Reklama

Seagate Game Drive Hub 8TB – imponująca "skrzynia" do przechowywania gier na Xboxa i wielu innych plików

Problem z zapisywaniem postępów w grach towarzyszy graczom konsolowym od samego początku. Odwieczny dylemat dotyczący nadpisywania zapisów z postępami w grze na mocno ograniczonych, pod względem przestrzeni, kartach pamięci w magiczny sposób rozwiązał się wraz z nadejściem pierwszej generacji urządzeń wyposażonych w wewnętrzne dyski twarde.

Fani elektronicznej rozrywki wreszcie mogli odetchnąć z ulgą, ale stan ten niestety, nie trwał długo. Zapisywanie stanów gier może nie zabierało dużo miejsca, ale na horyzoncie pojawiła się cyfrowa rewolucja, a w raz z nią kolejny problem związany z koniecznością instalacji coraz bardziej rozbudowanych gier, których pliki ważyły więcej i więcej.

Aktualnie rozmiary gier z łatwością przekraczają 100 GB i dostarczane przez producentów konsole z dyskami o pojemnościach 500 GB/1 TB na dłuższą metę nie są w stanie sprostać wymaganiom współczesnych użytkowników, nawet tym najbardziej niedzielnym. Konieczność wyposażenia się w zewnętrzny dysk twardy o dużej przestrzeni stał się właściwie standardem. Firma Seagate ma w swoim portfolio rozbudowany wachlarz dedykowanych urządzeń wspierających graczy. Czy ich najnowszy produkt - Seagate Game Drive Hub 8 TB jest w stanie sprostać potrzebom użytkowników konsol?

Reklama

Mały wielki brat Xboxa Series X i S

Seagate Game Drive Hub odznacza się na tle pozostałych dysków z serii dedykowanej systemom Xbox. Nie chodzi o stylistykę - ta została zachowana zgodnie z wcześniej wyznaczonymi standardami - ale gabaryty. Dysk Seagate’a umiejscowiony został w obudowie z tworzywa sztucznego o rozmiarach 12,8 cm x 4,9 cm x 20,6 cm i słusznej wadze zbliżającej się do 1,5 kg. Design urządzenia pozostał charakterystyczny dla next-genowych platform Microsoftu, konsol Xbox Series X|S. Prezentowany na zdjęciach egzemplarz to połączenie kolorów: czarnego z pastelowo-szarym, ale całkowicie czarna edycja w połączeniu z matowym wykończeniem idealnie wkomponowuje się w rodzinę urządzeń Giganta z Redmond.

Game Drive Hub for Xbox irlandzkiej firmy Seagate pakowany jest w kompaktowe, kwadratowe pudełko. W opakowaniu zmieszczono właściwe urządzenie zabezpieczone piankowymi profilami, przewód USB 3.2 Gen 1, zasilacz z sześcioma końcówkami, skróconą instrukcję obsługi, dokumentację gwarancyjną oraz kartę z kodem dostępu do usługi Xbox Game Pass Ultimate na okres jednego miesiąca.

Na górze obudowy, w jednym z rogów, znalazł się wytłoczony logotyp marki Xbox. Z kolei od frontu, w prawym górnym narożniku, w podobnym stylu zlokalizowano logo Seagate’a, które zostało powtórzone także w samym centrum podstawy. Z przodu umiejscowiono podświetlaną mikro diodę informującą o działaniu dysku oraz dwa porty: USB-A i USB-C, które służą do podładowywania innych sprzętów (np. kontrolerów).

Firma Seagate zadbała o możliwie najlepszą identyfikację z konsolą Xbox, do współpracy z którą została przeznaczona. Stąd w dolnych partiach boków i z tyłu znalazły się otwory wentylacyjne bliźniaczo podobne do tych, które zdobią górę XSX-a. Dodatkowo sprzęt Seagate’a, tak samo jak najnowszej generacji system elektronicznej rozrywki Microsoftu, można ustawiać w dwóch pozycjach - horyzontalnej i wertykalnej - o właściwe położenie i bezpieczeństwo dbają cztery pary gumowych nóżek rozstawionych na spodzie i lewej ścianie.

Wisienką na torcie jest pasek LED-owy zainstalowany wzdłuż przedniej krawędzi, który w momencie uruchomienia podświetla się defaultowo na zielony kolor (barwę można zmodyfikować via PC). Game Drive Hub Seagate’a ze względu na specyfikację wymaga dedykowanego zasilania sieciowego, dlatego należy pamiętać, by zarezerwować miejsce w listwie. Dołączony przewód zasilający jest wystarczającej długości, by móc swobodnie rozmieścić urządzenie w możliwie najwygodniejszej konfiguracji, co pozwoli zapobiec plątaninie kabli.

Duży może więcej

Wewnątrz obudowy zamknięto 3,5-calowy dysk HDD z doskonale znanej użytkownikom PC linii Barracuda o pojemności 8 TB (realnie dostępne miejsce to 7,27 TB), który umożliwi min. ośmiokrotnie rozszerzyć wbudowaną pamięć konsoli, ale na nieco odmiennych warunkach. Konfiguracja Seagate Game Drive Huba, to bardzo intuicyjny proces, zajmuje dosłownie chwilę: wystarczy podłączyć sprzęt do konsoli, wybrać format plików, jakie będą przechowywane (gry lub multimedia), uruchomić proces formatowania (system sam wykrywa nowy sprzęt i wyświetla odpowiedni monit) i nadać nazwę. Po wszystkim, w menu pamięci pojawi się nowa pozycja, którą można wykorzystywać do instalacji gier lub przenoszenia ich między dyskami w celu zwolnienia miejsca na poszczególnej stacji.

Z powodu niewystarczająco wysokiej prędkości transferu danych danych (konsole XSX|S posiadają porty USB 3.2 Gen. 1 o przepustowości 5Gbps) dysk Seagate’a pozwala na magazynowanie gier niezależnie od generacji (Xbox, X360, XO, XSX|S). Jednak uruchomić bezpośrednio pozwoli tytuły z poprzednich systemów - pierwszego Xboxa, Xboxa 360, Xboxa One. Dotyczy to nie tylko tego konkretnego dysku, ale także wszystkich innych magazynów HDD i SSD - całość rozbija się o niewystarczająco wysoką przepustowość portów USB w konsolach XSX|S, za pośrednictwem których podłączane mogą być dyski zewnętrzne. Jeśli chodzi o produkcje stworzone stricte na Xboxa Series X|S, to nadal można je przechowywać i w razie potrzeby transferować z huba zewnętrznego Seagate Game Drive Hub for Xbox na właściwy dysk konsoli, co pochłonie zdecydowanie mniej czasu niż lokalizacja pożądanej pozycji w sklepie i pobieranie jej na nowo.

Nie jest to może rozwiązanie idealne, ale wciąż zapewnia spory komfort i co najważniejsze, przy takich rozmiarze dostępnej przestrzeni, niemal nieograniczone możliwości w instalowaniu rozmaitych gier. Biorąc pod uwagę doskonale rozwiązaną kompatybilność wsteczną i ogromną, ciągle rozbudowywaną bibliotekę hitów z poprzednich generacji (ponad 500 tytułów tylko na Xbox/X360) dysk Seagate może być świetnym miejscem do pobierania całej masy gier z Game Passa, przy jednoczesnym zarezerwowaniu sobie wolnego miejsca na wewnętrznym dysku konsoli dla najważniejszych najnowszych produkcji.

Dodatkowym atutem jest uniwersalność - Seagate Game Drive Huba można podłączyć do praktycznie każdego sprzętu wyposażonego w interfejs USB - konsoli, PC, TV - by przechowywać dane dowolnego formatu. Jednak wcześniej należy wybrać, do jakich celów przeznaczony będzie dysk - jako urządzenie rozszerzające pamięć dla gier pod konsolę Xbox, czy jako dysk multimedialny. Skonfigurowanie Game Drive Huba do przechowywania gier wymaga formatu, w takim wydaniu wolumen może być widoczny z poziomu PC, ale nie będzie dało się odczytać zapisanych na nim danych (via Windows). Wybierając opcję drugą, czyli funkcjonowanie pamięci masowej jako standardowego dysku twardego USB pozwoli przechowywać dowolne pliki, w tym muzykę i filmy, które będzie można z powodzeniem uruchamiać nie tylko z poziomu PC/TV, ale także aplikacji w konsoli.

Jakby tego było mało wraz z zakupem Huba Seagate'a użytkownicy otrzymują specjalny pakiet bezpieczeństwa, ważny przez trzy lata, który umożliwia dostęp do usługi odzyskiwania danych "Rescue Data Recovery Services". Jest to opcja świadczona przez producenta w przypadku awarii dysku. W razie uszkodzenia wystarczy wejść na stronę internetową i skontaktować się z pomocą techniczną.

Podsumowanie

Od jakiegoś czasu pliki gier rozrastają się w zastraszającym tempie. Przeciętna gra na konsolę Xbox potrafi zajmować od kilkunastu do kilkuset gigabajtów (rekordzista - Call of Duty: Modern Warfare waży 200 GB). Jeśli nie usuwa się gier zaraz po ich ukończeniu, to wcześniej, czy później, z naciskiem na to pierwsze, biorąc pod uwagę wielkość jednostek montowanych w konsolach, zabraknie miejsca.

Seagate doskonale zdaje sobie sprawę z tego problemu i od dłuższego czasu oferuje możliwość rozbudowy pamięci masowej dla konsol Xbox i nie tylko.
Najnowsza oferta Irlandczyków Seagate Game Drive Hub for Xbox 8 TB może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem dla użytkowników konsol, którzy rozpoczynają przygodę z wieloma grami w tym samym czasie i chcą mieć do nich łatwy i szybki dostęp, kiedy tylko przyjdzie im na to ochota. Biorąc pod uwagę, że średnia waga nowych gier oscyluje wokół granicy 100 GB, to Hub Seagate’a powinien pomieścić ok. 80 tytułów. Jednak miksując produkcje - tzn. pobierając na dysk także gry z poprzednich systemów, to wspomnianą wartość spokojnie można pomnożyć przez dwa, co da wynik ok. 200 pozycji gotowych na uruchomienie we własnej lokalnej bibliotece.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy