Recenzja obudowy MSI MPG SEKIRA 500X

MSI to czołowy producent komponentów na świecie, co nie znaczy, że w każdej dziedzinie króluje. A przynajmniej tak było do niedawna, bo ostatnio Microstar (MSI) wprowadził na rynek prawdziwie gamingową obudowę MSI MPG SEKIRA 500X oraz bardziej stonowana wersję - SEKIRA 500G.

Testowana SEKIRA 500X to konstrukcja z najwyższej jakości materiałów, skierowana do wymagających klientów. Cztery 200-milimetrowe wentylatory podświetlane adresowalnymi diodami RGB oraz wszędobylskie szkło hartowane - tak pokrótce można ją scharakteryzować. Obudowa jest bardzo dobrze przemyślana i została zoptymalizowana pod kątem chłodzenia cieczą. Ta ważąca niemal 20 kg skrzynka to ciekawa propozycja dla graczy i streamerów.

Wygląd zewnętrzny

MSI MPG SEKIRA 500X to dwukomorowa konstrukcja w formacie mid-tower, wymiarami podobna do Corsair Obsidian 500D RGB Premium, czyli 545,5×232×530 mm. W środku otrzymujemy sporo miejsca - nie tylko na duże coolery powietrzne, ale i układy chłodzenia cieczą z radiatorem do 360 mm (tylko na topie). Na kartę graficzną mamy aż 400 mm, zatem przykładowo MSI GeForce RTX 2070 GAMING Z 8G zmieści się bez problemów. Jak widać, w obudowie zamontujemy oraz schłodzimy naprawdę mocne komponenty. Gamingowego charakteru dodają dwa panele boczne wykonane ze szkła hartowanego, które są uchylane (mocowanie na zawiasach) oraz szkło na froncie i topie SEKIRY 500X, gdzie znajdziemy także cztery zainstalowane fabrycznie 200-milimetrowe wentylatory, a także jeden 120 mm z tyłu, z czego cztery z nich są podświetlane LED-ami ARGB (adresowalne diody RGB), zgodnymi z MSI Mystic Light.

Reklama

Panel frontowy wykonano z tworzywa sztucznego, w dolnej części mamy szkło hartowane, a w górnej szczotkowane aluminium. Oba elementy podzielone zostały ukośnym paskiem LED oraz logiem smoka MSI, oczywiście podświetlanym. Na bokach mamy siatkę stalową z drobnymi oczkami, tworzącą jednocześnie filtr przeciwkurzowy.

Na panelu MSI MPG SEKIRA 500X znajdziemy:

  •  4 × USB 3.0 (podłączane wewnętrznie),
  •  1 × USB 3.1 typu C (podłączane wewnętrznie),
  •  1 × słuchawki (HD Audio),
  •  1 × mikrofon (HD Audio),
  •  1 × przycisk POWER,
  •  1 × przycisk zmieniający tryb podświetlania LED,
  •  jedną diodę sygnalizującą pracę.

Na górze obudowy znajduje się dużych rozmiarów kolejny panel ze szkła hartowanego. Na bokach mamy siatkę stalową z drobnymi oczkami, jak na froncie, spełniającą tą samą rolę co poprzednio.

Analiza wnętrza MSI MPG SEKIRA 500X

Wnętrze to dwukomorowa konstrukcja z piwnicą na zasilacz i dyski HDD, do których dostęp mamy od lewego boku. MPG SEKIRA 500X w tacce płyty głównej i piwnicy posiada otwory na przeprowadzenie kabli, które osłaniają gumowe przepusty, a duże przetłoczenie blachy na główne przewody ułatwia nie tylko ich poprowadzenie, ale i aranżację z tyłu obudowy. Producent obiecuje optymalizacje pod chłodzenie wodne i tak też  jest. Do dyspozycji mamy ułatwiającą montaż i czyszczenie wysuwaną ramkę na chłodnicę na górze obudowy. We wnętrzu zamontujemy układy chłodzenia powietrznego o wysokości do 170 mm oraz dwie duże chłodnice, na froncie do 280 mm oraz na topie do 360 mm.

Z tyłu mamy dwa miejsca na dyski SSD oraz duży otwór ułatwiający montaż układu chłodzenia. Wszystkie otwory posiadają wywiniętą krawędź, więc nie uszkodzimy przewodów. Na boku, przy frontowym panelu, jest przegięcie tworzące duży otwór na przeprowadzenie kabli, np. do płyty głównej, zwiększające tym samym możliwości strony serwisowej. Wokoło tacki mamy sporo uchwytów ułatwiających prowadzenie przewodów. Na spodzie za to duża piwnica na zasilacz oraz dwa koszyk z dwoma miejscami na nośniki danych, które możemy odkręcić, a nawet zmienić miejsce ich mocowania na górę piwnicy przy froncie obudowy.

Montaż podzespołów

Montaż podzespołów w MSI MPG SEKIRA 500X to czysta przyjemność. We wnętrzu mamy bardzo dużo przestrzeni - nie tylko na komponenty, ale i na swobodny dostęp do nich. Przepusty na kable są w odpowiednich miejscach, a na szczególną uwagę zasługuje duże przetłoczenie, tworzące komorę na przewody. Ponadto dodane przez producenta opaski rzepowe znacząco ułatwiają aranżację okablowania. Przepusty w piwnicy pozwalają na bezproblemowe podłączenie kabli przedniego panelu I/O do płyty głównej. Widać tutaj dużo ciekawych rozwiązań, jak wspomniana ramka na chłodnicę czy kompatybilność z pionowym montażem GPU. Kolejną rzeczą, która zadowoli osoby posiadające wiele dysków twardych, jest łatwy i wygodny dostęp do HDD zaraz po uchyleniu bocznego panelu.

Testy

Podsumowanie i ocena końcowa

MSI MPG SEKIRA 500X to to obudowa dla prawdziwych entuzjastów - wysoka jakość, świetny wygląd, całkiem niezła kultura pracy, oczywiście jak na pięć wentylatorów, oraz dobra funkcjonalność to największe zalety tego modelu. Do wad można zaliczyć głównie cenę, która wynosi 989 zł za prawie 20 kilogramową obudowę, a i temperatury mogłyby być nieco lepsze. W omawianej konstrukcji zamontujemy naprawdę potężne komponenty i rozbudowane układy chłodzenia cieczą z dwoma chłodnicami. Uchylne panele boczne oraz łatwy dostęp do dysków twardych docenią głównie streamerzy, osoby zajmujące się authoringiem wideo oraz gracze.

Przedni panel oraz top są szklane, dzięki czemu efektownie eksponowane są duże 200 mm wentylatory z iluminacją ARGB, które tworzą ciekawy efekt wizualny. Mimo standardu mid-tower, obudowa jest całkiem duża - co prawda nadal mniejsza od mojej prywatnej Fractal Design Define XL, ale wagowo już dorównuje. Do perfekcji brakuje niewiele, dlatego też oceniam MSI MPG SEKIRA 500X na 4,5 gwiazdki oraz przyznaję wyróżnienia design i jakość.

Ponadto na dzień publikacji obowiązuje promocja na stronie MSI, gdzie w pakiecie z obudową można zgarnąć dodatki warte nawet 1400 zł.

Pełną recenzję z dokładną analizą oraz bardziej szczegółowymi testami na łamach portalu ITHardware.pl.

Po więcej informacji:

ITHardware.pl
Dowiedz się więcej na temat: MSI
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy