​Intel pierwszy raz od wielu lat notuje straty finansowe

Intel z kłopotami? Najbardziej znany producent procesorów na rynku zanotował po raz pierwszy odo wielu lat straty finansowe. To bezprecedensowe wydarzenie w historii istnienia giganta.

Przychody Intela w drugim kwartale bieżącego roku osiągnęły wartość 15,3 mld dolarów, co w istocie przekłada się na 17% spadek w odniesieniu do roku poprzedniego. Lepiej nie wygląda także marża brutto hegemona. Tutaj odnotowano spadek o 36,5% z wartości 57,1% z podobnego okresu rozliczeniowego w roku ubiegłym.

Zarządca firmy kiepskie wyniki finansowe tłumaczy recesją oraz szybkim i dynamicznym spadkiem aktywności gospodarczej. Ponadto do czynników mających wpływ na taki stan rzeczy dorzuca inflację, napięcia geopolityczne i trwającą na wschodzie Europy wojnę rosyjsko-ukraińską.

Reklama

Uczciwie trzeba przyznać, że jest za wcześnie by mówić teraz o jakimś głębokim kryzysie Intela. Jednak sam fakt straty na poziomie pół miliarda dolarów, co jest najgorszym wynikiem przedsiębiorstwa od wielu, wielu lat, zdecydowanie nie napawa optymizmem.

Jak zauważa portal Tomshardware kwartalna strata Intela może szokować, ale na uwadze trzeba mieć fakt, że firma w ostatnim czasie zmuszona została do tworzenia rezerw magazynowych na nadchodzące premiery swoich produktów.

Co ciekawe, same prognozy Intela na nadchodzący okres również nie klarują się zbyt optymistycznie. Firma szacuje, że przychody w trzecim kwartale bieżącego roku wyniosą od 15 do 16 mld dolarów, co stanowić będzie spadek w porównaniu do okresu sprzed roku (19,2 mld dolarów). Jeśli chodzi o przychody roczne, to Intel zakłada je na poziomie 65-68 mld dolarów, czyli o 11 mld mniej niż wskazywały pierwsze szacunki.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Intel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy