​Dead Island 2 zostanie ocenzurowane w przynajmniej jednym kraju

Dead Island 2 będzie się musiało zmierzyć z cenzurą w przynajmniej jednym kraju, w wyniku czego jego obywatele nie będą mogli grać w co-opie z graczami z innych państw.

Nadchodząca premiera Dead Island 2 będzie miała drobną przeszkodę w postaci cenzury w jednym z krajów - jak się słusznie domyślacie, chodzi o Niemcy, które mają jedną z najbardziej restrykcyjnych polityk odnośnie treści w grach. Pierwsza część gry przez lata walczyła  o możliwość dotarcia do niemieckich graczy, sequel dotrze do nich nieco łatwiej, ale w formie odbiegającej od tego, co zobaczą fani w innych krajach. Spowoduje to też pewnego rodzaju utrudnienia w samej rozgrywce.

Reklama

Niemiecki organ decydujący o dopuszczalnym wieku dla gier i innych mediów (USK) zmusił autorów gry do wprowadzenia pewnych zmian w grze o zombie, w przeciwnym razie gra nie otrzymałaby nawet klasyfikacji wiekowej +18 i nie została dopuszczona do sprzedaży na niemieckim rynku. Właśnie taki los spotkał 11 lat temu Dead Island 1 jak również Dead Island: Riptide

Ban nie został w żaden szczególny sposób uzasadniony, ale gra znalazła się na tej samej liście, na której umieszcza się materiały zawierające sceny brutalnych tortur oraz powiązania z nazizmem. Owszem, Dead Island nie stroni od brutalności, ale decyzja o niedopuszczeniu jej w ogóle do obrotu chyba każdemu rozsądnie myślącemu człowiekowi wyda się przesadzona. Dopiero w 2019 roku urząd zmienił decyzję i dopuścił obie gry do sprzedaży.

Dobra wiadomość dla fanów serii w Niemczech (oraz w pewnych rejonach Austrii) jest taka, że Dead Island 2 otrzymało już weryfikację “+18", czyli dopuszczającą ją do sprzedaży, ale tylko osobom pełnoletnim. Zła natomiast jest taka, że aby uzyskać taką ocenę, Dambuster Studios (które teraz jest odpowiedzialne za serię) musiało wprowadzić pewnego rodzaju zmiany. Właściwie to jedną, dość dziwną zmianę - zombiaki można wykańczać na mnóstwo różnych, efektownych sposobów, ale nie można już w żaden sposób wchodzić w interakcję z ich zwłokami. Tym samym, modele ciał będą albo całkowicie “zamrożone" (bez żadnej fizyki), albo będą znikać. Nie wiadomo dokładnie co można było zrobić z ciałem wcześniej, ale możemy podejrzewać, że chodzi na przykład o dalsze znęcanie się nad nim, na przykład rozcinanie.

Niestety, zmiana ta ma wpływ na tryb kooperacji z innymi graczami, dlatego posiadacze Dead Island w Niemczech nie będą mogli grać z osobami z innych krajów, które będą miały grę bez cenzury.

Wydaje się być mocno nieracjonalnym, przyznawanie grze ratingu +18 tylko po to, by potem oczekiwać od jej twórców dalszego jej cenzurowania. Niestety, tak to już wygląda w Niemczech i przekonało się o tym wielu deweloperów na przestrzeni lat. Niemieckim graczom pozostaje się cieszyć, że w ogóle w tę grę zagrają, a wpływ cenzury tym razem nie będzie raczej szczególnie rzucał się w oczy. Dopóki oczywiście nie będą chcieli zagrać w coopie z kimś z Polski.

Dead Island 2 pojawi się w sklepach 28 kwietnia przyszłego roku w wersjach dla PC oraz konsol poprzedniej i obecnej generacji Sony i Xboxa.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Dead Island 2
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama