Usługa strumieniowania xCloud trafia wiosną na PC

Usługa strumienioniowania o kreatywnej nazwie "Xbox Game Pass cloud gaming" - znana wcześniej jako xCloud - zadebiutuje wiosną przyszłego roku na PC oraz urządzeniach mobilnych z systemami iOS. Wersja beta dostępna będzie dla abonentów Xbox Game Pass Ultimate, za 55 zł miesięcznie.

xCloud - wolimy jednak trzymać się tej przyjaźniejszej nazwy - dostępne jest w tym abonamencie od września, ale na razie wyłącznie na urządzeniach z Androidem. Zasada działania jest identyczna, jak w innych usługach strumieniowania: rozgrywka renderowana jest na zewnętrznych serwerach firmy.

Następnie - już jako materiał wideo - jest przesyłana na sprzęt użytkowników. Ci wysyłają polecenia z powrotem i otrzymują reakcję. Wszystko to sprawia, że to płynnego grania bez irytujących opóźnień potrzebny jest potężny internet. Zwłaszcza na PC, gdzie rozdzielczości i wymagania będą wyższe.

Reklama

Wydaje się jednak, że wydawcy z całego świata upatrują w takiej formie zabawy przyszłość wirtualnej rozgrywki. Podobne pomysłów jest całe mnóstwo: PlayStation Now, GeForce Now, Google Stadia, Amazon Luna, Parsec, Playkey, Shadow by Blade, Vortex, Jump, i tak dalej, i tym podobne. Sporo.

Wracając do wiosennego rozszerzania xCloud, aplikacja dostępna będzie na PC za pośrednictwem aplikacji Xbox lub z poziomu przeglądarki, lecz na iOS tylko z poziomu przeglądarki. Apple nie godzi się bowiem - na razie - by Microsoft umieścił w App Store natywną aplikację. Chodzi o pieniądze.

"Dodając miliardy urządzeń do ekosystemu Xbox, wyobrażamy sobie płynne wrażenia dla wszystkich graczy. Od partyjki w Minecraft Dungeons razem ze znajomymi na dotykowym telefonie, do starcia w Destiny 2: Poza Światłem na tablecie Surface Pro w przerwie pomiędzy spotkaniami" - czytamy.

Microsoft pochwalił się także porcją statystyk na temat swoich konsol nowej generacji. Wiemy więc, że system Smart Delivery dostarczył ponad 1,6 miliona aktualizacji na Xbox Series X/S, a ponad 40 procent osób kupujących słabsze Xbox Series S nigdy wcześniej nie miało konsoli od tej firmy.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy