PS5 przegania sprzedaż PS4, a Xbox Series X|S nadal radzi sobie gorzej od Xboxa One'a

Najnowsze dane dotyczące sprzedaży konsol za maj 2024 roku ujawniają interesujące zachowania w branży gier wideo. Pomimo tego, że premiery obu konsol aktualnej generacji odbyły się niemal w tym samym czasie (różnica kilku dni), PlayStation 5 i Xbox Series X|S zdają się podążać całkowicie odmiennymi ścieżkami sprzedaży.

PlayStation 5 górą!

Według udostępnionych danych w raporcie agencji Circana, sprzedaż konsoli Sony PlayStation 5 jest o 8 procent wyższa niż sprzedaż poprzedniej generacji urządzenia - PlayStation 4 - w tym samym okresie cyklu życia konsoli. Odwrotną tendencję notuje sprzedaż Microsoftowego Xbox Series X|S, która z kolei jest o 13 procent niższa niż poprzednika, systemu Xbox One, a na domiar złego nawet nie jest w stanie równać się ze sprzedażą platformy dwie generacje niżej - Xboxa 360 - w analogicznym czasie.

Reklama

Choć autorzy nie podali dokładnych liczb, serwis VGChartz oszacował, że do 1 czerwca 2024 roku sprzedano prawie 59 milionów zestawów PS5 oraz 29 milionów konkurencyjnych pakietów Xboxa Series X|S. W maju tego roku PS5 dominowało zarówno pod względem liczby sprzedanych jednostek, jak i wartości sprzedaży w dolarach, podczas gdy Xbox Series zajęło drugie pod względem wartości sprzedaży i dopiero trzecie miejsce pod względem liczby jednostek.

Sprzedaż konsol w dół

Maj 2024 roku przyniósł ogólny spadek sprzedaży konsol, co jest szczególnie widoczne w przypadku systemu Nintendo Switch, który odnotował największy spadek rok do roku. Sprzedaż japońskiego sprzętu do gier wideo zmalała w tym czasie o 40 procent (łącznie od początku roku ubytek wyniósł 30 procent) w porównaniu z 2023 rokiem.

Długo oczekiwane porty gier konsolowych na PC

Wielki sukces w segmencie gier komputerowych odnotowało Sony - wydane porty gier dostępnych do tej pory na konsolach PlayStation 4 i PlayStation 5 - Ghost of Tsushima i Helldivers 2 - zachęciły graczy PC do sięgnięcia do portfeli. Pierwsza z pozycji, przygotowana przez studio Sucker Punch Productions wróciła na szczyt list sprzedaży, przeskakując z 71. miejsca na pierwsze! Rosnąca popularność gier PlayStation na PC z pewnością zachęci japoński koncern do dalszego rozszerzania swojej oferty na tę platformę.

Xbox szuka możliwych alternatyw

Tymczasem sprzedaż konsol Xbox Series X|S nie idzie najlepiej, pozostaje w tyle za Xbox One, co zmusza Microsoft do poszukiwania alternatywnych dróg. Firma stawia na wydania multiplatformowe i wspierania innych opcji, takich jak Amazon Fire Stick. Pomimo tego, że marce Xbox wciąż udaje się utrzymywać stabilną pozycję na rynku amerykańskim, to sprzedaż konsol niestety, nie jest tak dynamiczna jak w przypadku PS5.

Premierowe tytuły

Wielkim zwycięzcą majowego rankingu jest także Paper Mario: The Thousand-Year Door. Wydana przez Nintendo gra zdobyła drugie miejsce w majowych rankingach sprzedaży, bazując wyłącznie na sprzedaży w formie fizycznej. Cyfrowa edycja mogła z łatwością wynieść grę na pierwsze miejsce. Z pozostałych nowości, debiutujących w maju należy wymienić dostępnego wyłącznie na PC Homeworlda 3, który wspiął się na 14. miejsce oraz F1 24 zajmujące 18. lokatę.

Przyszłość rynku gier

Rynek konsol do gier wideo w maju 2024 roku pogłębia różnice w popularności i sprzedaży między głównymi graczami - Sony i Microsoftem. PlayStation 5 utrzymuje przewagę nad konkurencją, co jest dowodem na skuteczność strategii Sony i atrakcyjność ich oferty zarówno na konsolach, jak i w coraz popularniejszym segmencie gier na PC. Z kolei Xbox Series X|S, mimo wysiłków Microsoftu w poszukiwaniu nowych możliwości, nie dorównuje nawet sukcesowi swojego poprzednika, konsoli Xbox One.

Dodatkowo, Nintendo Switch zmaga się z wyraźnym spadkiem sprzedaży, co może mieć związek z przygotowaniem do oczekiwań na następcę wysłużonego już sprzętu Japończyków. Co przyniesie przyszłość? Tego nikt do końca nie wie. Jednak wszystko wskazuje na to, że kolejne miesiące będą nie tylko pełne nowości, ale także ekscytujących niespodzianek i zwrotów akcji.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Sony | Microsoft | Nintendo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy