Reklama

PlayStation 4: Gry pozostaną na nośnikach Blu-Ray

Sony ogłosiło, że gry produkowane na następcę wysłużonej konsoli PlayStation 3 wydawane będą, tak jak do tej pory, na dyskach Blu-Ray.

Japońska firma widocznie nie jest jeszcze gotowa, by w pełni przejść na model cyfrowej sprzedaży. Z tego, co powiedział Jim Ryan z Sony w ostatnim wywiadzie dla serwisu IGN, wynika, że koncern w najbliższej przyszłości nie zamierza rezygnować ze sprzedaży gier w tradycyjnej formie - tj. na fizycznych nośnikach danych. Głównym powodem takiego stanu rzeczy są - według Ryana - ograniczenia związane z dostępem do szybkich połączeń internetowych, z jakimi wciąż boryka się sporo krajów.

"W niektórych państwach z południowej części Europy, gdzie posiadamy spore i bardzo ważne oddziały, infrastruktura internetowa jest na tyle słaba, że pobieranie tak dużych plików przy standardowym abonamencie, w skrajnych przypadkach mogłoby zająć nawet 3 dni. A to już nie jest zabawne" - powiedział Ryan.

Reklama

Jak z kolei wynika z wypowiedzi Shuhei Yoshidy, szefa Sony Worldwide Studios, może się okazać, że wyżej wymienione kraje z dosyć ograniczonym dostępem do internetu, nie uzyskają dostępu do wszystkich gier na PlayStation 4. Ta sytuacja dotyczy także wydań na płytach Blu-Ray.

"Cały czas staramy się powoli przesuwać naszą platformę w kierunku cyfrowych rozwiązań. PlayStation 4 będzie podobne do przenośnej konsoli PS Vita - każda gra będzie dostępna do pobrania w wersji elektronicznej" - powiedział Toshida w wywiadzie dla serwisu The Guardian.

Powyższe rozmowy z przedstawicielami Sony odbyły się tuż po prezentacji PlayStation 4, na której nie pokazano samej konsoli, nie mówiąc już o poruszeniu kwestii nośników fizycznych. Skupiono się natomiast na łączności - dzieleniu się materiałami wideo w wysokiej rozdzielczości z przyjaciółmi oraz technologii streamingu demonstracyjnych wersji gier, która to ma pozwolić na uruchomienie gry zanim ta ostatecznie zostanie pobrana na dysk konsoli.

Położenie nacisku na ten aspekt mogło sugerować, że Sony za wszelką cenę stara się uciec od gier w tradycyjnej formie. Biorąc pod uwagę aktualne uwarunkowania niektórych państw, wygląda na to, że rozwój cyfrowej rewolucji, przynajmniej chwilowo, nie zwiększy tempa. Blu-Ray jeszcze przez trochę czasu pozostanie podstawowym narzędziem do odtwarzania gier na konsoli PlayStation 4.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy