Reklama

CD Projekt i Bloober Team wstrzymują sprzedaż w Rosji i na Białorusi

Polskie spółki CD Projekt i Bloober Team poinformowały o wstrzymaniu sprzedaży swoich produkcji na terenie Rosji i Białorusi.

W związku z brutalną inwazją Rosji na Ukrainę polskie spółki związane z elektroniczną rozrywką podejmują dalsze kroki, które stanowią swoiste "sankcje" i sprzeciw wobec rosyjskiej agresji.

Najpierw krakowskie studio Bloober Team - odpowiedzialne za takie produkcje, jak Layers of Fear, Observer, Blair Witch i The Medium - postanowiło zablokować sprzedaż swoich gier na terytorium Rosji i sprzymierzonej z nią Białorusi na wszystkich dostępnych platformach do grania.

Chwilę potem podobny komunikat wystosowała największa polska spółka związana z gamingiem - CD Projekt. Za pomocą mediów społecznościowych poinformowała, że wstrzymuje sprzedaż wszystkich swoich produktów zarówno w wersjach cyfrowych, jak i fizycznych. Zakaz sprzedaży dotyczy także platformy GOG.com oferującej cyfrowe wersje gier.

Reklama

Oznacza to, że lada moment Rosjanie i Białorusini nie zakupią m.in. takich tytułów, jak wspomniane Layers of Fear, Observer, Blair Witch i The Medium firmy Bloober Team, a także Wiedźmin 3: Dziki Gon czy Cyberpunk 2077 autorstwa CD Projekt RED. Blokada nie dotyczy zakupionych wcześniej produktów - do nich użytkownicy powinni mieć dostęp.

Polscy twórcy gier deklarują solidarność z Ukrainą

Z odsieczą ruszyli już wcześniej rodzimi deweloperzy - Bloober Team, autorzy Medium potępili działania wojenne na terytorium Ukrainy, z kolei CI Games, które w swoim portfolio ma m.in. grę Sniper: Ghost Warrior, zaoferowało przestrzeń w swoich biurach dla uchodźców z Ukrainy.

Z założonymi rękami nie zamierza stać znane na całym świecie 11bit studios, które zadeklarowało, że wszystkie dochody ze sprzedaży gry This War of Mine oraz dodatków do niej, uzyskane w ciągu najbliższych siedmiu dni, trafią na konto Ukraińskiego Czerwonego Krzyża. Do tej pory udało się zebrać ponad 3 mln zł.

Do akcji pomocowej dołączyli twórcy growej adaptacji powieści "Wiedźmin", studio CD Projekt RED, ogłaszając zamiar przekazania darowizny na rzecz polskiej organizacji humanitarnej, a także firma Techland, producent ostatniego hitu Dying Light 2 Stay Human.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy