​Premiery nowych gier w styczniu 2023 - najciekawsze tytuły, fabuła, platformy

W branży gier uznaje się, że każdy początek nowego roku to spora stagnacja. W opozycji do tej tezy stoją kolejne dni, które obfitować będą w kilka naprawdę solidnych i dużych produkcji gamingowych. Prezentujemy listę najciekawszych premier gier w drugiej połowie stycznia 2023 roku.

Fire Emblem Engage

  • Data premiery: 20 stycznia 2023
  • Platformy: Nintendo Switch

Zestawienie iniciuje dosyć mocne uderzenie w postaci kolejnej odsłony kultowej serii jRPG znanej pod marką Fire Emblem. Jeśli jesteście fanami poprzednich gier z cyklu, czyli m.in. Three Houses, Awakeking, Echoes: Shadows of Valentia, Fates Birthrigh, Shadow Dragon czy Path of Radiance, to z całą pewnością Fire Emblem Engage, nadchodzące dzieło, idealnie wpasuje się w wasze gusta.

Fire Emblem Engage to tytuł osadzony w gatunku jRPG, wyróżniający się potyczkami turowymi. Fabularnie zadaniem gracza jest zaprowadzenie porządku w krainie Elyos. By to zrobić, gracz będzie musiał stanąć w szranki z licznymi zagrożeniami.

Reklama

Engage jako najnowsza odsłona serii Fire Emblem oferuje kilka nowości. Przede wszystkim sam system walki został nieco bardziej zaawansowany, a ponadto dzięki specjalnym pierścieniom jesteśmy w stanie przywołać do rozgrywki bohaterów poprzednich odsłon cyklu.

Fire Emblem Enage zadebiutuje 20 stycznia 2023 roku tylko na konsoli Nintendo Switch.

Monster Hunter Rise

  • Data premiery: 20 stycznia 2023
  • Platformy: PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S

Monster Hunter Rise niemal po dwóch latach od swojej pierwszej premiery na Nintendo Switchu, finalnie pojawi się na konsolach poprzedniej, jak również najnowszej generacji. Głośna i wysoko oceniana produkcja Capcomu zadebiutuje na tych urządzeniach już 20 stycznia.

Monster Hunter Rise jak na godnego następcę Monster Hunter World przystało, oferuje całkowicie nową warstwę fabularną opierającą się w gruncie rzeczy o to samo - pokonywanie i rozprawianie się z kolejnymi hordami potworów. Do dyspozycji graczy oddano 14 różnych typów uzbrojenia, z których każde wpasowuje się w zupełnie inny styl walki.

Jeśli chodzi o nadchodzący debiut gry, to wykorzysta ona przede wszystkim potencjał konsol i zaoferuje kilka trybów graficznych, w tym m.in. wsparcie 4K, 60 FPS czy 3D Audio. Warto przypomnieć, że dzieło Capcomu pierwotnie dedykowane było przenośnej konsoli Nintendo Switch, więc przeportowanie tego tytułu na pecety i wydajniejsze konsole nadal niesie ze sobą kilka ograniczeń.

Forspoken

  • Data premiery: 24 stycznia 2023
  • Platformy: PC, PlayStation 5

Premiera Forspoken to można rzec niekończąca się historia. Pierwotnie Square Enix zapowiadało, że tytuł pojawi się na rynku w maju 2022 roku. Plany spełzły na niczym i deweloper zdecydował się przełożyć debiut o kilka miesięcy po to, by... jeszcze raz poinformować o odłożeniu premiery gry.

Na szczęście wiele wskazuje na to, że Forspoken swój prawdziwy debiut zaliczy już 24 stycznia bieżącego roku. Gra uraczy wszystkich posiadaczy PC oraz konsoli PlayStation 5, więc użytkownicy Xboksów, jak również starszej konsoli od Sony, PlayStation 4, muszą w tym przypadku obejść się smakiem.

W Forspoken główną grywalną protagonistką jest Frey Holland, która w dziwnych okolicznościach została przetransportowana do fantastycznego świata Athia. W tej przygodowej grze RPG przyjdzie nam eksplorować utopijną, niesamowicie rozległą krainę wypełnioną lasami, łąkami czy pustyniami. Nasza bohaterka wyposażona została na szczęście w wiele magicznych umiejętności i zdolności, które pomogą jej w sprawnym zwiedzaniu świata zaprojektowanego przez twórców.

Forspoken oferuje perspektywę osoby trzeciej (TPP). Na pochwałę zasługuje kapitalna oprawa wizualna, która momentami zapiera dech w piersiach.

Dead Space (Remake)

  • Data premiery: 27 stycznia 2023
  • Platformy: PC, PlayStation 5, Xbox Series X/S

Nie sposób w tym zestawieniu nie znaleźć miejsca dla next-genowej wersji Dead Space, stanowiącej remake kultowego horror osadzonego w tematyce Sci-Fi, który pierwotnie na rynku pojawił się już blisko 15 lat temu.

Tytuł produkowany jest przez EA Motive, a sam proces twórczy tej gry realizowany jest niemal od samego początku. Na licznych filmach, które posłużyły do czestej komunikacji z fanamii produkcji, deweloperzy skrupulatnie i dokładnie opisali nowe możliwości oraz sam aspekt związany z wykorzystaniem technologii w remake’u.

Dead Space z 2008 roku to jeden z najbardziej kultowych survival horrorów na rynku. Dzieło znanego w branży Glena Schofielda posiada ogromne rzesze fanów, więc odświeżony tytuł z całą pewnością również znajdzie wielu entuzjastów.

Age of Empires II: Definitive Edition

  • Data premiery: 31 stycznia 2023
  • Platformy: Xbox One, Xbox Series X/S

Przyszedł czas na dzieło będące częścią kultowej serii strategicznych gier czasu rzeczywistego (RTS). Age of Empires II: Definitive Edition debiutował pierwotnie na rynku w 2019 roku na platformie PC z okazji 20-lecia istnienia oryginalnego pierwowzoru Age of Empires II. Teraz tytuł dostępny będzie także dla posiadaczy konsol Xbox One oraz Xbox Series X/S.

AoE II: Definitive Edition do odświeżona gra, oferująca poprawioną grafikę, obsługę rozdzielczości 4K, zawierająca ponadto poprzednie dodatki z orgyinalej wersji gry. Co więcej, tytuł wzbogacono kolejnym rozszerzeniem The Last Khans, który dodaje do rozgrywki nowe cywilizacje i dodatkowe cztery kampanie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Forspoken | Dead Space | Age of Empires | Monster Hunter Rise
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama