Co to jest Minecraft i jak zacząć grę?
Jeśli lubisz przygody i chcesz dołączyć do grona jednej z największych społeczności graczy, to Minecraft jest grą właśnie dla Ciebie. Mimo że od premiery jej wersji sprzedażowej upłynęło już kilkanaście lat, gra jest wciąż aktualna i cieszy się zainteresowaniem ludzi z całego świata. Jak zacząć rozrywkę z Minecraftem? Sprawdź!
Pierwsza wersja gry Minecraft "Classic" została stworzona w 2009 roku. Jej twórcą był szwedzki programista Markus "Notch" Persson. Jednak dopiero w 2011 roku, po kilku aktualizacjach, gra osiągnęła wersję "1.8" i została oficjalnie wydana na PC. Po latach odnoszonych sukcesów, w 2014 roku seria została sprzedana firmie Microsoft. To była dobra inwestycja, ponieważ Minecraft ma nawet 126 milionów aktywnych graczy miesięcznie. Grze przyznano kategorię PEGI 7+, co oznacza, że może stanowić formę rozrywki również dla bardzo młodych użytkowników.
Jej istota skupia się na survivalu i zapewnieniu graczowi większej swobody w decydowaniu, co chce robić i jakie cele chce osiągnąć. Domyślnie rozgrywana jest w pierwszej osobie, ale istnieje opcja gry trzecioosobowej. Otwarty świat Minecrafta składa się z bloków, które mogą reprezentować różne materiały, np. kamień, pnie drzew, wodę, lawę. Jest podzielony na różne "ekosystemy", począwszy od pustyń, dżungli, śnieżnych pól, równin, gór i lasów. W grze następuje cykl dnia i nocy, przy czym doba w wirtualnym świecie odpowiada dwudziestu minutom w czasie rzeczywistym. Tak więc dwie godziny gry dziennie oznaczałyby prawie tydzień w Minecrafcie.
Na początku gry każdy ma przydzieloną domyślną postać, do której może dodawać skórki, rozwijając swój świat i zdobywając określone rodzaje celów. Jednocześnie istnieje kilka niegrywalnych postaci/mobów, aby nadać nieco "realizmu" tworzonemu światu. Istnieją w sumie trzy wymiary, w których można grać:
- Overworld - główny;
- Nether - rodzaj piekła, do którego można się dostać tylko poprzez portale stworzone przez graczy;
- End - rodzaj lądu złożonego z kilku wysp, z których na centralnej mieszka smok o imieniu Ender Dragon.
Minecraft ma pięć trybów gry:
- przetrwania: gracze robią wszystko, co w ich mocy, aby upewnić się, że wrogie stworzenia nie zniszczą ich postępów, od budowania broni, zbroi i schronień za pomocą dostępnych bloków i zasobów;
- kreatywny: budowanie świata odbywa się dowolnie, bez przeszkód;
- przygodowy: podobny do trybu przetrwania, ale gracze grają w światach stworzonych przez innych użytkowników i szanują stworzone przez nich zasady;
- obserwatora: skupia się na śledzeniu postępów innych graczy i tego, co robią, aby chronić swoje światy;
- wieloosobowy: pozwala wielu graczom na interakcję i komunikację w jednym świecie.
Do gry są wydawane dodatki, które otwierają przed użytkownikami nowe możliwości.
Minecraft to przedmiot obowiązkowy w szkole w Szwecji! W 2014 r. liceum im. Viktora Rydberga w Szwecji wprowadziło Minecraft jako przedmiot obowiązkowy dla 13-latków. Zdaniem dyrekcji i nauczycieli gra jest ważna w nauce planowania miasta, środowiska, a nawet organizacji osobistej. Wielka Brytania też poszła w ślady Szwecji, ale tam gra nie jest przedmiotem obowiązkowym. Wykorzystuje ją ponad 15 000 szkół jako narzędzie do nauki w różnych dziedzinach.
Gra powstała jeszcze przed erą mody na darmowe pełne wersje gier, dlatego trzeba ją wcześniej kupić. Oficjalnie jest dostępna tylko w systemie pay-to-play (P2P). Za darmo można pobrać wersję demonstracyjną Minecraft Java Edition oraz pierwszą, jaka wyszła, czyli Minecraft Classic. Darmowy okres próbny jest jednak ograniczony czasowo. Zależy od urządzenia, ale przeciętnie wynosi około 100 minut spędzonych w grze.
Zakup nieograniczonej wersji daje możliwość grania bez limitu czasowego, we wszystkich dostępnych trybach oraz łączenia się z innymi graczami. Za Minecraft Java & Bedrock Edition na komputer trzeba zapłacić 139 zł.
Oryginalna wersja została wydana dla różnych systemów operacyjnych komputerów, takich jak Windows, macOS i Linux. Wymagania sprzętowe Minecrafta nie są wysokie, co oznacza, że gra odpali nawet na starszym komputerze.
Minimalne wymagania:
- system operacyjny: Windows 7 lub nowszy;
- procesor: Intel Core i3-3210 3.2 GHz lub AMD A8-7600 APU 3.1 GHz;
- karta graficzna: Nvidia GeForce 400 lub AMD Radeon HD 7000;
- pamięć RAM: 2 GB;
- wolne miejsce na dysku: minimum 1 GB;
- DirectX: w wersji 11.
Jeśli jednak chcesz cieszyć się płynnością gry, lepiej zaopatrzyć się w sprzęt, który spełni zalecane wymagania twórców pełnej wersji Minecraft:
- system operacyjny: Windows 7, 8, 10 (znaczenie ma tu wersja gry);
- procesor: Intel Core i5-4690 3.5GHz lub AMD A10-7800 APU 3.5 GHz;
- karta graficzna: Nvidia GeForce 700 lub AMD Radeon Rx 200;
- pamięć RAM: minimum 4 GB;
- wolna przestrzeń na dysku: 4 GB;
- DirectX: w wersji 11.
Minecraft edycja Pocket/Bedrock została opracowana z myślą o urządzeniach mobilnych i do grania na smartfonach lub tabletach. Dostępna jest w wersji na iOS w sklepie AppStore i Android w Google Play. Za grę na telefon trzeba zapłacić ok. 30-40 zł. Po wybraniu metody płatności i sfinalizowaniu transakcji wystarczy poczekać na instalację i uruchomić Minecraft na swoim telefonie.
Można również pobrać grę i rozpocząć jej instalację ze strony https://www.minecraft.net. Wystarczy wejść w zakładkę "Pobierz Minecraft" i wybrać wersję na konkretną platformę. W jednym i drugim przypadku konieczne jest założenie konta w wybranym sklepie, które pomoże zrealizować zakup.
Wiele obaw budzi kwestia jakości gry na telefonie. Jednak nie ma powodów do obaw, ponieważ Minecraft: Pocket Edition jest napisany w języku C++, dzięki czemu łatwo dostosowuje się do wielu różnych urządzeń i systemów. W zasadzie spowolnienie rozgrywki odbywa się bardzo rzadko. Ogółem gra działa płynnie.
Czy wiesz, że Minecraft Story Mode to interaktywna seria wydana w 2018 roku na platformie Netflix. Można w nim aktywnie uczestniczyć w przygodzie w uniwersum Minecrafta.
Oczywiście Minecraft doczekał się także wersji na konsole. Bez problemu w grę mogą grać użytkownicy Xbox One i Xbox Series X/S, PlayStation 4 i PlayStation 5, a także Nintendo Switch. Wersję na Xbox i PlayStation bez problemu można kupić z poziomu strony https://www.minecraft.net. Wystarczy tylko wybrać odpowiednią platformę i krok po kroku dokończyć proces zakupu i instalacji. Warto pamiętać, że przypadku konsoli PS użytkownik zostaje przekierowany stronę sklepu PlayStation, gdzie musi sfinalizować transakcję. Z kolei Minecraft na Xbox można nabyć również bezpośrednio w sklepie Microsoftu.
W przypadku Nintendo należy postępować tak samo. Po wybraniu konsoli Nintendo Switch jako domyślnej platformy na stronie Minecraft użytkownik zostaje przeniesiony do sklepu Nintendo. Tam może dokończyć zakup lub przejść na polską stronę gry i tam sprawdzić miejsca, gdzie można kupić jej wersję na tę konsolę.
Warto zaznaczyć, że Księga Rekordów Guinnessa zawiera wiele wpisów związanych z Minecraftem. Nie tylko dotyczących liczby pobrań i sprzedaży, ale także osiągnięć w grze, takich jak największa konstrukcja, największy fikcyjny świat itp. Jeśli spróbujesz swoich sił w grze, kto wie, może i ty dołączysz do grona rekordzistów!