Cyberpunk 2077: Polska gra hitem sprzedażowym w Rosji

​Cyberpunk 2077 jest jedną z najpopularniejszych gier wideo na światowych rynkach. Produkcja, która powstała pod skrzydłami polskiego studia CD Projekt RED ma za sobą wiele kontrowersji, teraz wielu mogło by uznać, że dochodzi do kolejnej. Otóż polska gra została niesamowitym hitem sprzedażowym w... Rosji.

Polacy zbojkotowali ten kraj po wybuchu wojny, a w odpowiedzi na to, Rosjanie mieli bojkotować produkcje tego studia. Okazuje się jednak, że zapowiedzi rosyjskich graczy nie mają pokrycia w rzeczywistości.

Sankcje w Rosji trwają od lutego

Od 24 lutego świat się bezpowrotnie zmienił. Tego właśnie dnia Rosja zaatakowała Ukrainę, wskutek czego rozpoczęła się nowa wojna w Europie. Wojska Federacji Rosyjskiej zaczęły bombardować miasta, miasteczka i wsie u naszych wschodnich sąsiadów. Świat zachodni nie był obojętny wobec tej tragedii i nakładał coraz większe sankcje.

Począwszy od tych symbolicznych, po ekonomiczne, dotyczące kontaktów biznesowych czy umów sponsorskich. Chociażby UEFA zawiesiła umowę sponsorską z Gazpromem, podobnie postąpił niemiecki klub piłkarski Schalke. Głośnym przykładem było także wycofanie się sieci restauracji McDonald’s z Rosji.

Reklama

Kilku organizatorów turniejów esportowych wykluczyło rosyjskie organizacje i nie mogły one występować pod wcześniejszymi brandami. Ponadto wielu czołowych przedstawicieli branży gier wideo zdecydowało się na wstrzymanie swoich usług czy produktów na rynku rosyjskim. Wskutek tego Rosjanie mieli bardzo utrudniony dostęp do wielu gier z zachodu. Nie mogli pobierać oraz kupować czołowych tytułów obecnych na rynku.

Jednym z największych tytułów, które nie mogły pojawić się w sprzedaży dla Rosjan było Grand Theft Auto 5. Wówczas była to jedna z najpopularniejszych gier w kraju rządzonym przez Putina. Okazuje się jednak, że inne gry mają się świetnie w Rosji.

Do takich można zaliczać Cyberpunk 2077, który został wyprodukowany przez polskie studio CD Projekt RED. Jest to najlepiej sprzedająca się pozycja na rynku rosyjskim w pierwszej połowie 2022 roku. Może to bardzo zaskakiwać wobec wspomnianych wcześniej ogólnoświatowych sankcji. Jak to się stało, że Cyberpunk poradził sobie tak bardzo dobrze?

Cyberpunk 2077 liderem w Rosji - jest to paradoks

Polskie studio było jednym z pierwszych, które nawoływały do bojkotu rosyjskiego rynku i same wycofały się z rosyjskiego rynku. CD Projekt RED działało bardzo aktywnie tuż po wybuchu wojny i wszystko wskazywało na to, że to studio będzie jednym z najbardziej znienawidzonych w Rosji za swoje stanowcze wypowiedzi i działania.

Dochodziło do sytuacji, gdzie Rosjanie na forach internetowych namawiali do usuwania produkcji CDPR. Mowa tu głównie właśnie o Cyberpunku 2077 oraz trylogii Wiedźmin. Wszystkie te działania poszły jednak na marne. Polska gra jest najlepiej sprzedającą się grą pudełkową w pierwszej połowie tego roku. Wielu mogłoby się zastanawiać, jak do tego doszło?

Otóż wyprzedane zostały zapasy, które zalegały w magazynach wielu sklepów. Fizycznych kopii było tak wiele w sklepach, że ich wyprzedaż doprowadziła do istnego sukcesu komercyjnego. Teoretycznie powinno to cieszyć, gdyż polski produkt jest ceniony i rozpoznawalny w innych krajach, co wpływa na postrzeganie rodzimego rynku produkcji gier.

Jednak z pewnością tego typu informacja może budzić niemałe kontrowersje. Wiemy jednak, że zarówno twórcy, jak i dystrybutorzy nie mieli zbyt dużego wpływu na to, co rosyjskie sklepy wyprzedają ze swoich magazynów. Zapewne w drugiej części roku zestawienie to ulegnie znacznej zmianie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Cyberpunk 2077
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy