Cyberpunk 2077 w 60 FPS-ach na smartfonie? Przekroczono kolejną granicę

Granie w tytuły AAA (wysokobudżetowe) na telefonie jak na komputerze, to marzenie, które jeszcze niedawno wydawało się nierealne do zrealizowania. Jednak rozwój technologii, zwłaszcza w zakresie mobilnych procesorów, sprawia, że niemożliwe staje się rzeczywistością. Najnowszy dowód? Cyberpunk 2077 działający na smartfonie z układem Snapdragon 8 Elite w 60 klatkach na sekundę. O nic więcej nie pytajcie, tylko zobaczcie film z fragmentem rozgrywki.

60 FPS-ów w kieszeni - czy to już rewolucja?

Jak zademonstrował użytkownik Twittera (aktualnie platformy X) o pseudonimie LetCook, Cyberpunk 2077 może działać płynnie na smartfonie z procesorem Snapdragon 8 Elite. I chociaż mowa tu o rozdzielczości 720p przy niskich ustawieniach graficznych, to nadal imponujący wyczyn, w szczególności biorąc pod uwagę realne wymagania sprzętowe gry CD Projekt RED na platformach PC oraz konsolach!

Jednak nie wszystko jest tak różowe, jak mogłoby się wydawać. Chociaż wideo prezentuje grę w 60 klatkach na sekundę, wielu graczy zauważyło, że to efekt technologii generacji klatek, a nie rzeczywistej wydajności sprzętu.

Reklama

Czym jest generacja klatek?

Technologia generacji klatek to proces, w którym system "przewiduje" ruchy pikseli w następnych klatkach i sztucznie je wypełnia, zamiast renderować każdą z nich w sposób tradycyjny. Jak wyjaśnia portal USA Today, metoda ta pozwala osiągnąć wizualnie wyższą płynność, ale nie zawsze odzwierciedla realną moc sprzętu.

Dzięki tej technice nawet mniej wydajny sprzęt może wyświetlać grę w sposób, który wydaje się bardziej płynny. Jednak to wciąż kompromis, który nie zastąpi rzeczywistej mocy obliczeniowej.

Jak uruchomiono Cyberpunka 2077 na smartfonie?

Według innego entuzjasty mobilnych technologii, Pixel Gamera 4k, gra została uruchomiona za pomocą emulatora GameFusion stworzonego przez firmę GameSir. To aplikacja umożliwiająca odtwarzanie gier dedykowanych PC na urządzeniach mobilnych. Pomimo tego, że trudno jest potwierdzić, czy rzeczywiście użyto tej konkretnej technologii, materiał wideo jasno wskazuje, że przyszłość mobilnego gamingu zmierza w stronę bardziej zaawansowanych rozwiązań.

Mobilny debiut?

Oczywiście to nie pierwszy raz, kiedy Cyberpunk 2077 zostaje uruchomiony na smartfonie. Wcześniej popularna gra CD Projekt Red była instalowana na takich urządzeniach, jak m.in. Lenovo Legionie Y70 z układem Snapdragon 8 Gen 1. Jednak jak zauważają eksperci, wersja prezentowana przez LetCooka jest o wiele bardziej zoptymalizowana.

Technologie bez granic

Ewolucja procesorów mobilnych, jak Snapdragon 8 Elite oraz emulatorów jasno pokazuje, że granice między urządzeniami przenośnymi a stacjonarnymi zaczynają się powoli zacierać. Jeśli tak zaawansowane tytuły jak Cyberpunk 2077 mogą swobodnie działać na smartfonach, być może już wkrótce granie na telefonach stanie się równie satysfakcjonujące, co na PC czy na konsolach?

Jednak wciąż pozostaje pytanie: Czy mobilne urządzenia, pod względem wydajności, radzeniem sobie z odprowadzaniem ciepła z poszczególnych podzespołów i żywotności baterii, będą w stanie poradzić sobie z obsługą dłuższych sesji? Rozwiązanie tych niezwykle palących zagadnień powinno ostaecznie zdecydować o przyszłości gamingu w kieszonkowym wydaniu.

Nowa era w zasięgu ręki

Możliwość uruchomienia Cyberpunk 2077 na telefonie to już nie tylko technologiczna ciekawostka, ale także zwiastun nadchodzącej rewolucji. Jeśli przyszłe generacje smartfonów będą kontynuować ten trend, granie w ulubione tytuły AAA podczas podróży może stać się jeszcze łatwiejsze i przyjemniejsze niż do tej pory.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Cyberpunk 2077
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy