XDefiant - miłe złego początki, lecz koniec żałosny
XDefiant przez przynajmniej kilka tygodni jawił się jako swoisty konkurent serii Call of Duty. Niektórzy wieścili nawet, że dzieło od Ubisoftu może przyćmić hegemonie kultowej franczyzy Activision. Wskazywały na to same liczby. XDefiant w momencie swojej globalnej premiery przyciągnął na wszystkich platformach kilkanaście milionów graczy.
Z początku mieliśmy do czynienia z naprawdę dużym sukcesem gry. Deweloperzy potwierdzali, że XDefiant funkcjonować będzie jako gra-usługa, a fani otrzymywać będą regularne nowości w tym uniwersum. Po kilku miesiącach liczba grających zaczęła spadać, to wzbudziło sporo paniki wśród społeczności zgromadzonej wokół XDefiant.
Początkowo Ubisoft potwierdzał, że nadal zamierza rozwijać swoją strzelankę. Gdzieniegdzie w sieci wyczytać można było jednak inne nieoficjalne wersje, a francuski gigant zaczął stawiać deweloperom gry ultimatum. Chodziło oczywiście o wprowadzanie takich zmian, by shooter mógł zanotować trend wzrostowy jeśli chodzi o popularność.
XDefiant kończy żywot, a Ubisoft zwalnia pracowników
Niestety wiemy już, że XDefiant poległ z kretesem. Gra zadebiutowała 21 maja 2024 roku na pecetach i konsolach. Ubisoft po lekko ponad sześciu miesiącach oficjalnie ogłosił, że gra zniknie z rynku. To kolejna potężna katastrofa na koncie Francuzów. Od dzisiaj nie można pobierać gry oraz rejestrować kont. W przyszłości zadebiutuje trzeci sezon, a serwery pozostaną aktywne do 3 czerwca 2025 roku. Do tego czasu najgorliwsi fani mogą się jeszcze nacieszyć XDefiantem. Po tym czasie możliwość rozgrywki zostanie zablokowana.
Swoje podziękowania wobec oddanej społeczności graczy napisał główny producent gry, Mark Rubin. Deweloper nie krył też ogromnej goryczy; przyznał, że jest załamany, bowiem ten projekt był jego osobistą pasją. W dalszej części Rubin podkreślił, że gatunek FPS-ów jest niezwykle trudny do podbicia.
Pomimo obiecującego początku, pełnej pasji pracy zespołu i oddanej bazy fanów, nie udało nam się na dłuższą metę przyciągnąć i utrzymać wystarczającej liczby graczy, aby konkurować na poziomie, do którego dążymy na bardzo wymagającym rynku darmowych gier FPS
Porażka XDefiant zbiera kolejne smutne plony. Oddziały Ubisoftu w San Francisco i Osace zostaną zamknięte. Z kolei w Sydney dojdzie do redukcji etatów. Mówi się o odejściu 143 osób w San Francisco i redukcji 134 etatów w Osace i Sydney. Mowa więc o naprawdę radykalnych działań.
Tym samym XDefiant, nomen omen produkcja z tego samego gatunku, podzieliła los Concorda od Firewalk Studios i Sony. Dzieło Ubisoftu nie zaliczyło aż tak gargantuicznej klapy, bowiem przez kilka miesięcy zdołało przyciągnąć graczy i nieco namieszać na rynku. Concord już w momencie premiery "padł na deski", a kilkanaście dni później pojawiły się oficjalne informacje o zakończeniu wsparcia gry i zamknięciu serwerów.










