Dlaczego warto pozwolić dzieciom grać w rozwijające gry wideo?
Laptop, tablet, telefon komórkowy - przedmioty, dzięki którym niejedno dziecko w magiczny sposób potrafi zniknąć na wiele godzin, zajmując się w tym czasie grami wideo i dając pozorne ukojenie skołatanym nerwom mamy i taty. Każdy odpowiedzialny rodzic zdaje sobie jednak sprawę, że długotrwałe korzystanie z internetu, czy z gier wideo (lub obu tych dobrodziejstw jednocześnie) może mieć dla jego pociechy negatywne konsekwencje.
Zagrożenia czyhające na młodego człowieka są tak samo niebezpieczne jak i powszechnie znane: poświęcenie zbyt dużej ilości czasu, jakże cennego w początkowym etapie życia i w konsekwencji zaniedbywanie obowiązków szkolnych, utrata zainteresowań i przyjaciół, a w końcowej fazie uzależnienie obejmujące w dzisiejszych czasach coraz większą rzeszę młodych ludzi. Za taki stan rzeczy nie obwiniałbym jednak owoców postępu technologicznego wymienionych powyżej. To prawda, że korzystanie z nich w sposób niewłaściwy może prowadzić do poważnych konsekwencji, należy jednak pamiętać o tym, że gry wideo mogą przynosić masę korzyści - zarówno dorosłym, jak i dzieciom.
Na rynku znaleźć możemy sporo wartościowych, rozwijających gier dla najmłodszych . Okazuje się, że przygodę z nimi bez przeszkód zacząć mogą już dwulatki ! Zadaniem wielu gier jest łączenie nauki i zabawy. Kombinacja taka przynosi malcowi szereg wymiernych korzyści: polepszenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, pobudzenie procesów umysłowych, rozwój intuicji i myślenia hipotetycznego. Gry wideo ćwiczą niemal wszystkie zmysły i wzmacniają ich koordynację, wielu specjalistów jest zdania, że takie połączenie świetnie wpływa na rozwój dziecka. Umiejętnie dobrane gry dla dzieci i młodzieży mogą pomóc w usprawnianiu logicznego myślenia, mogą wyrabiać umiejętność podejmowania szybkich decyzji, rozbudzania ciekawości i wyobraźni gracza. Edukacyjne programy komputerowe są polecane przez pedagogów i nauczycieli jako nowoczesne pomoce edukacyjne. Dzieci w wieku szkolnym dzięki grom komputerowym mogą z powodzeniem rozwijać swoje zainteresowania i poszerzać swoją wiedzę, na przykład historyczną. Każdy z nas zna przecież takie tytuły jak: Kozacy, Europa Universalis, Medal of Honor Allied Assault.
Gry wideo to obecnie coś więcej niż tylko programy służące do rozrywki bądź edukacji. To pochłaniające wielkie pieniądze gigantyczne projekty, będące nierzadko prawdziwymi dziełami sztuki. Kultowa, przyciągająca pokolenia kolejnych graczy gra nie musi jednak zachwycać wspaniałą grafiką jak choćby Wiedźmin stworzony przez polskich twórców. Powinna mieć jednak w sobie coś niepowtarzalnego - pomysł, na którym została oparta. Generuje on wysoką grywalność i przyciąga graczy jak magnes, dla wielu z nich stając się ważnym, w pozytywnym znaczeniu tego słowa, elementem życia. Swoistą bramą do krainy wyobraźni, której wszyscy, niezależnie od wieku, tak bardzo potrzebujemy.
Pomysł, fabuła i zbudowana na ich kanwie grafika to najważniejsze elementy gry wideo. Nie wolno zapominać jednak o fundamentalnej roli muzyki, która w wirtualnym świecie oferowanym nam przez grę pełni rolę przyprawy, niezbędnej do nadania smaku każdej potrawie. W zależności od gatunku, stymuluje ona zmysły gracza, wprawiając go w odpowiedni nastrój. W przypadku gier zręcznościowych pobudza do działania. W grach strategicznych muzyka powinna wyciszać i wzmagać koncentrację gracza, a w scenerii fantasy działać na wyobraźnię w sposób ułatwiający graczowi przejście do magicznych krain pełnych magii i przygody.
Niektóre soundtracki z gier spełniały swoją rolę tak dobrze, że zyskały status kultowych. Z własnego doświadczenia pamiętam świetną ścieżkę dźwiękową do gry FIFA 97, która wylansowała znany kawałek “Song 2" zespołu Blur. Gry wideo są wytworem czasów współczesnych, kojarzą się z postępem technologicznym i nowoczesnością. Nic dziwnego zatem, że muzykę tworzoną do nich w pierwszej chwili nazwiemy współczesną. Nie jest to jednak regułą. Na przykład twórcy kultowej w wielu kręgach serii Heroes of Might and Magic tworząc muzykę do niej inspirowali się twórczością takich kompozytorów jak Fryderyk Szopen, Dmitrij Szostakowicz, Jan Sebastian Bach, czy Wolfgang Amadeusz Mozart. Tym samym użytkownicy tej gry "skazani" zostali na kontakt ze sztuką na najwyższym poziomie, a wartości płynące z obcowania z nią są nie do przecenienia.
W środowisku związanym z grami wideo nie brakuje ludzi zdolnych i odważnych, którzy - podobnie jak twórcy serii Heroes - zamieniają swoje innowacyjne pomysły w czyn. Mam na myśli organizatorów Game Music Festival, który pod koniec października, odbędzie się we Wrocławiu. Jest to kontynuacja wydarzenia o nazwie “The Symhony of Heroes", ktore odbyło się w 2017 roku. Był to koncert muzyki z serii gier "Heroes of Might and Magic" w wykonaniu artystów z Orkiestry Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Olbrzymi sukces tego przedsięwzięcia spowodował, że organizatorzy postanowili pójść krok dalej i zorganizować festiwal poświęcony muzyce z gier wideo, która w końcu doczekała się poważnego, unikatowego na skalę światową wydarzenia. W ciągu dwóch dni na scenie Narodowego Forum Muzyki wystąpi łącznie kilkuset muzyków, którzy zagrają muzykę z gier w aranżacji na orkiestrę symfoniczną. Zaprezentowana zostanie muzyka z gier strategicznych - produkcji Blizzard Entertainment: World of Warcraft, StarCraft, Diablo, a takze Ubisoft - wspomniane Heroes of Might and Magic. Impreza to także warsztaty, spotkania z autorami i branżowe dyskusje. Olbrzymie zapotrzebowanie na tego typu wydarzenia, pozwala mieć na -dzieję , że Game Music Festival, organizowany będzie cyklicznie i na trwałe zapisze się w kalendarzu i świadomości każdego miłośnika najlepszych gier wideo.
Artykuł jest listem do redakcji, którego autorem jest Michał Golonka, redaktor serwisu gamemusic.pl.