W sieci pojawił się film o komputerach z 1994 roku. Co się z niego dowiemy?

Na YouTube pojawia się coraz więcej materiałów telewizyjnych z lat 90-tych. Czasy te aktualnie w Polsce są często obrośnięte sentymentem i wiele osób chętnie do nich wraca. Niedawno w sieci pojawiły się dwa odcinki popularnego kiedyś programu tytułem "Komputerowa Szkoła Marka Peryta".

Formaty telewizyjne sprzed lat popularne na YouTube

Od dłuższego czasu jak grzyby po deszczu na YouTube.com powstają kanały, które publikują archiwalne materiały telewizyjne. Zazwyczaj są to programy z lat 90-tych i początku XXI wieku. Możemy tam zobaczyć często programy, które dawno już są zapomniane przez większość ludzi, a pamiętać je mają szansę wyłącznie starsi członkowie naszego społeczeństwa.

Dzięki temu w sieci łatwo można znaleźć niektóre odcinki takich programów jak "Idź Na Całość", "Piraci Show", "Wieczór z Wampirem" czy "Na Każdy Temat". Na YouTube możemy także znaleźć legendarny dziś program interaktywny dla dzieci "Hugo". Był to program którego dzieci dzwoniły, by zagrać kilka gier z tytułowym Hugo w roli głównej, a główną nagrodą był komputer stacjonarny - na przełomie wieków atrybut bardzo cenny i jeszcze nie aż tak bardzo popularny w prywatnych domach.

Reklama

W kręgu popularności mieszczą się także serwisy informacyjne sprzed wielu lat. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, czym żyła Polska wiele lat temu. Jest to świetny przegląd wydarzeń dziś już dawno zapomnianych, takich jak posiedzenia Sejmu w konkretnych celach, jak na przykład ogólnopolskie afery, czy różnych kryzysów społecznych i strajków.

Takie kanały na YouTube są doskonałym archiwum ukazującym zmiany w naszym społeczeństwie na przestrzeni dekad. Możemy ujrzeć dzięki temu zmianę w wyglądzie redaktorów i obywateli, technologii telewizyjnej oraz sposobie prowadzenia serwisów informacyjnych, co też uległo wielu zmianom. Popularność tego typu contentu na YouTube nie może dziwić. Unikalne materiały sprzed wielu zawsze ciekawią internautów, a dość duża moda na lata 90-te jeszcze mocniej to potęguje.

Niedawno na jednym z takich kanałów pojawił się unikalny materiał dotyczący wiedzy o komputerach. Materiał z 1994 roku nosi tytuł "Komputerowa Szkoła Marka Peryta". Mogliśmy dzięki niemu nabyć podstawową wiedzę o "PC-tach".  Jak dzisiaj odbierany jest owy materiał?

Marek Peryt nauczał o komputerach

Marek Peryt był jednym z najbardziej znanych popularyzatorów nowoczesnej technologii. Mężczyzna był jednym z pionierów komputeryzacji w latach 90-tych. Wówczas miał swój format na TVP 1 pod tytułem "Komputerowa Szkoła Marka Peryta".

Program ten spotkał się ze sporą popularnością, gdyż komputery w Polsce zaczynały przybierać na bardzo dużej popularności. Coraz więcej rodzin głównie dla swoich pociech zaopatrywało się w komputery typu Amiga lub Commodore.

Marek Peryt nauczał jednak o jeszcze bardziej zaawansowanych jednostkach. Pierwszy odcinek tego formatu pojawił się niedawno w sieci. Możemy się z niego dowiedzieć, jak działają konkretne podzespoły i jak je prawidłowo podłączyć. Dowiedzieliśmy się także o działaniu drukarki.

W kolejnym opublikowanym odcinku możemy nauczyć się wiele o instalacji systemu operacyjnego, plikach systemowych i aplikacjach, które możemy znaleźć tuż po zaimplementowaniu systemu na dysk. Dzisiaj format wygląda bardzo archaicznie, ale równie ciekawie. Widać, że już wtedy telewizja stawiała na edukację komputerową, przewidując, że informatyzacja będzie miała coraz większe znaczenie w społeczeństwie.

Kilka lat później, w 1997 roku w Telewizji Polsat zadebiutował program "Multimedialny Odlot". Jego tematyką były gry wideo. Prowadzącym programu był....Piotr Rubik. Dzisiaj znany dyrygent, kompozytor i osobowość telewizyjna. Kilka odcinków tego programu również możemy znaleźć w sieci dzięki zachowanym archiwum na kasetach VHS.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy