Reklama

PlayStation 3: Sony wypłaci miliony dolarów użytkownikom Linuxa

​Walka w sądzie przyniosła wnioskodawcom pokaźną sumę pieniędzy. Sony w początkowych latach PlayStation 3 chwaliło się możliwością zainstalowania na konsoli innego systemu operacyjnego niż domyślny.

Po pewnym czasie, japońska firma doszła do wniosku, że takie rozwiązanie jest dla nich nieopłacalne, dlatego postanowiła zablokować tę opcję przy okazji jednej z aktualizacji. Sześć lat temu Sony poinformowało, że już nie będzie można korzystać z Linuxa na ich sprzęcie.

Wraz z nowym oprogramowanie możliwość ta została wyłączona, co zdenerwowało całą rzeszę graczy na całym świecie. Decyzja producenta PlayStation 3 dotknęła aż dziesięć milionów użytkowników, którzy postanowili zareagować na decyzję Sony.

W związku z tym wytyczono firmie zbiorowy proces, trwający dobrych kilka lat. W końcu obu stronom udało się dojść do porozumienia, dzięki czemu wnioskodawcy otrzymają wpłatę na konto w wysokości 2,25 mln dolarów. Porozumienie musi zostać jeszcze zatwierdzone przez sąd, co zapewne wydarzy się w lipcu.

Reklama

Ponadto, osoby, które udowodnią, że zainstalowanie Linuksa na ich konsoli miało jakikolwiek sens, mogą ubiegać się o wypłacenie odszkodowania w wysokości 55 dolarów. Z podaniem solidnych argumentów może być jednak wyjątkowo ciężko, przez co spora część potencjalnych poszkodowanych będzie musiała obejść się smakiem.

Autor: Łukasz Morawski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje