Reklama

10 najlepszych gier wideo 2015 roku

Zbliża się koniec roku, toteż czas na podsumowania. Dziś zestawiliśmy najlepsze gry mijających 12 miesięcy.

Ponieważ przygotowanie takiego podsumowania w sposób obiektywny jest w zasadzie niemożliwe, uciekliśmy się do pewnego obejścia. Otóż nie zebraliśmy gier, które WEDŁUG NAS były w 2015 roku tymi najlepszymi, ale te, które zdobyły najwyższe średnie ocen w portalu Metacritic. Piszcie, z którymi pozycjami się zgadzacie i których tytułów brakuje wam w zestawieniu!

(W zestawieniu pominęliśmy dwa tytuły, które zostały wydane na platformy całkowicie niepopularne w tej części świata - Mario Kart 8 DLC Pack 2 na Wii U oraz The Legend of Zelda: Majora's Mask 3D na 3DS-a.)

Reklama

10. Pillars of Eternity (PC)

Średnia ocen: 8,9/10

A na koniec zestawienia potwierdzenie, że to był naprawdę dobry rok dla miłośników RPG-ów różnej maści. Poza Wiedźminem i Bloodborne'em do sklepów trafiło w 2015 Pillars of Eternity, które przed premierą nazywano duchowym następcą Baldur's Gate. I po premierze się to potwierdziło - rzeczywiście produkcja studia Obsidian Entertainment przypomniała nam wszystko najlepsze, co spotkało nas podczas rozgrywki w kultowego "Baldura".

(Podobną średnią ocen, jak Pillars of Eternity, zebrało także kilka innych tytułów, ale na dziesiątym miejscu umieściliśmy produkcję Obsidian Entertainment, ponieważ została spośród nich najlepiej oceniona przez graczy.)

9. Wiedźmin 3: Dziki Gon - Serca z Kamienia (PC, XONE, PS4)

Średnia ocen: 9,0/10

I jeszcze jeden polski akcent na liście! Dziennikarze z całego świata docenili nie tylko podstawową wersję trzeciej części Wiedźmina, ale także rozbudowane, arcyciekawe rozszerzenie do niej. Jeśli kolejne dodatki do przygód Geralta będą trzymały podobny poziom, to prawdopodobnie za każdym razem, gdy tylko trafią do sprzedaży, będziemy musieli składać wnioski urlopowe...

8. The Binding of Isaac: Afterbirth (PC)

Średnia ocen: 9,0/10

The Binding of Isaac: Afterbirth to niskobudżetowa, niezależna produkcja w wykonaniu studia Nicalis. Jest to rozbudowane rozszerzenie The Binding of Isaac: Rebirth z 2014 roku, która to z kolei stanowiła usprawnioną wersję wydanego w 2011 The Binding of Isaac. W tej stylizowanej na retro grze przenosimy się do mrocznych, generowanych losowo lokacji, w których stawiamy czoło rozmaitym, ohydnym przeciwnikom. To wciąga!

7. Destiny: The Taken King (X360, XONE, PS3, PS4)

Średnia ocen: 9,0/10

Już trzeci dodatek do przyjętej z mieszanymi uczuciami sieciowej gry akcji autorstwa studia Bungie (czyli ojców serii Halo). I musimy przyznać, że także tym razem ocena nie jest jednoznaczna. A nawet jest bardzo niejednoznaczna, bo o ile dziennikarze wystawili temu rozszerzeniu znakomitą cenzurkę, o tyle noty wystawiane przez samych graczy są bardzo różne, choć raczej mocno przeciętne (średnia na portalu Metacritic - 5/10).

6. Shovel Knight (PS4)

Średnia ocen: 9,0/10

Shovel Knight ujrzał światło dzienne już w 2014 roku, ale to w 2015 trafił on do sprzedaży w wersji na PlayStation 4. I to właśnie ta edycja trafiła do pierwszej dziesiątki najlepiej ocenianych gier mijających dwunastu miesięcy. To debiutancki projekt niezależnego studia Yacht Club Games, będący połączeniem platformówki, przygodówki oraz RPG-a, osadzonym w dwuwymiarowej oprawie. Szalenie wciągającym połączeniem!

5. Bloodborne (PS4)

Średnia ocen: 9,2/10

Kolejne RPG akcji w wykonaniu studia From Software, którym powinni zainteresować się wyłącznie naprawdę "hardkorowi" gracze. To bowiem jedna z najtrudniejszych produkcji, z jakimi mieliśmy do czynienia ostatnimi laty (podobnie zresztą jak poprzednie tytuły od From Software, czyli Demon's Soul i Dark Souls). Jednak pomimo tego - czy też właśnie dzięki temu?! - zdobyła ona serca recenzentów i milionów graczy.

4. Wiedźmin 3: Dziki Gon (PC, XONE, PS4)

Średnia ocen: 9,3/10

Po raz kolejny możemy być dumni z rodzimego studia CD Projekt RED, które tworząc trzecią część Wiedźmina, wzniosło się na wyżyny. To nie tylko jedna z najlepszych gier ubiegłego roku. To bez wątpienia także jeden z najlepszych przedstawicieli gatunku RPG akcji w historii. Jaka szkoda, że to już koniec przygód Geralta (choć przed nami jeszcze dodatki). Z drugiej strony - czas na coś zupełnie nowego, może jeszcze lepszego (mamy na myśli Cyberpunka 2077).

3. Undertale (PC)

Średnia ocen: 9,4/10

Zdecydowanie największa niespodzianka w tym zestawieniu. To gra stworzona przez jednego człowieka - Tobyego Foxa - która okazała się absolutnym hitem. Zanim zaczniemy w nią grać, musimy oswoić się z jej wyglądem. Niektórzy bowiem napiszą, że prezentuje się ona oldschoolowo, za to inni - że jest po prostu brzydka. Nie ma to jednak większego znaczenia, bo to dość innowacyjne RPG wciąga na całego.

2. Metal Gear Solid V: The Phantom Pain (PC, XONE, PS4)

Średnia ocen: 9,5/10

Nie wszyscy fani serii byli zadowoleni z rewolucyjnej formy jej najnowszej odsłony (otwarty świat, mniejszy nacisk na fabułę), ale dziennikarze ocenili ją raczej jednoznacznie. Wszystkie wersje - zarówno na pecety, Xboksy One oraz PlayStation 4 - otrzymały bardzo wysokie noty, wyraźnie przekraczające 9/10. I my się pod nie podpinamy. Metal Gear Solid V: The Phantom Pain otrzymał od nas okrągłą dziesiątkę.

1. Grand Theft Auto V (PC)

Średnia ocen: 9,6/10

Co prawda piąta część Grand Theft Auto miała premierę już w 2013 roku, ale dopiero wiosną 2015 do sklepów trafiła wersja na pecety, która okazała się najlepiej ocenianą grą mijających 12 miesięcy. Rzeczywiście, megaprodukcja od studia Rockstar przez półtora roku, odkąd ujrzała światło dzienne, nie zestarzała się wcale. Ba, wciąż świetnie byśmy się przy niej bawili!

Dowiedz się więcej na temat: GTA V

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje