Reklama

M1 Ultra SoC lepszy niż GeForce RTX 3090? Tak twierdzi Apple

​Firma Apple stwierdziła ostatnio, że ich najnowszy procesor M1 Ultra, który będzie zastosowany w najnowszych komputerach z serii Mac Studio PC, ma większą moc niż Nvidia GeForce RTX 3090. Ciekawe, co pokażą testy.

GeForce RTX od Nvidii jest dla wielu graczy wyznacznikiem jakości kart graficznych i standardem dla bezproblemowego gamingu na PC-tach. Choć karty są obecnie horrendalnie drogie, to najmocniejsze na rynku RTX-y 3090 cieszą się olbrzymią popularnością.

Zobaczymy, czy GeForce 3090 utrzyma palmę pierwszeństwa po premierze komputerów z układem M1 Ultra od Apple. O jego mocy firma z Cupertino zapewniała podczas wydarzenia, które odbyło się 8 marca. Apple twierdzi, że ich nowy procesor ma więcej mocy niż najszybsza karta graficzna od Nvidii.

Reklama

Nowy M1 Ultra to zasadniczo dwa połączone ze sobą chipy M1 Max, a zatem wykorzystuje tę samą podstawową architekturę ARM, co poprzednie procesory Macintosh. Ultra oferuje 20 rdzeni CPU, 64 rdzenie GPU, 128 GB ujednoliconej pamięci i przepustowość do 2,5 TB/s. Według Apple, pozwala to M1 Ultra nieco przewyższyć RTX 3090, zużywając jednocześnie 200 watów mniej energii.

M1 Ultra szybszy w "wybranych testach"

Oczywiście warto zauważyć, że Apple nieco ogólnikowo podało specyfikę swoich wewnętrznych testów. Firma nie przedstawiła listy aplikacji ani procesów, po prostu stwierdzając, że przetestowała M1 Ultra w "wybranych testach porównawczych standardów branżowych".

Oba układy nie będą jednak ze sobą konkurować. M1 Ultra pojawi się tylko w nadchodzącym komputerze Mac Studio od Apple. PC-towi gracze na całym świecie dalej będą sięgać po karty Nvidii. Komputer Apple służyć ma przede wszystkim do edycji wideo i grafiki 3D. Apple uważa, iż komputer może nawet być wykorzystywany przy produkcji gier wideo.

Jedno jest pewne - znając zaporowe ceny sprzętu Apple, przeciętny gracz nigdy nie stanie przed dylematem "GeForce 3090 czy M1 Ultra". Testom warto jednak się przyjrzeć.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy