Patriot Viper V380 - recenzja headsetu klasy premium
Należąca do firmy Patriot marka Viper Gaming ma naprawdę bogate portfolio produktów, w którym znaleźć można choćby dyski SSD, klawiatury, myszki czy słuchawki, czyli wszystkie niezbędne graczom akcesoria.
Do naszej redakcji trafiło właśnie urządzenie z ostatniej kategorii, a mianowicie flagowy model Viper V380, który reklamowany jest wsparciem dla wirtualnego dźwięku przestrzennego 7.1, podświetleniem RGB oraz odczepianym mikrofonem z redukcją szumów. Co więcej, headset zapewniać ma wygodną konstrukcję, wykonanie z materiałów najwyższej jakości oraz świetny dźwięk generowany przez 53 mm przetworniki, dzięki czemu rozgrywka ma być maksymalnie immersyjna.
Warto też zaznaczyć, że mówimy o słuchawkach przewodowych z wbudowaną kartą dźwiękową, która została zoptymalizowana pod ten właśnie model, dzięki czemu dostarczać ma dużo lepsze doznania niż karty zintegrowane na płytach głównych. Czy to wystarczy, żeby zachęcić graczy do wyboru właśnie tego produktu, kiedy konkurencja na tym rynku jest naprawdę zacięta? Wszystko zależy od realizacji wszystkich wymienionych elementów, dlatego nie przedłużamy i od razu zabieramy się za testy.
Specyfikacja Patriot Viper V380:
- Pasmo przenoszenia: 20-20000 Hz
- Średnica głośnika: 53 mm
- Dynamika głośników: 107 ± 3 dB
- Impedancja głośników: 64 Ohm
- Typ słuchawek: wokółuszne
- Mikrofon: TAK (100 Hz - 10 kHz)
- Regulacja głośności: TAK
- Waga: ~320 g
- Złącza: USB
- Dodatkowo: wirtualny dźwięk 7.1, RGB LED
- Oprogramowanie: Viper V380
- Cena: 339 zł
Już na pierwszy rzut oka widać, że Viper V380 trafić ma w gust graczy szukających produktów z wyższej półki, bo nawet opakowanie zostało wykonane z materiałów wysokiej jakości. Karton jest sztywny, więc dobrze chroni sprzęt, w czym pomaga również wyłożone profilowaną gąbką wnętrze. Zawartość tego zestawu nie jest może zbyt bogata, bo poza headsetem, mikrofonem i instrukcją nie znalazło się tu miejsce na nic więcej i trochę szkoda, że producent nie zdecydował się chociaż na wymienne welurowe pady, które przydałyby się w cieplejszych miesiącach roku, ale to taki rynkowy standard.
Same słuchawki wyglądają zaś bardzo gamingowo - to duża konstrukcja utrzymana w czarnej kolorystyce, którą przełamują stalowy pałąk oraz podświetlane elementy. Całość wygląda nowocześnie, ale jednocześnie bardzo stylowo i na szczęście daleko tu do “odpustowego" przepychu, z powodu którego cierpi część produktów dla graczy. Nie oznacza to oczywiście, że Viper V380 są nudne, bo ta stonowana stylistyka doczekała się kilku zabiegów stylistycznych, jak choćby satynowe elementy czy siatka na zewnętrznych częściach muszli, które dodają jej charakteru.
Złego słowa nie można też powiedzieć o jakości wykonania, bo od razu można poczuć, że Patriot nie oszczędzał na materiałach. Duże nauszniki i opaska pokryte są starannie zszytą ekoskórą, a w środku znalazła się dostosowująca się do kształtu głowy gąbką, dzięki której komfort użytkowania to drugie imię tego headsetu. W kwestii trwałości jest zresztą podobnie, bo pałąk wykonany jest ze stali, obudowa słuchawek z solidnego tworzywa ABS, a 2,1-metrowy kabel zabezpieczono grubym materiałowym oplotem. Mały minus można wlepić jedynie za zaślepkę na mikrofon, którą podczas testów niemal zgubiliśmy, bo nie bardzo trzymała się swojego miejsca.
Jeżeli zaś chodzi ergonomię, to w pierwszej chwili mieliśmy pewne wątpliwości związane z rozmiarem słuchawek, bo Viper V380 to naprawdę spore słuchawki, ale szybko okazało się, że niepotrzebnie. Całość waży bowiem tylko 320 gramów, więc nie stanowi większego obciążenia, nawet jeśli ktoś preferuje granie w długich sesjach, a do tego producent zadbał o świetnie wyważony nacisk na głowę. Z jednej strony headset dobrze się jej trzyma, a z drugiej nie uciska zbytnio, a co więcej gruba gąbka pałąka jest przyjemna w kontakcie - podobnie zresztą jak ta w nausznikach, dzięki czemu nie musimy obawiać się dyskomfortu i bólu uszu. Jedyny element, który nie do końca nam odpowiada, to brak oznaczeń przy regulacji pałąka, ta działa wprawdzie skokowo i świetnie się sprawdza, ale dobrze byłoby w jakiś sposób zapamiętać konkretne ustawienia.
Na duży plus zaliczyć trzeba za to rezygnację z pilota umieszczonego na kablu i umieszczenie pokrętła do regulacji głośności oraz przycisków do wyciszania mikrofonu i zmianu trybu podświetlenia na lewej słuchawce. Dzięki temu pilot niepotrzebnie nie dociąża nam przewodu i nie obija się o klatkę piersiową. Kilka słów należy też napisać na temat mikrofonu, który w tym przypadku umieszczony został na elastycznym pałąku, co jest chyba najlepwszym możliwym rozwiązaniem, bo pozwala na precyzyjnie dostowanie jego pozycji do naszych upodobań. Żeby później już nie wracać do tego elementu, należy odnotować, że to jednokierunkowa konstrukcja, która rejestruje głos wyraźnie i bez zniekształceń, dzięki czemu komunikacja z drużyną podczas grania to czysta przyjemność.
Słuchawkom towarzyszy dedykowana aplikacja z rozwiązaniami Xear, którą należy pobrać ze strony producenta. Oprogramowanie jest bardzo wygodne i proste w obsłudze, ale nie zostało przetłumaczone na nasz język, więc dla części osób może to być pewien problem. Szczególnie że niektóre funkcje nie doczekały się odpowiedniego wyjaśnienia i trzeba przy nich trochę samemu pokombinować. Poza tym, nie można narzekać, bo dostajemy tu korektor graficzny z dziesięcioma suwakami odpowiedzialnymi za poszczególne częstotliwości, Xear Voice Clarity do poprawy klarowności głosu i eliminacji hałasu z tła, Xear 3D do emulacji dźwięku przestrzennego czy sekcję Mic do redukcji szumów czy nakładania efektów.
Nie zabrakło również opcji personalizacji podświetlenia RGB, gdzie do wyboru mamy jeden z pięciu trybów (np. płynne przejście kolorów, oddychanie czy stałą barwę), kolor, szybkość efektu oraz intensywność iluminacji. Jak sama nazwa sugeruje, do wyboru mamy całą paletę RGB, a należy też podkreślić, że sama iluminacja doczekała się świetnej realizacji - elementy podświetlane świecą równo, intensywnie i prezentują się bardzo stylowo.
V380 to typowo gamingowy sprzęt, więc na pierwszy ogień poszły testy w grach, a posłużyliśmy się w tym celu takimi tytułami, jak Battlefield V, Star Wars Battlefront 2, Star Wars Jedi: Fallen Order, Call of Duty: Modern Warfare (2019) i Overwatch. Szybko okazało się, że słuchawki są w tym zastosowaniu po prostu świetne, a Patriot na dodatek wiedział, co robi, kiedy sięgał po technologię wirtualnego dźwięku przestrzennego. Wszyscy wiemy, że wiąże się ona z pewnymi niepożądanymi zjawiskami, ale ten headset może się pochwalić jedną z lepszych implementacji tego rozwiązania, z jakimi mieliśmy do czynienia. Fani sieciowych strzelanek i innych nastawionych na rywalizację tytułów będą zachwyceni tym pozycjonowaniem dźwięku i wielkością sceny V380, a włączenie technologii Xear 3D przekłada się przede wszystkim na znaczące jej pogłębienie, co umożliwia lepsze zorientowanie się w odległościach na polu walki.
Sama jakość dźwięku również jest bez zarzutu - mamy przede wszystkim mocne basy, dzięki którym słuchawki nabierają mocno rozrywkowego charakteru, a wybuchom i innym podobnym efektom w grach towarzyszy odpowiednia dawka mocy. Na szczęście niskie tony nie zamulają i nie przykrywają innych pasm, a do tego separacja stoi na wysokim poziomie, więc jesteśmy w stanie usłyszeć naprawdę najdrobniejsze szczegóły, jak łuski spadające na ziemię, rodzaj podłoża pod stopami wrogów czy kierunek i odległość, z jakich się do nas zbliżają - co równie ważne, również w płaszczyźnie wertykalnej. Nie da się jednak ukryć, że jeśli stawiamy na przygodę w tytułach dla jednego gracza, to zdecydowanie lepiej wyłączyć dźwięk przestrzenny, który na niewiele się tu zda i postawić na stereo, w którym nie uświadczymy zniekształceń typowych dla tego pierwszego.
Podsumowując, słuchawki Viper V380 to naprawdę udany produkt, który powinien spełnić oczekiwania nawet bardziej wymagających graczy. Patriot sięgnął tu po materiały wysokiej jakości, które zostały ze sobą świetnie spasowane, co w połączeniu ze stylowym designem dało bardzo dobry i nowoczesny efekt. Złego słowa nie można też powiedzieć o komforcie użytkowania, bo headset jest naprawdę wygodny i nie przeszkadza nawet podczas wielogodzinnych sesji. Co chyba jednak najważniejsze, słuchawki nie zawodzą również w kwestii dźwięku, bo możemy liczyć na dużą szczegółowość, sprawne pozycjonowanie czy mocne basy, nie wspominając już nawet o opcji dźwięku przestrzennego idealnie sprawdzającej się podczas sieciowego grania. Fani podświetlenia również będą zadowoleni, choć w przypadku słuchawek ma ono mniejsze znaczenie, bo przecież i tak go nie widzimy. Wszystko to w konkurencyjnej cenie na poziomie 379 zł, więc polecamy z czystym sumieniem.
Zapraszamy do sprawdzenia rozszerzonej wersji recenzji na wortalu ITHardware.pl, gdzie znajdziecie więcej wyników, a także bardziej zaawansowane podejście do tematu, którym rozwiejemy (mamy nadzieję) wszelkie potencjalne wątpliwości. Zapraszamy również do komentowania, nasi redaktorzy z chęcią podejmą dyskusję i pomogą w wypadku pytań.