Jak przenieść gry z telefonu na telefon i zachować zapis?

Utrata zapisu postępu w grze bywa bardzo bolesna, szczególnie gdy ta jest długa, trudna i wymagała wielu godzin w celu dotarcia do aktualnego stanu rozgrywki. Niestety niekiedy wymiana smartfona na nowszy bywa nieuchronna. Co zrobić, aby w takiej sytuacji zachować dane? Część producentów gier zlikwidowała ten problem dzięki synchronizacji w chmurze. Inni jednak w dalszym ciągu polegają na savegame’ach, czyli zapisach gier w pamięci samego smartfona. Jak przenieść gry z telefonu na telefon?

Czy można przenieść grę z telefonu na telefon?

Zapisy postępu w grze umożliwiają graczowi kontynuowanie jej w miejscu, w którym ją skończył. Mechanizm ten działa nie tylko po wyłączeniu aplikacji, a czasami także po jej usunięciu i ponownym zainstalowaniu. Zapisy postępu są szczególnie istotne w grach o długiej i rozbudowanej fabule, gdyż umożliwiają uniknięcie powtarzania tych samych fragmentów gry.

Obecnie przeniesienie gier z jednego telefonu na drugi jest niezwykle proste i szybkie. Wynika to przede wszystkim z ułatwienia przeprowadzenia takiego procesu przez samych producentów gier. W wielu przypadkach odbywa się to automatycznie!

Reklama

Jak przenieść postępy w grze na nowy telefon?

Przenoszenie gier za pomocą chmury (Android)

Dzięki usługom chmurowym użytkownicy mogą uzyskać dostęp do swoich danych z różnych urządzeń oraz udostępniać je innym. Ułatwia to zarządzanie informacjami i współpracę online. W przypadku gier rozwiązanie to jest szczególnie korzystne. Jak z niego skorzystać?

 • Przejdź do Google Play i otwórz Ustawienia.
 • Aktywuj opcję Automatyczne logowanie w obsługiwanych grach, znajdującą się w sekcji Profil i Prywatność. Upewnij się, że utworzono kopię zapasową konta Google na starym urządzeniu z systemem Android.
 • Zaloguj się na nowym smartfonie za pomocą konta Google, które było używane na starym urządzeniu. Następnie otwórz Sklep Play, kliknij ikonę Profil i wybierz Zarządzaj aplikacjami i urządzeniami. Stuknij komunikat Zainstaluj aplikacje, których już używałeś.
 • Otwórz komunikat, naciskając Przeglądaj wszystkie. Znajdziesz w ten sposób listę aplikacji, których już używałeś na starym telefonie z systemem Android. Wybierz i zainstaluj gry, które chcesz mieć na nowym urządzeniu. Gotowe.

Przenoszenie gry za pomocą pamięci masowej

To rozwiązanie nieco trudniejsze, lecz jedyne możliwe do zastosowania w przypadku nieco starszych gier, które nie korzystają z usługi chmury.

 • Podłącz jednocześnie oba urządzenia z systemem Android do komputera. Na nowym musi być zainstalowana ta sama gra, której zapis chcesz przenieść z dotychczas używanego telefonu.
 • Otwórz pamięć mobilną starego urządzenia, przejdź do folderu OBB, po czym otwórz katalog z nazwą wybranej gry.
 • W katalogu znajdziesz plik OBB gry - skopiuj go. Przed przeniesieniem na nowe urządzenie z systemem upewnij się, że docelowa gra jest już zainstalowana na nowym smartfonie.
 • Przejdź do folderu pamięci mobilnej nowego urządzenia z systemem Android i znajdź folder gry docelowej, postępując zgodnie z tą samą procedurą, co w powyższym kroku. Wklej tam skopiowany ze starego smartfona plik OBB.

Przenoszenie gry z iPhone na iPhone

 • Utwórz kopię zapasową swojego urządzenia lub sprawdź, czy w chmurze znajduje się jej najnowsza wersja (iCloud Backup). Tę informację znajdziesz w Ustawieniach, w profilu Apple ID. Jeśli opcja kopii zapasowych była wyłączona, włącz ją. Poczekaj na synchronizację z chmurą.
 • Po uruchomieniu nowego iPhone'a wybierz Aplikacje i Dane, po czym stuknij w Przywróć z Kopii iCloud, aby pobrać dane z Twojego starego iPhone'a.
 • Wprowadź swoje Apple ID w nowym smartfonie, aby ukończyć proces przywracania danych. Upewnij się, że korzystasz z tego samego identyfikatora co w starym iPhonie. Po zakończeniu tego procesu Twoje dane oraz gry zostaną przywrócone.

Jak widać, przenoszenie gier jest dość proste i zdecydowanie warto o to zadbać, aby zachować swoje postępy na dłużej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Android | Google | Apple | iOS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy