Doom 2 - po 26 latach padł nowy rekord świata. Niezwykły wyczyn speedrunnera

Speedrunnerzy są zdolni do niezwykłych wyczynów. Właśnie padł nowy rekord w strzelance Doom 2 w kategorii przejścia pierwszej inicjacyjnej mapie w grze. Stary rekord został pobity dopiero po 26 latach.

Speedrunning to niezwykle interesujące zjawisko w gamingu obecne tak naprawdę w wielu fabularnych produkcjach. Polega ono na jak najszybszym przejściu danej gry lub konkretnej sekwencji np. poszczególnego poziomu, rozdziału czy etapu. Speedrun jest bardzo powszechny w grach typu roguelike, ale nierzadki również w strzelankach, również tych z gatunku retro.

W 1998 roku jeden z utalentowanych speedrunnerów pokusił się o niezwykłe osiągnięcie. Gracz Thomas Pilger przeszedł pierwszą mapę o nazwie Entryway w Doomie 2 w zaledwie pięć sekund. Poziom ten nie należy do najtrudniejszych i prawdopodobnie każdemu z grających udało się go ukończyć w krócej niż minutę, jednak czas pięciu sekund okazał się być tak wyśrubowanym wynikiem, którego przez 26 lat nie był w stanie pobić nikt...

Reklama

Aż do teraz... Do akcji wkroczył inny utalentowany speedrunner znany pod pseudonimem "4shockblast". Amerykański gracz podjął się karkołomnego wyzwania pobicia starego rekordu w przejściu planszy Entryway. Udało mu się dokonać w tej sztuki w 4 sekundy (dokładnie 0:04.97, które nadal liczone jest jako 4 s.).

Ten niesamowity wyczyn odbił się szerokim echem nie tylko wśród wiernej społeczności związanej z kultowym FPS-em, ale także w całym środowisku speedrunnerów. Na krótkim filmie z bicia rekordu widać jak "4shockblast" idealnie przemieszcza się po kolejnych sekwencjach planszy, unikając styczności z jakimikolwiek potworami. Z pozoru wygląda to bardzo prosto, ale uwierzcie, że to niesamowicie karkołomny wyczyn.

Prócz idealnego przemieszczania się postaci, kluczowym w tym wszystkim było oddawanie strzałów z broni w konkretnym momencie podczas skoku. Nawet nie próbujemy zgadnąć, ile prób zostało podjętych przez amerykańskiego speedrunnera, zanim pękł ten - wydawać by się mogło - niemożliwy do pobicia rekord wyśrubowany w 1998 roku...

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Doom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama