​GTA: Vice City kończy w tym miesiącu okrągłe 20 lat

Chociaż może ciężko w to uwierzyć, jedna z najbardziej kultowych części serii Grand Theft Auto kończy za chwilę 20 lat. GTA: Vice City debiutowało na rynku w 2002 roku i idealnie wkomponowało się w szerokie gusta graczy.

GTA: Vice City jest z z nami już dwie dekady

Oficjalna premiera GTA: Vice City przypadła na 29 października. Pierwotnie ta głośna produkcja ukazała się na konsole PlayStation 2. Dopiero po kilku miesiącach tytuł pojawił się również na platformie PC oraz Xbox. Z kolei w 2012 roku wszyscy entuzjaści mobilnych gier doczekali się premiery tej pozycji na systemach z iOS oraz Androidem.

Vice City docenione zostało zarówno przez branżowych krytyków, społeczność graczy, jak i oczywiście fanów serii, która jak na tamte czasy cieszyła się dużą popularnością. Nie możemy bowiem zapominać o GTA I oraz GTA II, które przecierało szlaki późniejszym tytułom serii.

Reklama

Chociaż Grand Theft Auto III jako pierwsza gra z serii wyróżniała się trójwymiarową grafiką i na nowo zdefiniowała cały gatunek, to zdaje się, że większość śmietanki zebrała kolejna odsłona, czyli sławne Vice City. Na obecne standardy w branży gier jest to mało możliwe, by dwie duże produkcje powstały rok po roku. Z takim jednak stanem rzeczy mieliśmy w przypadku premiery GTA III (październik 2001) oraz z jego następcą, wspomnianym Vice City z debiutem dokładnie 12 miesięcy później.

GTA w kanonie najbardziej znamienitych gier

Bez wątpienia cała seria GTA przeszła do kanonu klasycznych gier, w które zagrać powinien każdy. Warto jeszcze wspomnieć, że kult wobec popularnej trylogii: GTA III, GTA: Vice City oraz GTA: San Andreas trwa do dzisiaj, a pamięć o tych leciwych już produkcjach nie przeminie w sektorze gier najprawdopodobniej nigdy.

Jeśli już jesteśmy w takim nostalgicznym klimacie, to sam 2002 rok wniósł ze sobą wiele kultowych gier na rynek. Doczekaliśmy się bowiem kilku fantastycznych premier w postaci: wspomnianego GTA: Vice City, Mafii, Medal of Honor: Frontline oraz Allied Assault, NBA 2K2, The Elder Scrolls III: Morrowind, Warcraft III, Star Wars Jedi Knight II: Jedi Outcast, Neverwinter Nights, Battlefield 1942 czy Metroid Prime.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: GTA | GTA: Vice City | Rockstar Games
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy