Gra, której cena zależy od... pogody. To nie żart, ale są pewnie kruczki
Jak często zdarza się, że cena gry zmienia się co godzinę? I to w zależności od temperatury w Londynie? Draknek & Friends, niezależne studio stojące za A Good Snowman is Hard to Build, postanowiło z okazji 10-lecia swojego dzieła wprowadzić nietypowy model cenowy, który uzależnia koszt gry od pogody. Nie, to nie przyspieszony primaaprilosowy żart.
W skrócie:
- Cena gry A Good Snowman is Hard to Build zmienia się co godzinę, w zależności od temperatury w Londynie.
- Jeśli temperatura wyniesie 0°C, gra będzie dostępna za darmo, ale nie można liczyć na zapłatę za jej "zakup" przy ujemnych wartościach.
- System obowiązuje tylko na platformie itch.io, ponieważ Steam nie pozwala na dynamiczną zmianę cen w czasie rzeczywistym.
A Good Snowman is Hard to Build to logiczna gra niezależna, która zadebiutowała w 2015 roku. Standardowo jej cena wynosi 14,99 dolarów (około 60 złotych), ale w ramach obchodów 10-lecia twórcy zdecydowali się na oryginalny model wyceny, który może sprawić, że gra będzie zarówno okazją, jak i... najdroższym zakupem sezonu.
Zasada jest prosta - cena gry w wersji na itch.io zmienia się co godzinę i odpowiada bieżącej temperaturze w Londynie, według prognozy na OpenWeather. Jeśli w Londynie jest 9,2°C, gra kosztuje 9,20 dolarów (niecałe 40 złotych). Jeśli temperatura spadnie do 0°C, stanie się darmowa.
Oczywiście oznacza to, że najlepiej kupować grę zimą, w nocy, kiedy temperatury spadają, a najgorzej - latem, kiedy w Londynie może być grubo powyżej 20 stopni, a więc i cena przekroczy oryginalne 14,99 dolara.
A Good Snowman is Hard to Build jest dostępne również na Steamie, lecz to tam cena pozostaje standardowa. Valve nie pozwala na dynamiczne zmiany cen w czasie rzeczywistym, przez co system oparty na pogodzie jest możliwy tylko na bardziej elastycznej platformie itch.io.
Twórcy wyjaśnili też, że nie ma szans na obejście systemu i uzyskanie "wypłaty" za pobranie gry przy temperaturach poniżej zera. "Miły pomysł, ale nie tym razem" - żartują twórcy.
Twórcy podeszli do całej sytuacji z dużym dystansem. Stwierdzili, że jeśli ktoś czuje się hojny, może zapłacić cenę według innych jednostek temperatury.
Dla przykładu, jeśli temperatura wynosi 9,2°C, to zgodnie z tym modelem można zapłacić 48,56 dolarów (w Fahrenheitach) lub 282,35 dolarów (w Kelwinach). Jak na razie nie wiadomo, czy znalazł się ktoś, kto faktycznie zdecydował się na taki wydatek, ale pomysł wywołał sporo pozytywnych reakcji w społeczności graczy.
Draknek & Friends nie próżnuje i obecnie pracuje nad The Electrifying Incident, kolejną grą logiczną, której główny bohater to ta sama postać, co w A Good Snowman is Hard to Build. Możliwe, że nietypowy system cenowy jest sprytnym ruchem marketingowym mającym na celu przypomnienie o studiu i przyciągnięcie uwagi do nowego projektu.
W 2009 roku studio 2D Boy wprowadziło promocję "zapłać, ile chcesz" na swoją grę World of Goo. Gracze mogli sami ustalić cenę. Okazało się, że średnia wpłata wynosiła zaledwie 2 dolary (około 8 złotych), ale dzięki ogromnej liczbie kupujących promocja i tak przyniosła zyski.