​Ludzie grający w gry mają większą skłonność do świadomego snu?

Od jakiegoś czasu gry wideo są obiektem badań wielu naukowców. Coraz częściej bowiem mamy do czynienia z publikacjami i raportami, które dotyczą gier i stanowią efekty pracy rzeczonych naukowców. Najświeższe wyniki mówią o tym, że osoby chętniej poświęcające się rozrywce w postaci interaktywnych gier wideo mają większą tendencję do tzw. świadomych snów.

Gry wideo pod lupą naukowców

Badacze z Georgia State University dowiedli, że gry wideo stanowią pożądaną aktywność do treningu i rozwoju w zakresie podejmowania decyzji. Według nich gry mają wzmacniać podprocesy odpowiedzialne za odczuwanie i percepcje, a co z kolei ma znaczenie przy decyzyjności.

Z kolei grupa naukowców ze Szwecji opublikowała wyniki swoich badań w czasopiśmie Scientific Reports. Testy psychologiczne zrealizowane w Stanach Zjednoczonych na próbie 9 tys. dzieci wskazały, że te jednostki, które regularnie zatapiają się w grach wideo, szybciej powiększają swój iloraz inteligencji względem tych, którzy takich aktywności nie uskuteczniają.

Reklama

Interaktywne gry, czyli jak łatwiej śnić świadomie?

Z kolei najświeższe badanie prowadzone przez psychologów z University of Central Arkansas i Hendrix College skupiło się na relacji i związku między grami wideo, a snem. Przebadano blisko 300 uczestników. Wyniki opublikowano na łamach czasopisma Dreaming.

Okazuje się, że gry same w sobie nie mają silnej korelacji ze śnieniem. Inaczej jest w przypadku korzystania z interaktywnych gier, które w pewien sposób oparte są o rozgrywkę poprzez ruch. W tym przypadku wymienimy chociażby Kinect od Microsoftu, PlayStation Move, czy popularną ostatnio technologię wirtualnej rzeczywistości (VR).

Ci, którzy częściej poświęcali się tego typu rozrywce, mieli większe skłonności do doświadczania świadomych i kontrolowanych snów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gry | badanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy