Czy warto kupić konsole nowej generacji?

Stało się - w naszym kraju ukazały się już wreszcie wszystkie konsole nowej generacji, stacjonarne i przenośne. Teraz możemy z czystym sumieniem i bez sięgania po magiczną kulę stwierdzić, czy warto sięgnąć po którąś z nich. A jeśli tak - po którą?

Zacznijmy od formalności: rozpoczęła się na dobre ósma generacja konsol do gier wideo. Najważniejszymi graczami są, tak jak poprzednio, Sony, Nintendo oraz Microsoft. Wśród konsol stacjonarnych mamy więc do wyboru PlayStation 4, Wii U oraz Xbox One, natomiast w handheldach - Nintendo 3DS i PlayStation Vita. Sprawdźmy, jakie są ich mocne i słabe cechy.

Konsole stacjonarne

Gdybyśmy mieli dokonać dalszego podziału, gdzie w każdej szufladzie znalazłyby się sprzęty konkurujące ze sobą bezpośrednio, PS4 i XBO trafiłyby do jednej z nich, natomiast w drugiej znalazłoby się samotne Wii U. Konsola Nintendo znacząco odbiega od tego, co oferują Sony i Microsoft - zarówno biblioteką, jak i filozofią. Zacznijmy jednak od tych pierwszych. Charakteryzują się one wspólnym mianownikiem w postaci gier multiplatformowych, które dzielą też często z PC. Dlatego przy wyborze "PS4 czy XBO?" należy przyjrzeć się przede wszystkim temu, jakie tytuły ekskluzywne dla każdej z platform interesują nas najbardziej.

Reklama

W przypadku PlayStation 4 może to być na przykład seria InFamous, Killzone, ale też nadchodzące Bloodborne, Uncharted 4 czy The Order: 1886. Przy Xboksie One wymienimy głównie Forzę, Killer Instinct, Dead Rising czy Ryse. Warto wspomnieć, że jeżeli posiadacie mocnego peceta, ale chcielibyście też mieć konsolę, warto zastanowić się nad PlayStation 4 - Xbox One dzieli więcej tytułów "pół-ekskluzywych" z blaszakami niż konsola Sony, a często wręcz traci swoje ekskluziwy na rzecz właśnie PC (jak choćby Dead Rising 3 czy wspomniane Ryse: Son of Rome).

Jeszcze lepszym wyborem na chwilę obecną zdaje się być w tym przypadku Wii U - jest to konsola, której biblioteka praktycznie nie pokrywa się z grami, które zobaczycie na PC, a konsole Nintendo od lat kupowane są przede wszystkim dla ich gier first-party. Mimo słabszego sprzętu niż ten, który znaleźć można w PS4 i XBO, gry na Wii U potrafią wyglądać rewelacyjnie właśnie dlatego, że tworzy je samo Nintendo, które swój hardware zna lepiej niż jakikolwiek twórca zewnętrzny.

To konsola, na której pogracie w serie takie jak Mario, Zelda, Metroid, Pikmin i wiele, wiele innych marek, których nie uświadczycie nigdzie indziej. Ciekawy jest również domyślny pad, który wyposażony został w ekran. Można dzięki temu grać bez używania telewizora, na przykład w toalecie lub łóżku.

Konsole przenośne

Tutaj sprawa jest nieco prostsza - Sony od dłuższego czasu nie próbuje udawać, że PlayStation Vita będzie jeszcze traktowane jak pełnoprawny handheld i coraz częściej ukazywane jest jako urządzenie współpracujące z PlayStation 4. Można dzięki niemu uzyskać efekt podobny jak przy wspomnianym Wii U, czyli grać na ekranie Vity w gry z PS4, jednak sama cena kieszonsolki może trochę odstraszyć (zwłaszcza w połączeniu z ceną całkiem świeżej jeszcze stacjonarki).

Gier dedykowanych Vicie, jak na sprzęt, który ma już ponad dwa lata, jest raczej mało. Szczególną uwagę powinni na nią zwrócić jednak zwłaszcza fani japońszczyzny - tytułów z Kraju Kwitnącej Wiśni na niej pod dostatkiem - oraz indie. Chyba że mają komputery, na których w większość tych samych gier niezależnych również będą mogli pograć.

Jeżeli zaś mowa o 3DS-ie, to ten dostępny jest w kilku wariantach - zwykły 3DS oraz 3DS XL (większy, z nieco mocniejszą baterią) posiadają efekt 3D - taki jak w kinie, tylko bez okularów - tańszy 2DS natomiast nie jest składany i wspomnianego trzeciego wymiaru nie wyświetla. Jeśli chodzi o wydawców zewnętrznych, jest nieco lepiej niż na Wii U - oczywiście, 3DS-a nadal kupuje się przede wszystkim dla świetnych gier robionych przez Nintendo, ale nie brakuje tu też gier od takich studiów jak Ubisoft, Square Enix, Sega, Namco czy Capcom.

Wniosek

Podsumowując, dobór konsoli zależy od tego, w co lubicie grać. Większości z nas niestety nie stać na posiadanie wszystkich opcji, więc najlepszym wyjściem przed podjęciem decyzji o kupnie jakiegokolwiek sprzętu dedykowanego grom będzie sprawdzenie listy tytułów, jakie na nim znajdziemy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Sony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy