Amazon inwestuje we własne procesory do sztucznej inteligencji

Kolejny gigant dostrzegł potencjał sztucznej inteligencji. Amazon silniej zaczyna inwestować we własne procesory AI. To część szerszej działalności mającej na celu uniezależnienia się od innej korporacji, NVIDII.

Tak wynika z raportu Financial Times. Prawdziwym potentatem na rynku procesorów do sztucznej inteligencji jest firma NVIDIA, która nie tak dawno temu przekroczyła wartość rynkową na poziomie 3,5 bln dolarów, wyprzedzając Apple i Microsoft. Gigant z siedzibą w Santa Clara w Kalifornii jest największym na świecie producentem układów scalonych i procesorów graficznych.

Wraz ze wzrostem popularności zjawiska sztucznej inteligencji i coraz powszechniejszego wykorzystywania tej technologii, NVIDIA sukcesywnie przybiera na rynkowej sile, czego dowodzą najświeższe notowania rynkowe. Warto dodać, że na horyzoncie jawi się premiera nowych kart graficznych od tej korporacji z serii GeForce RTX 50xx.Amazon wg. informacji Financial Times chce postawić na większą elastyczność i uniezależnienie się od NVIDII

Reklama

Firma poczyniła inwestycję w Annapurna Labs, startup będący partnerem firmy Anthropic. Podmiot wspiera Amazona w obszarze sztucznej inteligencji... ale nie tylko. Koordynuje także działania w dostępie e-commerce i chmury obliczeniowej do modelu AI Claude.Urządzenia od NVIDII w segmencie sztucznej inteligencji są najbardziej pożądane na rynku. Cechują się także największą wydajnością. Opracowanie własnych chipów przez Amazon pozwoliłoby gigantowi uzyskać nie tylko więcej swobody, ale być może także zwiększyć swoją rynkową wartość i ograniczyć koszty.

Nie jest to jednak pierwszy krok Amazona w dziedzinie procesorów. Przejęcie startupu Annapurna Labs pozwoliło temu pierwszemu podmiotowi skupić się na wypuszczeniu własnych procesorów mogących konkurować m.in. z produktami od Intela i AMD w obszarze centrów danych. Procesory o nazwie Graviton uzupełniane są nową linią chipów AI Trainium, które przeznaczone są stricte do pracy w dużymi modelami językowymi.Chipy Amazona projektowane są we współpracy z tajwańską technologiczną firmą Alchip. W przyszłym miesiącu Amazon ma uchylić więcej szczegółów o swoich układach Trainium2, które do tej pory zmagały się z problemem ograniczonych dostawach.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Amazon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy