​Tryb Kreatywny w Fall Guys. Opis edytora map - funkcje i możliwości

Społeczność związana z Fall Guys bardzo długo czekała na ten moment. Już 10 maja w grze debiutuje 4. Sezon "Kreatywne konstrukcje". Jak wskazuje sama nazwa, będziemy mogli wcielić się w budowniczych i tworzyć własne, nawet najbardziej zwariowane plansze. Jak działa edytor map? Co trzeba wiedzieć?

Tryb Kreatywny w Fall Guys. Edytor map pozwala na wiele!

Fall Guys to tytuł, który cieszył się ogromną popularnością w 2020 roku. Słynne "fasolki" przetrwały próbę czasu i nadal są bardzo grywalną produkcją, w której od ponad roku można bawić się całkowicie za darmo w wariancie free-to-play. Dostęp do gry mają tak naprawdę wszyscy: posiadacze PC, konsol poprzedniej oraz nowej generacji, jak również użytkownicy przenośnego Nintendo Switcha.

Dzieło od Mediatonic jest inne niż wszystko, co dostępne na rynku. Od jakiegoś czasu jedynym brakującym ogniwem Fall Guys był... tryb kreatywny, pozwalający graczom mocno wykraczać poza wszelkie granice ludzkiej wyobraźni. Zmienia się to już 10 maja, kiedy do gry powędruje duża aktualizacja wdrażająca 4. Sezon o tytule "Kreatywne konstrukcje".

Reklama

Wraz z nowym patchem społeczność otrzymuje dostęp do zaawansowanego narzędzia, Edytora Plansz, dzięki któremu będziemy mogli tworzyć własne konstrukcje, tory przeszkód i mapy, jakie nie śniły się do tej pory nikomu. Już teraz możemy z dużą doża pewności stwierdzić, że nowa funkcjonalność będzie cieszyć się sporym uznaniem i przyciągnie kolejne rzesze graczy do słynnych "fasolek".

Motyw i kategorie przedmiotów

Zabawę rozpoczynamy od wybrania dostępnego Motywu. Tutaj do dyspozycji mamy Oryginalny schemat z podstawowymi przedmiotami, bądź Cyfrowy świat, wprowadzający nieco różnorodności do naszego uniwersum.

Następnie gra zabiera nas na plac budowy. W tym momencie zaczyna się prawdziwa zabawa, testująca pokłady i limit naszej kreatywności. Naszą planszę możemy tworzyć, wykorzystując dziesiątki rozmaitych struktur, które podzielono na odpowiednie kategorie: Platformy, Bloki i Bariery, Ruchome powierzchnie, Przeszkody oraz Dekoracyjne.

Każda sekcja wyróżnia się odpowiednio dedykowanymi przedmiotami zgodnymi z ich przeznaczeniem. Nie znajdziemy tutaj nic, czego nie widzieliśmy do tej pory na znanych, stworzonych przez deweloperów z Mediatonic planszach.

Podstawowe warunki: start, meta, ułożenie przedmiotów i przejście mapy

Edytor pozwala nam konstruować dowolne kombinacje przedmiotów z zachowaniem pewnych warunków. Pierwszy z nich: struktury nie mogą na siebie nachodzić.

Kolejnym oczywistym warunkiem jest umiejscowienie startu i mety - bez tego nasza mapa nie jest kompletna, co nie pozwoli na jej ostateczny zapis. Kiedy już skończymy projektować naszą planszę, przechodzimy do ostatecznego zadania. Gra daje nam dokładnie 4 minuty: przez ten czas musimy pokazać, że jesteśmy w stanie przejść nasze dzieło. Jeśli ta sztuka się powiedzie i dotrzemy do finiszu, naszą autorską planszę możemy zapisać i opublikować.

Wówczas na ekranie pojawi się indywidualny kod mapy rozpisany w wariancie liczbowym: XXXX-YYYY-ZZZZ.

Budżet może pokrzyżować plany

Istotnym elementem konstruowania własnej planszy jest: BUDŻET. Stawianie konkretnych przedmiotów "kosztuje nas" odpowiednią liczbę punktów z naszego budżetu. Na każdą mapę możemy przeznaczyć TYLKO 1000 punktów. Przekroczenie wyznaczonego budżetu UNIEMOŻLIWI stawianie kolejnych struktur.

Przedmioty odgórnie "wycenione" są przez twórców - np. obrotowa belka kosztuje 20 pkt, kolczasty dryblas 50 pkt, huśtawka 25 pkt, a rękawica bokserska tylko 15 pkt. Lepiej już na wstępie rozplanować sobie dobór przeszkód, by w środkowej fazie tworzenia nie okazało się, że powoli dobijamy do granic naszego budżetu...

Przedmioty i opcje budowania - pole do popisu dla graczy

Edytor Plansz umożliwia dowolne ustawianie przedmiotów z zachowaniem wspomnianych wyżej reguł. Co więcej, struktury możemy róznorako edytować: obracać, zmieniać ich pochylenie, nachylenie, wysokość, przenosić w inne miejsce czy kopiować w celu nawarstwienia konkretnej rzeczy.

Przykładowo weźmy pod lupę obrotowe rzeczy - gra pozwoli nam na konfigurowanie prędkości obrotów czy ustalenie sekundowego opóźnienia (określonego przez nas), natomiast w przypadku narzędzi takich jak armata, możemy ustalać siłę uderzenia, kąt, nachylenie czy precyzję. W tej produkcji, jak doskonale wiecie, rozmiar ma znaczenie, a ten również w przypadku większości struktur możemy sobie zmieniać (przedmiot mały, średni, czy duży?)

Globalne ustawienia

Z ogólnych ustawień Edytora Plansz warto jeszcze wyróżnić kilka opcji. Narzędzie pozwala na włączenie funkcji Łączenie przedmiotów, dzięki której przedmioty znajdujące się blisko siebie będą automatycznie się sklejać. Ponadto możemy również Wyśrodkowywać zaznaczenie na konkretnych obiektach, czy edytować grupowo konkretne wyznaczone przedmioty.

Oczywiście nie brakuje takich opcji jak Cofnij/Ponów, które okażą się przydatne bardzo, bardzo często.

Zapis, udostępnianie i zasady rundy

Kiedy uda nam się przejść naszą mapę, z powodzeniem możemy ją zapisać. Planszy możemy nadać konkretną nazwę własną, a także dodatkowy opis naszego dzieła. Przy okazji gra pozwala ustalić maksymalną liczbę graczy na planszy. Limit wyznaczono na 40.

Finalnie, zapisana mapa może zostać UDOSTĘPNIONA. Plansza staje się wówczas publiczna i otrzymuje własny 16-cyfrowy kod, o czym już wspominaliśmy. Tak wygenerowany kod pozwala wspólnie bawić się ze znajomymi w niestandardowym lobby.

Wrażenia i podsumowanie

Edytor Map (Tryb Kreatywny) to świetny dodatek do gry Fall Guys, który wniesie poziom gameplayu na jeszcze wyższy poziom. Potencjał narzędzia jest wręcz ogromny. W przyszłości spodziewać można się wielu ciekawych projektów stworzonych przez graczy.

Warto dodać, że producenci gry zobowiązują się do tego, by w menu głównym gry "promować" najlepsze prace stworzone przez społeczność. Przykładowo Fortnite już od bardzo dawna posiada swój Creative Mode, który cieszy się ogromną popularnością dorównującą momentami klasycznym regularnym rozgrywkom.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Fall Guys
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy