TikTok odpowiada na groźbę bana w Stanach Zjednoczonych

Chińska aplikacja TikTok należąca do firmy ByteDance od dawna budzi ogromne kontrowersje. Właściciele oskarżeni są między innymi o zbieranie danych użytkowników na rzecz szpiegowania. Zakazu aplikacji chce wielu polityków w Stanach Zjednoczonych. Teraz TikTok zabrał głos w tej sprawie.

Widmo zbanowania TikToka ciąży od wielu miesięcy

O tym, że TikTok miałby być zbanowany przez Stany Zjednoczone mówi się już od wielu miesięcy. Powodem tego typu ewentualnego posunięcia jest fakt, że chińska aplikacja miałaby stosować nieetyczne praktyki. Mowa między innymi o zbyt dużym ingerowaniu w sprzęt użytkownika, ale mowa była także o zagrożeniu bezpieczeństwa narodowego USA.

Nie od dziś wiemy, że Chiny i Stany Zjednoczone są po przeciwnych stronach globalnych interesów i utarczki pomiędzy tymi państwami są regularne. Uderzenie w ten sposób w TikToka byłoby ogromną stratą na rynku dla chińskiej aplikacji. W tej platformie zakochał się cały świat, a szczególnie młodsze pokolenia. Można tam znaleźć różne zabawne filmiki, treści gamingowe czy też różne poradniki. Zablokowanie dostępu na rynku amerykańskim byłby wielkim ciosem.

Reklama

W lipcu ubiegłego roku Federalna Komisja Łączności w USA (FCC) za sprawą swojego przewodniczącego Brendana Carra ponowiła apele do Google i Apple, by giganci podjęli kroki przeciwko aplikacji. Teraz Biały Dom nakazał w ciągu 30 dni usunąć aplikację wszystkim agencjom rządowym ze swoich urządzeń. Nad TikTokiem zbierają się coraz ciemniejsze chmury. Zarządcy aplikacji odpowiedzieli teraz na zamieszanie.

TikTok coraz bliższy zbanowania w USA?

Kongres USA uchwalił ustawę, która po podpisaniu przez Prezydenta Joe Bidena może znacznie ułatwić blokadę TikToka na terenie Stanów Zjednoczonych. W mediach społecznościowych pojawiło się oświadczenie Chińczyków w reakcji na to działanie.

Chińczycy twierdzą, że ban na ich aplikację w USA byłby uderzeniem w wolność słowa w tym kraju. Ponadto uważają, że zakaz TikToka byłby jednocześnie zablokowaniem eksportu amerykańskiej kultury. Władze TikToka wolałyby uchwalenie ustawy o bezpieczeństwie narodowym, która była konsultowana pomiędzy stronami chińską oraz amerykańską.

Jak na razie nie jest wiadomo, czy TikTok zostanie zakazany za oceanem. Na pewno spowodowałoby to wielką rewolucję dla młodych ludzi korzystających z mediów społecznościowych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: TikTok
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy