Apokalipsa zombie w wirtualnym świecie gier

Ostatnio swoją premierę miała pudełkowa wersja długo oczekiwanego Dying Light od wrocławskiego Techlandu. Nie jest to jednak jedyna produkcja z zombiakami, która w ciągu kilku ostatnich lat pojawiła się na rynku. Zapraszamy was na krótki przegląd najciekawszych gier z apokalipsą i żywymi trupami w tle.

Resident Evil

Tego cyklu nie trzeba chyba przedstawiać żadnemu fanowi survival horrorów. Stworzona przez Capcom seria opowiada o groźnym wirusie T zamieniającym ludzi w zombie.

Do tej pory powstało kilkanaście części wydanych na rozmaite platformy sprzętowe. I choć wielu graczy zarzuca twórcom, że kolejne zrobione przez nich gry nie straszą już tak, jak poprzednie odsłony, Resident Evil wciąż cieszy się sporą popularnością.

Dead Island

Poprzednia gra Techlandu, której Dying Light jest duchowym następcą. W produkcji gracze trafiali do kurortu na tropikalnej wyspie, na której wybuchała epidemia zamieniająca turystów w zombie.

Tytuł charakteryzował się dobrze zrealizowaną walką wręcz umożliwiającą zamienianie żywych trupów na miazgę za pomocą zróżnicowanej (i stworzonej przez nas samych) broni. Dodatkowo można było połączyć siły z maksymalnie trzema znajomymi w trybie kooperacji.

State of Decay

Niezależna gra studia Undead Labs, która najpierw pojawiła się na Xboksie 360, by kilka miesięcy później zawitać na PC. Głównym zadaniem jest przetrwanie w świecie pełnym zombiaków. Aby przeżyć, trzeba nie tylko unikać zjadaczy mózgów, ale i zbierać pożywienie.

Warto też poszukać broni i amunicji, bo w końcu kiedyś trzeba zmierzyć się z żywymi trupami (oraz ludźmi). To jednak nie wszystko, bo w czasie zabawy należy zadbać również o odbudowę społeczeństwa - w tym celu kierowanej przez nas postaci towarzyszą kierowani przez konsolę bohaterowie. W maju tytuł zostanie wydany także na Xboksie One.

DayZ

Sieciowa gra, która narodziła się jako modyfikacja do Army II, by później przekształcić się w samodzielny tytuł (nadal znajdujący się w fazie testów). Gracze trafiają do świata opanowanego przez zombie, głównym zagrożeniem nie są jednak one, a inni użytkownicy.

Zabawa polega bowiem na jak najdłuższym przetrwaniu w nieprzyjaznym środowisku - w tym celu należy znaleźć pożywienie oraz broń i amunicję. A że są to bardzo cenne rzeczy, inni ocalali czyhają tylko na to, by nam je skraść. Potrafią nawet wbić nóż w plecy towarzyszowi, z którym współpracują od kilku godzin...

Plants vs. Zombies

Kultowa produkcja podchodząca do tematyki zombie w nietypowy sposób. Tytuł jest grą typu tower-defense, w której gracze muszą powstrzymać żywe trupy przed dotarciem do mieszkania naszego bohatera. Jedyną przeszkodą stojącą na ich drodze jest ogród, a konkretniej posadzone tam rośliny.

Zabawa polega więc na umieszczaniu zielska, które może zlikwidować kolejne fale zjadaczy mó... kwiatów. Gra w pierwszej kolejności pojawiła się na urządzeniach mobilnych, a następnie została przeniesiona na inne platformy sprzętowe, doczekała się też sequela oraz opartego na niej sieciowego shootera.

The Walking Dead

Miłośnicy zombiaków zapewne kojarzą stworzony przez Roberta Kirkmana komiks The Walking Dead (w Polsce znany jako "Żywe trupy"). Na jego podstawie studio Telltale Games stworzyło podzieloną na epizody przygodówkę o tym samym tytule.

Do tej pory developerzy wydali jej dwa sezony, zaś pierwszy opowiada o losach Lee Everetta - więźnia, którego plaga zamieniająca ludzi w zjadaczy mózgów spotkała w trakcie transportu radiowozem. Przedstawiona w produkcji historia trzyma poziom porównywalny z pierwowzorem, a całość utrzymana jest w komiksowej oprawie graficznej.

Dead Rising

Zombie według Capcomu. Japońska firma postanowiła podejść do tematu nieco inaczej, przedstawiając żywe trupy w nieco mniej poważny sposób. Na porządku dziennym jest masakrowanie hord rozkładających się stworów na przeróżne sposoby - można je na przykład podsmażyć ogniem lub porazić prądem, a to tylko wierzchołek dostępnych możliwości. Do tej pory ukazały się trzy odsłony cyklu.

Call of Duty

Wydawanej przez Activision serii nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. A przede wszystkim tych jej odsłon stworzonych przez studio Treyarch. W World at War oraz dwóch Black Opsach znalazł się osobny, nastawiony na kooperację tryb, w którym gracze mierzą się z zombie. Co ciekawe, kilka dni temu premierę miało rozszerzenie do wydanego niedawno Advanced Warfare, które dodaje do gry nowy wariant rozgrywki z żywymi trupami.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Resident Evil

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy