinno się go budować. W Path of Exile sporym problemem jest określenie priorytetu niektórych czynności. Nowicjuszom trudno jest stwierdzić, które rzeczy warto kupić na początku albo jakie statystyki i pasywne umiejętności będą ważniejsze dla ich postaci w danym momencie. Enki rozwiązuje ten problem szczegółowym i regularnie aktualizowanym postem na forum.

Sam Arc to bardzo prosty w użyciu skill, który powinien bardzo szybko trafić do osób z doświadczeniem w innych grach Action RPG. Build nie ma zbyt wielu aktywnych przycisków, szybko pozbywa się mobów z naszego ekranu i jeżeli podążacie za decyzjami Enkiego, większość bossów nie powinna być problemem.
Nie ulega jednak wątpliwości, że Arc nie był meta skillem od bardzo wielu lat i jeżeli jednym buildem chcielibyście pokonać cały content w grze, lepiej sięgnąć po silniejsze umiejętności. Arc jest dobrym wyborem dla osób, które chcą poznać podstawy Path of Exile i zrozumieć, skąd bierze się ten cały fenomen.

Silny wybór dla miłośnikow summonerów

Od kilku ładnych lig Skeleton Mage jest najlepszym wyborem dla fanów armii minionów latających za naszą postacią i wykonujących całą robotę za nas. Poniżej możecie obejrzeć poradnik Von Viktona, który przez ostatnie pięć lig startował tym buildem i wie o nim niemalże wszystko. Na jego kanale znajdują się dwa szczegółowe poradniki dotyczące różnych wariantów szkieletów.

Skeleton Mage’a będą bez wątpienia bardzo popularnym wyborem w tej lidze. Dobrze radzą sobie w levelowaniu, we wczesnej fazie gry i świetnie skalują się do endgame’u, dzięki czemu przy odpowiedniej inwestycji można zobaczyć tym buildem większość najtrudniejszych bossów.

Szkieletami gra się dosyć łatwo i przyjemnie, ale jest to build wymagający uważnego śledzenia poradnika. Kluczowe dla siły naszych minionów są konkretne przedmioty, które na początku ligi będą drogie. Do tego czasu będziecie musieli grać innymi wariantami tego buildu.

Build do podboju całego contentu

Jeżeli przychodzicie do Path of Exile z Last Epocha, Diablo 3 czy Grim Dawn i szukacie jednego buildu, który ma szansę zobaczyć wszystko, co ta gra ma do zaoferowania, jest to Detonate Dead.

Detonate Dead to build popularny od kilku lig, którego nerfa spodziewaliśmy się już od dłuższego czasu. Dodatkową siłą tej umiejętności jest aktualnie fakt, że jest ona zbugowana i zadaje znacznie więcej obrażeń, niż oryginalnie planowano. Chris Wilson z Grinding Gear Games jasno dał już do zrozumienia, że twórcy są świadomi tego problemu, ale nie planują na razie nic z nim robić.

Można śmiało założyć, że Detonate Dead wyłapie nerfa w 3.19. Sentinel jest w rezultacie świetnym momentem, żeby nacieszyć się tym buildem, póki zadaje aż tyle obrażeń. Niejednokrotnie widzieliśmy już, jak różne warianty Detonate Dead podbijają najtrudniejszy content w grze. Nie mamy więc wątpliwości, że również w tej lidze będzie można pokonać większość bossów za pomocą tego buildu.

Jedynym problemem dla mniej doświadczonych graczy może być fakt, że sposób zadawania obrażeń jest dosyć specyficzny. Naszym zadaniem jest bowiem generowanie ciał potworów za pomocą jednej umiejętności i wysadzanie ich drugim skillem. Dla fanów trzymania prawego przycisku będzie to dosyć toporny build, który na dłuższą metę może nie sprawić aż tyle frajdy.

Alternatywa dla fanów melee

Trudno byłoby stworzyć poradnik dla początkujących, nie wspominając o jednej z najpopularniejszych umiejętności niemalże w każdym Action RPG. Cyclone, podobnie jak zaprezentowany na początku Arc, jest doskonałym skillem do zapoznania się z postawami gry, który nie będzie wymagał od nas zbyt częstego wciskania przycisków. Naszym głównym zadaniem jest tutaj trzymanie prawego przycisku myszy. Postać kręci się w kółko, zadaje duże obrażenia i przy okazji zapewnia sobie dodatkową żywotność.

Wariantów Cyclone’a przez lata Path of Exile pojawiło się oczywiście mnóstwo. W tej lidze najpopularniejszym rozwiązaniem jest połączenie Cyclone’a z Shocwave, jeszcze innym skillem. Dzięki temu zasięg ataków umiejętności rośnie, a razem z nim obrażenia.

Bardzo szczegółowy poradnik do Cyclone’a zrobił Nevandis, który przechodzi przez wszystkie aspekty swojej postaci i dokładnie pokazuje, które statystyki są najważniejsze dla tego buildu. Themehmetbozlak oferuje z kolei alternatywę w postaci Championa. Będzie ona nieco droższa do złożenia, ale powinna wybaczać nieco więcej błędów.

Trudny do zabicia i bardzo bezpieczny Vortex

Na koniec zostawiam Was z bardzo wyjątkowym buildem, który nigdy nie cieszył się ogromną popularnością, ale ma swoich fanów i jest doskonałym sposobem na pozbawione zbyt wielu śmierci i frustracji zapoznanie się ze światem Path of Exile.

Vortex nie ma może ogromnego AOE ani wysokich obrażeń, ale potrafi sprawnie poradzić sobie z większością najtrudniejszych walk w grze, zapewniając graczowi wysoką przeżywalność. Z perspektywy nowicjusza jest to świetna okazja do pokonania trudniejszych bossów, ale również zapoznania się z ich mechanikami. Kiedy później wrócicie do tych samych walk z mniejszą liczbą punktów zdrowia i w efekcie łatwiejszą do zabicia postacią, będziecie wiedzieli, czego się spodziewać.

Minusem Vortexa jest oczywiście fakt, że bardzo mocno odbiega od standardowej mety Path of Exile, która składa się z szybkich postaci zdolnych zabijać postaci poza naszym ekranem. Jeżeli nie macie nic przeciwko nieco wolniejszemu buildowi, możecie poznać PoE, nie bojąc się o swoje życie na każdym kroku.

Bardziej szczegółowy, regularnie aktualizowany poradnik do Vortexa znajdziecie na forum. ShakCentral opisuje dokładnie proces levelowania, gearowania postaci oraz przygotowanie Vortexa do trudniejszych aktywności.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Grinding Gear Games
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy