Sony Project Q, czyli nowa konsola na rynku. Premiera, cena, możliwości i funkcje

Podczas wydarzenia PlayStation Showcase Sony oficjalnie zaprezentowało nową nadchodzącą konsolę. Project Q to 8-calowy handheld wyposażony w ekran Full HD i sporo użytecznych funkcji. Kiedy konsola pojawi się na rynku? Jakie są jej możliwości oraz ile będzie kosztować?

Project Q to nie jest następca PS Vita; nie będzie również konkurencją dla Nintendo i Valve

O urządzeniu słyszeliśmy już od dłuższego czasu. Wówczas w sieci zaroiło się od doniesień, że konsola może nosić nazwę Q-Lite. Te same źródła podawały, że Project Q będzie swoistym następcą PlayStation Vita lub pośrednio PlayStation Portable. Nic z tych rzeczy, jedyne co będzie wspólne to prawdopodobnie przenośna funkcjonalność tego sprzętu.

Nie można także mówić o jakiejkolwiek konkurencji dla Steam Decka czy Nintendo Switcha. Te dwie wspomniane konsole są pełnoprawnymi dedykowanymi urządzeniami, które pozwalają na natywne uruchamianie gier. Project Q ma zaoferować nieco inne rozwiązanie.

Reklama

Sony Project Q - funkcje oraz możliwości. Specyfikacja

Twierdzenie, że Sony Project Q to pełnoprawna konsola grania, jest określeniem nieco górnolotnym. W rzeczywistości jest to sprzęt umożliwiający streamowanie. W praktyce wszystkie gry będą uruchamiane na konsoli PlayStation 5, po to, by obraz przeniesiony został do tego handhelda przy pomocy PlayStation Remote przez sieć Wi-Fi.

Ponadto wiemy, że Project Q ma zaoferować wszystkie funkcje dostępne w kontrolerze DualSense. W rzeczywistości spodziewać można się takich funkcji jak nowe triggery adaptacyjne czy wibracje haptyczne. Nadchodząca konsola od Sony posiada zaimplementowany 8-calowy ekran LCD, który obsłuży gry w rozdzielczości Full HD.

Kolejne informacje dotyczące specyfikacji tego sprzętu poznamy najpewniej w ciągu najbliższych miesięcy.

Ile zapłacimy za konsolę Sony Project Q? Potencjalna cena

Jeszcze na dosyć długo przez eventem PlayStation Showcase Sony pojawiły się pierwsze spekulacje, ile można kosztować Sony Project Q. Doniesienia te wskazywały, że na amerykańskim rynku za handhelda zapłacimy ok. 200 dolarów.

Oczywiście są informacje pochodzące z nieoficjalnych źródeł, więc nie należy ich traktować jako cos pewnego. Jeśli natomiast te przecieki znajdą swoje uzasadnienie w rzeczywistości, to za sprzęt powinniśmy zapłacić ok. 900 złotych.

Kiedy debiut Sony Project Q?

Wiadomo, że Sony Project Q pojawi się na półkach sklepowych jeszcze w tym roku - potwierdził to sam szef PlayStation, Jim Ryan. Ci, którzy ostrzą sobie zęby na tego handhelda, będą musieli uzbroić się w jeszcze trochę cierpliwości.

Według informatora Toma Hendersona nowa konsolka może zadebiutować w okolicy listopada 2023 roku. Rzekomo plan jest taki, by równolegle swoją premierę zaliczyło PlayStation 5 Slim.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Sony | Project Q
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy