Reklama

PNY SSD XLR8 CS3040 1TB - test dysku SSD

​Wydajny dysk twardy to w dzisiejszych czasach podstawa. Już nikt nie chce czekać po kilkadziesiąt sekund na załadowanie się gry. Model PNY SSD XLR8 CS3040 1 TB sprawi, że wasz komputer zacznie działać szybciej. Nie tylko w grach.

PNY SSD XLR8 CS3040 1 TB to szybki dysk twardy. Bardzo szybki. Jednak żeby móc w pełni wykorzystać jego potencjał, należy pamiętać, by podłączyć go do płyty głównej posiadającej interfejs PCIe 4.0. Można podłączyć go także płyty z interfejsem PCIe 3.0, ale wówczas urządzenie nie zagwarantuje nam parametrów działania obiecywanych przez producenta. A te są naprawdę dobre. Choć - o dziwo - nigdzie nie można znaleźć informacji dotyczącej odczytu i zapisu losowego (stąd jej brak w poniższej specyfikacji).

PNY SSD XLR8 CS3040 1 TB - specyfikacja techniczna:

Reklama

  • interfejs M.2 PCIe NVMe 4.0 x4
  • kontroler Phison PS5016-E16
  • pamięć 3D TLC NAND
  • niezawodność MTBF: 2 000 000 godzin
  • prędkość odczytu: 5600 MB/s
  • prędkość zapisu: 4300 MB/s
  • odczyt losowy: nieznany
  • zapis losowy: nieznany
  • wymiary: 80 x 22 x 20 mm

Po wyciągnięciu PNY SSD XLR8 CS3040 1 TB z opakowania w oczy rzuca się dużych rozmiarów radiator. To oczywiście świadome działanie producenta, który ma świadomość, że dyski tego rodzaju szybko się nagrzewają. Na szczęście dzięki zastosowanemu chłodzeniu omawiany model nie przekracza podczas pracy temperatur, które można uznać za bezpieczne. Nie musicie się więc obawiać spadków wydajności spowodowanych przegrzaniem. Co ważne, jeśli wasza płyta główna posiada własny układ chłodzenia, radiator wykorzystany w PNY SSD XLR8 CS3040 1 TB można w łatwy sposób zdemontować.

Montaż PNY SSD XLR8 CS3040 1 TB odbywa się błyskawicznie. Wystarczy wetknąć urządzenie w gniazdo, a następnie przykręcić śrubki. To wszystko. Szkoda tylko, że PNY nie dostarczyło żadnego oprogramowania, które można by wykorzystać podczas konfiguracji. To chyba jedyny minus testowanego przez nas dysku.

Do największych plusów należy natomiast zaliczyć szybkość działania. Jeśli tylko posiadacie płytę główną z interfejsem PCIe 4.0, możecie liczyć, że prędkość odczytu i zapisu zbliżą się do wartości podawanych przez producenta. Ponad 5000 MB/s w odczycie i przeszło 4000 Mb/s w zapisie to jak najbardziej realne wyniki. Co ciekawe, dysk posiada dynamiczny bufor SLC o pojemności ponad 30 proc. przestrzeni dyskowej, dzięki czemu nawet po zapełnieniu go w znacznej części jego wydajność pozostaje na wysokim poziomie.

PNY SSD XLR8 CS3040 1 TB to bardzo szybki dysk twardy, które spełni wszystkie wasze oczekiwania, jeśli tylko posiadacie interfejs PCIe 4.0. Choć podczas pracy na interfejsie PCIe 3.0 także osiąga podczas odczytu i zapisu bardzo dobre wyniki, z którymi śmiało mógłby się mierzyć z większością konkurencji. Na pochwałę zasługuje także duży bufor SLC oraz wydajny radiator, skutecznie zapobiegający przegrzaniu. Na koniec dodajmy, że producent zapewnia aż 5-letnią gwarancję. Ceny PNY SSD XLR8 CS3040 1 TB zaczynają się już od około 700 złotych.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy