Xbox nowej generacji jest w stanie uruchomić gry z PS2 w 4K i 60 klatkach

Ktoś znalazł dla nowych Xboxów zastosowanie, o jakim niewielu wcześniej pomyślało. Co prawda w grę wchodzi “jedynie" emulacja, ale okazuje się, że nowe Xboxy można wykorzystać do uruchamiania gier z PlayStation 2.

I to uruchamiania w nie byle jakim stylu, bo z 4K jako natywną rozdzielczością oraz w 60 klatkach na sekundę. Autorem tego niezwykłego połączenia epok jest Modern Vintage Gamer. Udało mu się w ten sposób uruchomić między innymi klasyki PlayStation 2, takie jak God of War, Silent Hill 2, Ratchet & Clank, OutRun 2006 i kilka innych. Pomysłodawca zaznacza jednak, że w przypadku Xboxa Series S, lepiej odpalać gry w “bezpieczniejszym" 2K - z racji łatwiejszego utrzymania klatkażu na poziomie 60 FPSów.

Reklama

Najbardziej problematyczne w całej tej sytuacji jest z pewnością wykorzystanie emulacji, bowiem z punktu widzenia prawa, w zdecydowanej większości sytuacji, z ROMów gier legalnie można korzystać jedynie wtedy, gdy posiadamy grę i sami zbudowaliśmy jej “kopię zapasową" w postaci takiego ROMa. Dzielenie się plikami ROM z gier z innymi nie jest legalne i w skrajnych przypadkach może się spotkać z dotkliwymi konsekwencjami. 

Jednym ze skrajnych przypadków takich konsekwencji były losy właściciela strony RomUniverse - którzy nie tylko musieli zamknąć serwis, ale przede wszystkim zapłacić ponad 2 miliony dolarów Nintendo, które wytoczylo im sprawę sądową za złamanie praw autorskich. Jak nietrudno się domyślić - proces przegrali, a sąd nałożył na nich potężną karę finansową w ramach odszkodowania dla Nintendo.

Wracając jednak do głównego tematu tej informacji - gry udało się uruchomić za pomocą emulatora XBSX2, który jest zdolny do podbijania rozdzielczości do współczesnych standardów, dzięki temu w łatwiejszy sposób mogą je przyswajać kolejne pokolenia graczy. Dlaczego Modern Vintage Gamer zdecydował się na użycie tego akurat emulatora? Bo jego zdaniem XBSX2 oferuje znacznie lepszą wydajność względem na przykład emulatora Retroarch. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Xbox | PlayStation 2
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy