Gry wideo o tematyce wojennej stały się częścią esportu. Jakie to produkcje?

Wojna od zawsze była wielką inspiracją dla ludzi na całym świecie. Ten brutalny element historii świata obecny jest od zawsze w malarstwie, kinie, muzyce czy też w grach wideo. Ostatni z wymienionych sektorów jest bardzo specyficzny pod tym względem, że arena wirtualnej wojny jest także bezpośrednią rywalizacją pomiędzy ludźmi. W materiale spróbujemy nakreślić kilka ważnych tytułów wojennych z rynku gamingowego, które stały się ważnym elementem sportu elektronicznego.

Kiedyś zabawa w "wojnę", dziś rywalizacja w esporcie

Esport jest zdecydowanie najbardziej rywalizacyjnym elementem świata gamingu. Tytuły nadające się do sportów elektronicznych, jak tez nazywany jest esport, mają przede wszystkim za zadanie tworzyć emocje pomiędzy rywalizującymi ze sobą stronami. Zmagania wyzwalają najwięcej emocji zbliżonych do rozgrywek sportowych i dlatego też gry z tej dziedziny cieszą się tak ogromną popularnością. Trafne jest porównanie do sportu tradycyjnego, gdyż podobnie jak tam, w esporcie liczy się rywalizacja z drugim człowiekiem i wygrywa ten, kto dysponuje lepszymi umiejętnościami po swojej stronie.

Reklama

Do najważniejszych tytułów esportowych zaliczamy takie tytuły, jak m.in. Counter-StrikeEA Sports FC 24League of Legends czy DOTA 2. Jednak takich produkcji jest znacznie więcej. Są też takie, gdzie bierzemy udział w wirtualnej wojnie, czyli w skrócie jest to rywalizacja na polu bitwy o to, która strona okaże się być tą zwycięską. Może to przypominać zabawy z piaskownicy sprzed lat, gdy dzieciaki bardzo często bawiły się w "wojnę", tworząc różne kampanie najczęściej inspirowane filmami czy serialami.

Prawdopodobnie najbardziej znanym przykładem z polskich podwórek jest naśladowanie bohaterów serialu "Czterej pancerni i pies", gdy dzieciaki przed laty wcielali się w główne postacie produkcji wyreżyserowanej przez Konrada Nałęckiego. Dzisiaj czasy się mocno zmieniły i wiele takich zabaw przeniosło się na serwery gier wideo. Takim też przykładem jest rywalizacja ludzi na wirtualnym polu bitwy. Które z wojennych tytułów najbardziej przenoszą nas do wojny w świecie esportu?

Bitwy pancerne w esporcie są znane

Jeśli myślimy o wojnie, to jedną z najbardziej znanych produkcji o takiej tematyce jest World of Tanks. Tytuł ten został wydany w 2010 roku przez białoruskie studio Wargaming. Polega ona na tym, by wygrywać na polu bitwy sterując czołgiem. Pancerna bitwa kończy się wtedy, gdy ostatnia osoba zostaje niepokonana podczas wirtualnego starcia. Do wyboru mamy wiele różnych czołgów, w tym maszyny z USA, ZSRR, Niemiec, Francji czy nawet z Polski.

Twórcy z Białorusi organizują wiele różnych turniejów, w których można wziąć udział i wygrać atrakcyjne nagrody. Odbywają się nawet oficjalne Mistrzostwa Świata w World of Tanks. Pula pieniężna ostatnich zawodów rozgrywanych w Szanghaju wynosiła 137 tysięcy dolarów, a zwycięzca zgarniał aż 68 tys. Białorusini wydali także nieco bardziej uproszczoną poboczną produkcję - World of Tanks Blitz, gdzie rozgrywamy błyskawiczne potyczki, co miało na celu zdynamizowanie konkretnych bitew. Aktywna jest także scena mobilnej wersji, w której również organizowanych jest wiele różnych eventów.

W rywalizacyjnym wydaniu World of Tanks mieliśmy także polski sukces. W 2020 roku członkowie klanu INVIL zwyciężyli w Europejskiej Lidze World of Tanks, co było znaczącym triumfem w polskim esporcie. To jednak nie wszystko, co łączy ten tytuł z naszym krajem.  W 2018 roku z okazji wprowadzenia polskich czołgów do gry, utwór muzyczny wydał polski raper - Adam Ostrowski znany bardziej jako O.S.T.R. Kawałek ten osiągnął na platformie YouTube ponad 20 milionów wyświetleń, co niewątpliwie można uznać za bardzo duży sukces.

Warto także pamiętać, że World of Tanks to nie tylko gra wideo. W 2021 roku na rynku ukazała się gra planszowa World of Tanks: Battlegrounds. Niestety, produkcja ta nie zdobyła ogromnej popularności i zalicza się do mniej znanych "planszówek" na rynku. Recenzja tej pozycji znajduje się w naszym serwisie.

Call of Duty pozostawiło swój istotny ślad w esporcie

Kolejnym bardzo słynnym tytułem jest Call of Duty. Seria gier trwająca już przeszło 20 lat, gdyż od 2003 roku, w swoim "rodowodzie" ma opowieści o II wojnie światowej, lecz od pewnego momentu skupia się bardziej na fikcyjnych konfliktach. Jednak popularny CoD od studia Activision od samego początku w trybach online był grą bardzo mocno rywalizacyjną.

Przed laty na mapach nawiązujących do rzeczywistych lokacji słynnych bitew mogliśmy stawać naprzeciw innym graczom i walczyć o jak największą zdobycz punktową. Call of Duty stał się pełnoprawną grą esportową, a już niemal dwie dekady temu były organizowane oficjalne rozgrywki w różnych krajach. Można tu podać przykład chociażby CPL Extreme World Championship Summer 2004, gdzie do wygrania było w puli nagród aż 50 tysięcy dolarów.

Obecnie CoD pod postacią sportu elektronicznego jest mniej popularny w Polsce i w Europie, a przede wszystkim zyskał sławę w Ameryce Północnej. To tam przede wszystkim rozgrywany jest Call of Duty League, gdzie w każdym sezonie do wygrania jest pokaźna kwota pieniężna. Omówiliśmy już pole bitwy piechoty, pancerne, ale nie można zapominać także o morskich potyczkach. Najbardziej znaną grą o tej tematyce jest World of Warships.

Bitwy morskie również są chętnie ogrywane

Omawiany tytuł pochodzi od tego samego producenta co World of Tanks. Białorusini w 2015 roku wydali produkcję World of Warships, która tym razem przedstawia potyczki na morzach i oceanach. Gracze mierzą się w dwóch drużynach w składach od siedmiu do aż dwunastu członków. Gracze mogą wewnątrz drużyny łączyć się w dywizjony, które są zwarte i łatwiej zaplanować wewnątrz nich taktykę na konkretne bitwy.

W dostępnym "arsenale" floty morskiej mamy m.in. lekkie i ciężkie krążowniki, pancerniki czy niszczyciele. W grze znajdziemy maszyny oryginalnie należące US Navy, Royal Navy czy też Polskiej Marynarki Wojennej. World of Warships to zdecydowanie najmniej popularna produkcja z omawianych w tym materiale, ale ona także ma swoje rozgrywki esportowe, w których można wygrać konkretne pieniądze. Wargaming.net rozwija regularnie ten tytuł i niewykluczone, że w najbliższych latach ta produkcja stanie się znacznie bardziej popularna, niż jest to aktualnie.

Wymieniliśmy zaledwie trzy znane tytuły, ale takich produkcji jest na rynku znacznie więcej. Wojna, konflikty zbrojne są często poruszaną tematyką gier wideo i nic nie wskazuje na to, by trend ten miałby się zmienić.

Zatem można stwierdzić, że niegdysiejsze zabawy w "wojnę" przeniosły się na serwery trybów multiplayerowych gier wideo i dzisiaj przez internet rywalizujemy o to, która strona w potyczce wojennej jest lepsza. Jednak obecnie nie ogranicza się to jedynie do zabawy i może to być rywalizacja esportowa przynosząca sławę, duże pieniądze i rozwijająca wiele umiejętności oraz talentów. Prawdopodobnie wraz z biegiem czasu, podobnych pozycji będzie zdecydowanie więcej, a gracze będą mogli wybrać sobie odpowiedni tytuł dla ich preferencji.

ESPORTER
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy